Ασθένειες Μέσα σε μια νύχτα αρρώστησε το καναρίνι;

Georgethefurious

Ex giogio egio
Εγγραφή
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47
Πόλη
Αίγιο
Σήμερα το πρωί είδα τον μικρό μου να κάθεται στο κλαδάκι του ακίνητος και μόλις πήγα κοντά άκουσα αυτό όπως στο βίντεο που τράβηξα. Τι παίζει; Δεν τρώει δεν πίνει νερό δεν κινείται πολύ, που ηταν υπερδραστηριος... Τι γίνεται ρε παιδιά; Μέσα σε μια νύχτα αρρώστησε το καναρίνι;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σήμερα το πρωί είδα τον μικρό μου να κάθεται στο κλαδάκι του ακίνητος και μόλις πήγα κοντά άκουσα αυτό όπως στο βίντεο που τράβηξα.
Αυτή τη συμπεριφορά την έχει ακόμη κι αν είσαι μακρυά κι αυτός ήρεμος;
Πόσο καιρό έχει αυτή τη συμπεριφορά;
Τώρα κελαηδάει ή όχι;
Τρώει κανονικά ή είναι νωχελικός και φουσκωμένος;
 
Αυτό το παρατηρησα το πρωί είτε από μακριά, είτε κοντά ήμουν, ενα και το αυτό, το πουλί μόλις το έπιασα στο χέρι κάπως ηρέμησε.Αυτο έγινε πρώτη ημέρα σήμερα, μέχρι εχτές απόγευμα σαλιαριζε (είναι φετινό 8 Ιούνη). Από φαΐ τρώει κανονικά και το μαρούλι του έφαγε και νεράκι και τροφή (king premium - αυγό κάθε 3 μέρες - κια λιναροσπορο και καμελινα εναλλαξ). Το πρωί ήταν φουσκωμένος, τώρα ψιλο συνήλθε όμως αλλά κανει σαν να σπαζει σπόρια με τη μύτη του.
 
Αυτό που βλέπουμε κι ακούμε δε μας επιτρέπει να εφησυχάσουμε και να είμαστε χαλαροί.
Επειδή όμως το διάστημα που το εμφανίζει είναι μικρό κι επειδή θα μπορούσε άνετα να προέρχεται από κάποιο τρόμαγμα θα πρότεινα να σώσουμε μια δυο μέρες χρόνο ώστε να δούμε την εξέλιξη.
Ταυτόχρονα όμως ας έχουμε στο μυαλό μας και τα χειρότερα... και να ετοιμαστούμε - αναζητήσουμε βοήθεια από τους ειδικούς...
Αλήθεια έχεις κάποιο πτηνίατρο που να μπορεί να σε βοηθήσει;
 
Αυτό που βλέπουμε κι ακούμε δε μας επιτρέπει να εφησυχάσουμε και να είμαστε χαλαροί.
Επειδή όμως το διάστημα που το εμφανίζει είναι μικρό κι επειδή θα μπορούσε άνετα να προέρχεται από κάποιο τρόμαγμα θα πρότεινα να σώσουμε μια δυο μέρες χρόνο ώστε να δούμε την εξέλιξη.
Ταυτόχρονα όμως ας έχουμε στο μυαλό μας και τα χειρότερα... και να ετοιμαστούμε - αναζητήσουμε βοήθεια από τους ειδικούς...
Αλήθεια έχεις κάποιο πτηνίατρο που να μπορεί να σε βοηθήσει;
Όχι δεν γνωρίζω κάποιον πτηνιατρο δυστυχώς. Έχω όμως φίλο με petshop που προφανως θα γνωρίζει κάποιον η μπορεί να βοηθήσει ο ίδιος.
 
Έχω όμως φίλο με petshop που προφανως θα γνωρίζει κάποιον η μπορεί να βοηθήσει ο ίδιος.
Αν γνωρίζει κάποιον τότε η βοήθεια θα είναι πολύτιμη...
Αν προσπαθήσει να βοηθήσει με τις "γνώσεις" που έχει... Τότε φοβάμαι πως θα σου πουλήσει απλά κάποιο πολυ-φάρμακο για "όλες τις ασθένειες"..
Κάτι που προσωπικά θα πρότεινα να απορρίψεις χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Αν γνωρίζει κάποιον τότε η βοήθεια θα είναι πολύτιμη...
Αν προσπαθήσει να βοηθήσει με τις "γνώσεις" που έχει... Τότε φοβάμαι πως θα σου πουλήσει απλά κάποιο πολυ-φάρμακο για "όλες τις ασθένειες"..
Κάτι που προσωπικά θα πρότεινα να απορρίψεις χωρίς δεύτερη σκέψη.
Μίλησα με τον γνωστό μου και είδε στο πουλί (φαίνεται και στο βίντεο) ότι βρίσκεται σε φάση πτερορροιας και βγαίνουν καινούργια πουπουλα στο κεφάλι του, οπότε μου συνέστησε καλή διατροφή όπως ήδη έχει και καθημερινή παρακολούθηση. Εαν είναι κάτι που επιμένει όμως να πάω να το δει ξανά. Τώρα που μιλάμε τι πουλί είναι υπερδραστηριο τρώει κανονικά και σαλιαριζει. Δε ξέρω το να πω θα είμαι standby.
 
Τελικά μετά τα δεδομένα που δίνεις, και όπως μου φάνηκε από το βίντεο, το πουλί μάλλον τρομαγμένο ήταν. Το να ηρεμεί από την άλλη στο χέρι σου, μου φάνηκε κάπως παράδοξο...
Αλλά: φρόντισε αν το πουλάκι διαβιώνει σε εξωτερικό χώρο, να μπει για λίγες ημέρες εντός, σε ησυχία και ζέστη, μακριά από τα άλλα πουλάκια που ίσως έχεις, με δικά του σκεύη αποκλειστικά. Θα μπορούσε επίσης το κλικάρισμα που ακούμε ή ο ήχος του σπασίματος σπόρων να είναι και κάποιο κρυωματάκι, θα μπορούσε όμως και πολλά άλλα.
Σε σχέση με τη διατροφή, αν θέλεις - μπορείς πρόσθεσε και λευκή περίλα, κία και απέφυγε για λίγες ημέρες τον λιναρόσπορο που είναι κάπως πιο... Ενεργοποιεί πιο εύκολα τις κενώσεις. Στη θέση σου επίσης για ένα μικρό χρονικό διάστημα θα απέφευγα φρούτα - λαχανικά.

Αλήθεια, πώς είναι σήμερα;
 
Σήμερα το πουλί είναι μέσα και δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα, είναι ζωηρό και τρώει και πίνει και λέει και κανα σαλιαρισμα. Δεν ακούγεται ήχος σπασίματος σήμερα αλλά μασουλαει κάτι πουπουλακια τις άκρες. Το σημερινό σιτηρεσιο έχει αβγουλακι σφιχτο και μέσα στα σποράκια έριξα ενα κουταλάκι κια και καμελινα. Θα τον παρακολουθώ. Επισης σήμερα είναι και ημέρα καθαριότητας αλλά δεν θέλω να το τρομάξω
 
και μέσα στα σποράκια έριξα ενα κουταλάκι κια και καμελινα
Όταν βάζουμε έξτρα σπόρια.. Δεν τα βάζουμε μαζί με την τροφή..Αλλά ξεχωριστά σε ένα μπολάκι γιατί "χάνονται" μέσα στην τροφή τα σπόρια.. 🙂
 
Όταν βάζουμε έξτρα σπόρια.. Δεν τα βάζουμε μαζί με την τροφή..Αλλά ξεχωριστά σε ένα μπολάκι γιατί "χάνονται" μέσα στην τροφή τα σπόρια.. :)
βάζω τροφή καθημερινά, οπότε είναι τέτοια η ποσότητα που το πουλάκι δεν ψάχνει!
 
Πως ειναι το πουλακι σημερα;
Μια χαρά τον βλέπω ζωηρότατο μάλιστα. Σήμερα φάγαμε και ζωχό πρώτη φορά με ιδιαίτερο ενθουσιασμό θα έλεγα. Όλα καλά μέχρι ώρας.
 
Back
Top