Ασθένειες Μάλλον πρέπει να αποχωριστώ το lovebird μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
λοιπον μολις πηγα στα πουλια μου και ειδα οτι ενα απο τα Lovebird που εχω του χε κοπει το ποδι! Ειχε προβλημα ειχε παρει και αντιβιωση απο γιατρο και δυστυχως παει... Τωρα βασανιζεται και τα αλλα το τσιμπανε... Ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος, δεν μπορω να το βλεπω να υποφερει... Και σκεφτηκα μηπως πρεπει να του κανω αυθανασια...υπαρχουν και στιγμες που πεφτει κατω... Ειμαι πολυ χαλια και δεν αντεχω να το βλεπω ετσι... Τι να κάνω;
 
Τι επαθε και εχασε το ποδι του; Η ευθανασια ειναι λυση οταν το ζωο υποφερει πραγματικα και δεν μπορει να γινει τιποτα για να ζησει τη ζωη του καλα και να περναει καλα. Γιατι το εχεις ακομη με τα αλλα πουλια απορω... 😕

Παντως τα πουλια με ενα ποδι μπορουνε να ζησουνε μια καλη ζωη (στην αχμαλωσια παντα) αν διαμορφωσεις το κλουβι του καταλληλα ωστε να εξυπηρετειται πιο ευκολα.
 
κλουβι δεν εχω αλλο αν και μπορω να παω να αγορασω το προβλημα ειναι οτι δεν εχει καθολου μα καθολου το ποδι του και πεφτει και ειναι συνεχως στο πατο... Επισης δαγκωνει συνεχεια αυτο το σημειο και το ματωνει...
 
βαλτο σ'ενα κουτι τουλαχιστον! Σκεπασε το με ενα τουλι η ενα λεπτο υφασμα, η' κανε τρυπες στο καπακι για να μπορει ν' αναπνεει! Παρε απο φαρμακειο αδρεναλινη και βαλτου με ενα βαμβακι στην πληγη να σταματησει η αιμορραγια! Δεσε το σημειο της πληγης να μη μπορει να το τσιμπησει...
πηγαινε το σε γιατρο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
δεν αιμοραγει! Αυτο εγινε χθες μωβ σκουρο και μαλλον σαπησε τι να πω δεν ξερω ... Νιωθω απαισια που το πηγα μονο σε εναν γιατρο... Κατω απο το σπιτι μου εχει εναν κτηνιατρο ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος και εχει μεγαλη εμπειρια με τα ζωα, αλλα μαλλον ειναι κλειστο για το καλοκαιρι...
 
δεν αιμοραγει! Αυτο εγινε χθες μωβ σκουρο και μαλλον σαπησε τι να πω δεν ξερω ... Νιωθω απαισια που το πηγα μονο σε εναν γιατρο... Κατω απο το σπιτι μου εχει εναν κτηνιατρο ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος και εχει μεγαλη εμπειρια με τα ζωα, αλλα μαλλον ειναι κλειστο για το καλοκαιρι...


αρα σε κανεναν... Δηλαδη πηγες σε εναν γιατρο που δεν ηταν εκει; 😕

Φωτη ηδη το εχεις αμελησει πολυ! Ειναι κριμα να υποφερει ενα ζωο και απλα να καθομαστε να το κοιταμε. Αν μη τι αλλο αγαπαμε τα πουλια! Ειναι Δευτερα σημερα και σιγουρα θα βρεις γιατρο στο ιατρειο του.
 
αυτο ξεκινησε με ενα σαν κακαδι γυρω απο το ποδι... Το πηγα στο γιατρο και μου εδωσε μια αντιβιωση που λεγοταν baitrill νομιζω η καπως ετσι! Απο τοτε ξεπριστηκε παρα πολυ απο αυτο που ηταν και σημερα εγινε αυτο...
 
δεν καταλαβες το πηγα και μου εδωσε αντιβιωση! Αποκλειεται να το αφηνα ετσι, απλα τωρα ειναι κλειστο..
 
Η αντιδραση του ποδιου δηλ. το να μελανιασει ειναι λογικη αφου ακρωτηριαστηκε. Δεν σαπισε... Βαλτο καπου μονο του. Αφου ηταν αρρωστο και δεν ενιωθε καλα επρεπε να το εχεις κανει ηδη ωστε ν εχει την ησυχια του. Εχει χασει ηδη πολλες δυναμεις για να παλευει και με τα αλλα να το αφησουνε ησυχο. Ακολουθησε την αγωγη και ψαξε για εναν νεο γιατρο που θα ειναι πτηνιατρος και θα το χειριστει καλυτερα το θεμα!
 
Dose aggelia sto foroum kai mipos tha vrethi ena atomo pou tha mporesei na to frontisei to poulaki...Xarise to se kapoion pou tha mporesei na to prosexei. Mporei na zeisei kai me ena podi...
 
Πήγαινέ το σε έναν καλό γιατρό. Γιατί αν το πουλάκι έχει πάθει σηψαιμία στο πόδι θα προχωρήσει... Μπορεί ο γιατρός να του το κόψει κι όλο να του καυτηριάσει και με αντιβίωση και όλα τα σχετικά να συνέλθει. Θα μάθει να ζει με ένα ποδαράκι. Θέλει φροντίδα και αγάπη τώρα που είναι ανύμπορο...☹
 
Κι εγω πριν μερικα χρονια ειχα βεει ενα παπαγαλακι στο δρομο το οποιο ειχε χασει το ενα ποδι του...
Τελικα ομω ς εζησε κανονικα...
 
δεν ειπα οτι δεν μπορω να το φροντιζω ... Μονο αν μου πει ο γιατρος οτι οι απαιτησεις του ειναι παρα πολλες και και βρω καποιο εμπειρο ατομο απο εδω μεσα που θα το χει ευτυχισμενο τοτε ναι θα του το δωσω! Δεν θελω να το ξεφορτωθω το αγαπαω πολυ αλλα θελω το καλο του! Αυριο θα το παω μαλλον σε καποιο πτηνιατρο.. Τωρα για την σηψαιμία δεν ξερω μπορει να ναι κι αυτο αλλα τι αλλο να του κοψει;σημερα μαζεψα απο τον πατο ενα ολοκληρο ποδι...ηταν φρικτο...
 
μετα απο εναμισυ μηνα σχεδον το Lovebird ειναι μια χαρα! Εχει συνυθησει με το ενα ποδι χρησιμοποιωντας το λιγο στο σκαρφαλωμα! Αυτη η ταλαιπωρια του ηταν αιτια να μας φερει πιο κοντα γιατι τις πρωτες μερες που επεφτε δεν μπορουσε να φαει και αφου ειχε πεινασει αναγκαζοταν να φαει απο το χερι μου! Ετσι τωρα οταν με βλεπει με περιμενει να του δωσω τους αγαπημενουν του ηλιοσπορους... 😀(οταν μπορεσω θα σας δειξω και βιντεακι)
 
μετα απο εναμισυ μηνα σχεδον το Lovebird ειναι μια χαρα! Εχει συνυθησει με το ενα ποδι χρησιμοποιωντας το λιγο στο σκαρφαλωμα! Αυτη η ταλαιπωρια του ηταν αιτια να μας φερει πιο κοντα γιατι τις πρωτες μερες που επεφτε δεν μπορουσε να φαει και αφου ειχε πεινασει αναγκαζοταν να φαει απο το χερι μου! Ετσι τωρα οταν με βλεπει με περιμενει να του δωσω τους αγαπημενουν του ηλιοσπορους... 😀(οταν μπορεσω θα σας δειξω και βιντεακι)
Μπράβο Φώτη! Ξέρω πόσο τα αγαπάς και τα φροντίζεις τα πουλάκια σου και είμουνα σίγουρη ότι τελικά θα τα καταφέρνατε... 😉
 
Back
Top