Ασθένειες Μάλλον κύστη αλλα δεν είμαι σίγουρος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dukegus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dukegus

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
33
Πόλη
Άρτα
Θέλω βοήθεια ξανά για το πουλάκι μου τον Ρούλη που είχε περάσει παλιότερα μια πολύ άσχημη αρρώστια.

Εδώ και εδώ είναι το παλιό Post με την αρρώστια που πέρασε

Πάντα κελαηδούσε πάρα πολύ όμορφα και τώρα τελευταία ακόμα περισσότερο. Ομως παρουσιάσε ένα πρόβλημα, έχει μια κύστη κοντά στην ουρά του.

Διάβασα λίγα πράγματα για κύστη σε καναρίνια απο το φόρουμ αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ωρίστε μερικές φωτογραφίες της κύστης.

Να αναφέρω πως τον Σεπτέμβρη εκεί που τελειώνει ένα φτερό του είχε σχηματίσει ένα σκληρό κομμάτι απο φτερά αλλα έπεσε και είναι καθαρό τώρα τελευταία. Γενικά δεν είχε πρόβλημα όποτε άλλαζε φτερά αλλα αυτό το λέω γιατί υποπτεύομαι πως είναι φτερό που μεγαλώνει μέσα απο το δέρμα.

Το καναρίνι το έχω δώσει στους δικούς μου και δεν του έβαζαν να κάνει μπάνιο κάτι που τους υπέδειξα να κάνουν απο εδώ και πέρα όπως επίσης και να του δείνουν μπρόκολο και καρότο.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί δεν θα ήθελα να το χάσω το πουλάκι μετά απο όσα έχει τραβήξει... Είναι και το τελευταίο που μου έχει μείνει, δυστυχώς έχασα και το κίτρινο μάλλον από εγκεφαλικό ή κάποια πάθηση του εγκεφάλου ☹

Κώστας
 

Συνημμένα

  • kysth1.webp
    kysth1.webp
    15,8 KB · Προβολές: 63
  • kysth2.webp
    kysth2.webp
    24,2 KB · Προβολές: 68
  • kysth3.webp
    kysth3.webp
    21 KB · Προβολές: 59
Νομίζω πώς το συγκεκριμένο είναι lump και όχι φλεγμονή του ουροπύγιου όπως στην περίπτωση που αναφέρει η Georgina.

Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα ο ίδιος σου και γενικά οποιοσδήποτε δεν έχει την κατάλληλη εμπειρία. Θα σου πρότεινα να πας το πουλάκι σε ένα γιατρό διότι θα πρέπει να αφαιρεθεί χειρουργικά ο όγκος. Πρόκειται για σύντομη επέμβαση αλλά απαιτεί την κατάλληλη εμπειρία και τις κατάλληλες συνθήκες (άσηπτες).
 
Ευχαριστώ, μάλλον είμαι για εγχείρηση... Τι άλλο θα τραβήξει αυτό το πουλάκι...
 
Καλημέρα σε όλους...

Σήμερα παρατήρησα σε ένα καναρίνι μου αυτό το σημείο...

Βρίσκονται σε φάση πτερόροιας όλα, όπως και αυτό απλά δεν ξέρω αν είναι πούπουλα που λείπουν ή κάποια κύστης.

Αν είδα καλά, στο σημείο αυτό βλέπω πολυ μικρά "πουπουλάκια" οπότε ίσως είναι τα νέα που βγαίνουν, απλά δεν κατάλαβα γιατί να έχει τόσο κενό στο σημείο αυτό.

τι λέτε;
 

Συνημμένα

  • DSC00245.webp
    DSC00245.webp
    25,6 KB · Προβολές: 111
για να δούμε...

απλά μου έκανε εντύπωση τόσο κενό σε ένα σημείο μόνο...
 
εμενα με προβληματιζει το καφε στιγμα που βλεπω στη δευτερη φοτογραφια. Μηπως δεν ειναι ογκος αλλα καποια εντερικη μολυνση;Επισκεψου κτηνιατρο
 
Back
Top