Διατροφή ΜΑΝΙΤΟΒΑ canary best premium

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thankar

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα, εχει κανεις υπ'οψιν του τη συγκεκριμενη τροφη; Μου την προτεινε γνωστος μου αξιοπιστος ιδιοκτητης πετ και την αγορασα σημερα, ποιο πριν επαιρνα της versele-laga.

Η φωτογραφια της ειναι

rsz_canary_best__premium-500x500.webp
 
Συγνώμη για τη διαφήμιση Θανάση, αλλά η Manitoba είναι πολύ καλή (αν όχι η καλύτερη) για μείγματα... Το συγκεκριμένο έχει (έστω και μικρή αναλογία) και chia ... Οπότε -όσο το βρίσκεις - δίνε το.
 
Πρόκειται για ολοκληρωμένη τροφή και όχι απλά για κάποιο μείγμα σπόρων.
Πρέπει να μάθεις ακριβώς την περιεκτικότητά της σε Υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες, πρωτείνες κλπ. Για να μπορείς να ξέρεις πότε και εαν χρειάζεται να δίνεις συμπληρώματα.
 
Πρόκειται για ολοκληρωμένη τροφή και όχι απλά για κάποιο μείγμα σπόρων.
Πρέπει να μάθεις ακριβώς την περιεκτικότητά της σε Υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες, πρωτείνες κλπ. Για να μπορείς να ξέρεις πότε και εαν χρειάζεται να δίνεις συμπληρώματα.

K.Mακη υπαρχει περιπτωση δηλαδη ταυτοχρονη χορηγηση αυτης της τροφης με συμπληρωματα διατροφης να οδηγηση σε υπερβιταμινωση; Και γενικα να βλαψει την υγεια των καναρινιων;
 
Οταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΤΑΙΖΕΙΣ όλα είναι πιθανά. Επειδή η διατροφή στα πουλιά συντροφιάς που ζούν σε μικρούς χώρους είναι ένα απο τα κυριότερα σημεία της εκτροφής τους, καλόν είναι να γνωρίζουμε τι ακριβώς τους παρέχουμε. Ετσι μπορούμε να κάνουμε και τις διορθώσεις μας σε περιπτώσεις αδυναμίας ή υπερβολικού πάχους και μάλιστα ανάλογα τις εποχές. Η δική μου γνώμη είναι : 1) μείγμα σπόρων 2) αυγό ή αυγοτροφή 3) σπόροι υγείας 4) βιταμίνες 5) μέταλλα, ιχνοστοιχεία να δίδονται αυτοτελώς και χωριστά για να υπάρχει γενικότερος έλεγχος αλλά και γνώση του τί καταναλώνει κάθε πουλί. Φυσικά η ΜΑΝΙΤΟΒΑ(απο τις καλές φίρμες) που έφτιαξε ένα τέτοια μείγμα κάποιο εμπορικό σκοπό εξυπηρετεί που προέκυψε απο τις ανάγκες των πελατών της. 😉
 
Γειας σας σκεφτομαι και εγω να αρχισω να παιρνω την συγκεκριμενη τροφη και εχω απορια στην ποσοτητα των σπορων υγειας, των βιταμινων, των μεταλλων. Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για αυτη την τροφη (συγνωμη και για την διαφημηση) αλλα μου ειπαν επισεις πως καλυπτει τα παντα. γινεται ενα μειγμα σπορων να καλυπτει ολες τις αναγκες ενος πουλιου;
 
Γειας σας σκεφτομαι και εγω να αρχισω να παιρνω την συγκεκριμενη τροφη και εχω απορια στην ποσοτητα των σπορων υγειας, των βιταμινων, των μεταλλων. Εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για αυτη την τροφη (συγνωμη και για την διαφημηση) αλλα μου ειπαν επισεις πως καλυπτει τα παντα. γινεται ενα μειγμα σπορων να καλυπτει ολες τις αναγκες ενος πουλιου;
Όχι δεν γίνεται
 
Αθηνά άμα την βρεις στην θεσσαλονίκη, αν μπορείς σε παρακαλώ ενημέρωσε με από που την πήρες.
Έψαξα σε 6 pet shop αλλά τίποτα...
 
manitoba ξερω οτι εχει ενα πετ σοπ στον λαγκαδα. τωρα για την σγκεκριμενη δεν ειμαι σιγουρη, εγω θα την παραγειλω
 
Αθηνά άμα την βρεις στην θεσσαλονίκη, αν μπορείς σε παρακαλώ ενημέρωσε με από που την πήρες.
Έψαξα σε 6 pet shop αλλά τίποτα...
πανω στη λαγκαδα μολις τελειωσει το στρατοπεδο του Παυλου Μελα στο δεξι σου χερι εγω απο κει τη πηρα αλλα τα δικα μου δε τη προτιμουσαν καθολου και τη σταμάτησα γυρω στα 4 ευρω και κατι εχει
 
δεν μπορω να καταλαβω τωρα ακριβως που ειναι αυτο. αυτο που λεω εγω ειναι ενα μεγαλο πρασινο. Νομιζω πως την σταση στον απεναντι δρομο την λενε εργατικες κατοικιες
 
δεν μπορω να καταλαβω τωρα ακριβως που ειναι αυτο. αυτο που λεω εγω ειναι ενα μεγαλο πρασινο. Νομιζω πως την σταση στον απεναντι δρομο την λενε εργατικες κατοικιες
μη μου λες για στασεις δε γνωριζω μολις τελειωσει το στρατοπεδο εχει ενα φαναρι και μπαινεις στο μικρο παραδρομο που ακολουθει τη λαγκαδα στα 100 μετρα ειναι ενα μεγαλο πρασινο ειναι ναι

μη μου λες για στασεις δε γνωριζω μολις τελειωσει το στρατοπεδο εχει ενα φαναρι και μπαινεις στο μικρο παραδρομο που ακολουθει τη λαγκαδα στα 100 μετρα ειναι ενα μεγαλο πρασινο ειναι ναι
πηγαινοντας απο βαρδαρι προς περιφερειακο δεξια
 
βασικα τωρα που μπηκα στη σελιδα τους δεν ειδα για πουλια μανιτομπα αλλα για κουνελια και τρωκτικα. σιγουρα την δουλευει απλα δεν ξερω αν εχει για πουλια...

ναι αυτο ειναι... στη γωνια, εχει και πραγματα εξω
 
βασικα τωρα που μπηκα στη σελιδα τους δεν ειδα για πουλια μανιτομπα αλλα για κουνελια και τρωκτικα. σιγουρα την δουλευει απλα δεν ξερω αν εχει για πουλια...

ναι αυτο ειναι... στη γωνια, εχει και πραγματα εξω
εχει... Προσεξε τη ημερομηνια που ληγει θυμαμαι η δικια μου ηταν 3 /15 αρα οριακα
 
πανω στη λαγκαδα μολις τελειωσει το στρατοπεδο του Παυλου Μελα στο δεξι σου χερι εγω απο κει τη πηρα αλλα τα δικα μου δε τη προτιμουσαν καθολου και τη σταμάτησα γυρω στα 4 ευρω και κατι εχει

Χρήστο κατάλαβα που είναι, βρήκα και το site τους αλλά μόνο εικόνες με μάρκες προβάλουν.
Οπότε θα το κάνω μια επίσκεψη όταν τελειώσει η δικιά μου.
 
=
Οπότε θα το κάνω μια επίσκεψη όταν τελειώσει η δικιά μου.

μια επίσκεψη (πριν) τελειώσει η δικιά μου
Πρέπει η αλλαγή της τροφής να γίνεται σταδιακά. Στην αρχή αναμειγνύουμε και τις δύο τροφές μαζί και καταλήγουμε στην νέα.
 
Ούτε εμένα νομίζω του αρέσει του μικρού αυτή η τροφή ☹
 
Back
Top