Ασθένειες Μάλλον πρόβλημα σε κοκατίλ

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα και παλι...
οπως σας ειχα πει στην αρχη το ενα κοκατιλ μου ενω ειναι κανονικα σε ολα του και μου εχει και καπος πιο πολυ εμπιστοσυνη...
καθετε συχνα με το κεφαλι μεσα στα φτερα...
οταν το κοιταω απο κοντα που και που το βλεπω να κανει ενα τρεμουλο...
κατα τα αλλα τρωει κανονικα, πεταει, μιλαει, δεν εχει βαρια αναπνοη, και γενικα σε ολα τα αλλα ειναι μια χαρα...
λετε να εχει κατι;
μπορω να του δωσω κατι προλυπτικα;
το καλο ειναι οτι σημερα στο πετ σοπ που τα πειρα εφερε ολη την γκαμα μια εταιριας με φαρμακα για ολα τα ζωα...
οποτε ειμαστε καλυμενοι εδω αν κατι χρειαζεται...

σας ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας...
 
Δεν χρειάζεται να του δώσεις τίποτα. Αυτό το τρέμουλο αφού το κάνει όταν πας κοντά δείχνει φόβο. Χρειάζεται κι άλλο χρόνο για να συνηθίσει την παρουσία σου. Θα ήταν καλύτερα να έβαζες την κλούβα τους σε ένα χώρο όπου βρίσκεσαι τις περισσότερες ώρες της ημέρας για να σε μάθουν και να μη σε φοβούνται. 😉

Το ότι κάθεται με το κεφάλι μέσα στα φτερά δεν νομίζω να είναι κάτι το ανησυχητικό αν τρώει, κινείται και τα περιττώματά του είναι κανονικά. Αυτό δείχνει ότι είναι κουρασμένο και θέλει να χαλαρώσει, να ξεκουραστεί και να κοιμηθεί.
 
Εξαρταται ποσο συχνα... Ολη την ωρα; Δηλαδη οταν δεν τρωει η πινει νερο καθεται ετσι; Δεν ασχολειται με το αλλο πουλακι η τα παιχνιδια;
Εαν τα ματια και τα ρουθουνια ειναι καθαρα και η αναπνοη και οι κουτσουλιες μια χαρα δε νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχιας. Τους δινεις καποιο συμπληρωμα διατροφης η τρωνε κανονικα φρουτα και λαχανικα;
 
να τα παρουμε απο την αρχη...
απο φρουτα και λαχανικα προσπαθω και τα μαθαινω σιγα σιγα και εχω κοιταξει να εχει απο αυτα και η τροφη τους...
ολα ειναι κανονικα στο κοκατιλ τρωει, πεταει, ψιλομαλωνει σαν παιχνιδι με το αλλο...
αλλα καθετε συχνα ετσι...
οσο για το οτι με φοβατε το αποκλειω...
γιατι μπορω και πηγαινω κοντα του στου 5 ποντους και δεν φευγει, και ειναι το πρωτο που ηρθε και εφαγε οταν εβαλα μαρουλι εξω απο το κλουβι και μετα ζυλεψε και το αλλο και ηρθε...
απλα αν υπαρχει κατι να του δωσω προλυπτικα να το κανω...
 
Μην το αποκλείεις ότι μπορεί να είναι σημάδι φόβου.🙄 Κι εμένα παλιότερα η ροζέλα μου όταν πήγαινα κοντά της έτρεμε και δεν έφευγε.

Αυτό το τρέμουλο που κάνει έχεις παρατηρήσει αν το κάνει όταν είναι μόνο του, όταν εσύ δεν είσαι μπροστά; 😕
 
Προληπτικα εγω θα σου προτεινα μονο ενα συμπληρωμα βιταμινων κι αυτο μεχρι να ξερεις οτι σιγουρα τρωνε αρκετα φρουτα και λαχανικα και καλυπτονται διατροφικα ετσι.
Κι εγω αποκλειω το να σε φοβαται. Ενα πουλι που φοβαται καποιον ποτε δεν κρυβει το κεφαλι του στα φτερα του. 😉
 
Θανάση για να το διευκρινίσουμε λιγάκι... Τρέμει όταν έχει το κεφάλι του μέσα στα φτερά του; 😕

Αν είναι έτσι σαφώς και δεν είναι σημάδι φόβου. Ένας φοβισμένος παπαγάλος δεν κάθεται αμέριμνος με το κεφάλι του μέσα στα φτερά αλλά σε κοιτάει καλά καλά και περιμένει να δει κάθε κίνησή σου.
 
Το τρέμουλο Θανάση κι εγω πιστευω οτι ειναι φυσιολογικό. Κι εμένα το κάνουν και υποθέτω ότι έχει να κάνει με την βολή τους. Δεν τρεμουν ουτε απο κρύο, ούτε από φόβο αλλά όταν ετοιμάζονται να φουσκώσουν και να βολευτούν για κανέναν υπνάκο. Πολύ συχνά εχω παρατηρησει ν ατρεμουν ακομα και με ζέστη όταν είναι έξω στο μπαλκόνι..
Αν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας Δεν κοιμάται, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.Αν το έβλεπες ετσι συνεχώς τότε ίσως ήταν σημάδι καποιας αρρώστειας...)
 
οταν εχει το κεφαλι στα φτερα του ειναι στο ψηλο κλαδι εκει που ξεκουραζοντε και κοιμουντε...
οταν ειναι κοντα μου καθετε και με κοιταει...
και τρεμει καμια φορα...
ισως με φοβατε απλα σκεφτικα οτι αφου ερχετε και τρωει απο εμενα εχει αρχισει και δεν με φοβατε...
το αλλο που το βλεπω οτι με φοβατε δεν μου τρεμει ποτε...
θα εχω το νου μου και θα τα λεμε...
σας ευχαριστω! Πολυ!
 
οταν εχει το κεφαλι στα φτερα του ειναι στο ψηλο κλαδι εκει που ξεκουραζοντε και κοιμουντε...

Πολύ ωραία, άρα όντως θέλει να ξεκουραστεί και να κοιμηθεί όταν κάνει αυτό το πράγμα.:)


οταν ειναι κοντα μου καθετε και με κοιταει... Και τρεμει καμια φορα... Ισως με φοβατε απλα σκεφτικα οτι αφου ερχετε και τρωει απο εμενα εχει αρχισει και δεν με φοβατε...
το αλλο που το βλεπω οτι με φοβατε δεν μου τρεμει ποτε...

Πουλί με πουλί διαφέρει. Εκείνη τη στιγμή μπορεί να του φανεί κάτι επικίνδυνο και μπορεί να φοβηθεί... Να κάνεις μια απότομη κίνηση κτλ.🙄
 
Εαν καταλαβα καλα περιγραφεις μια συμπεριφορα σαν (μεσημεριανο και οχι μονο) υπνακο-χαλαρωση με το κεφαλι εξω η μεσα στα φτερα και ισως μαζεμενο το ενα ποδι, και τα φτερα της κοιλιας ελαφρως φουσκωμενα προς τα εξω και που και που φαινεται ενα ελαφρο τρεμουλο;

Εαν ειναι αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο και το κανανε ολοι οι παπαγαλοι που ειχα οταν χαλαρωνανε η ξεκουραζονταν.
 
Εαν καταλαβα καλα περιγραφεις μια συμπεριφορα σαν (μεσημεριανο και οχι μονο) υπνακο-χαλαρωση με το κεφαλι εξω η μεσα στα φτερα και ισως μαζεμενο το ενα ποδι, και τα φτερα της κοιλιας ελαφρως φουσκωμενα προς τα εξω και που και που φαινεται ενα ελαφρο τρεμουλο;

Αν κατάλαβα καλά απ' όσα λέχθηκαν, ο Θανάσης λέει ότι κάθεται με το κεφάλι στα φτερά στο κλαδί που κουρνιάζουν όταν είναι έτοιμα για ύπνο.

Άρα δεν νομίζω να είναι τίποτα ανησυχητικό μιας και όλα τα πουλιά κουράζονται από τις δραστηριότητές τους και θέλουν να ξεκουραστούν και να κοιμηθούν για λίγο για να επανέλθουν.

Το τρέμουλο εμφανίζεται όταν στέκεται κανονικά -όχι όταν κάθεται με το κεφάλι στα φτερά- και είναι κοντά στον Θανάση.

Άρα εγώ νομίζω ότι είναι σημάδι φόβου γιατί ο Θανάσης μπορεί να έκανε κάποια απότομη κίνηση ή κάτι που το τρόμαξε και φοβήθηκε, οπότε αντέδρασε έτσι🙄

Έτσι κατάλαβα εγώ, συγνώμη αν ερμήνευσα ή αν κατάλαβα κάτι λάθος!
 
Back
Top