Αναπαραγωγή Μέχρι ποιο μήνα μπορώ να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου;

Αν τα έχεις σε εξωτερικό και μη ελεγχόμενο χώρο (από πλευράς θερμοκρασίας και υγρασίας) αρχές Ιουνίου "πρέπει" να έχουν βγει και τα τελευταία μικρά ώστε να έχουν απογαλακτιστεί μέχρι τέλη Ιουνίου και μετά να μείνει καιρός να ξεκουραστεί το ζευγάρι για την πτερόροια.
 
εχω τωρα ενα ζευγαρι και περιμενω να βγει το αυγο, αυριο μαλλον θα βγει το πρωτο... Μετα απο πολλες πρσπαθεις πετυχε το πρωτο ζευγαρωμα και δεν θελω να τα χωρισω.. Θελω να κανω τουλαχιστν μια γεννα.. Τι μου προτινεις να κάνω;
 
Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία; Πώς ξέρεις ότι το αυγό είναι ένσπορο;

Τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.. Ίσως να ψεκάζεις λίγο και από μακρυά με προσοχή τους γονείς γιατί κάνει πολύ ζέστη.. Το βράδυ πριν σκάσει το αυγό βάλε μια βρεγμένη πετσέτα κοντά στη φωλιά.
 
περιμενω να βγει τ αυγο για να δω αν ειναι ενσπορο... λογ της ζεστης υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ενσπορο το αυγο;
 
Λόγω της ζέστης όχι.. Άλλοι παράγοντες επηρεάζουν αν τα αυγά είναι άσπορα ή όχι. Αλλά θα έπρεπε να είχες κάνει ωοσκόπηση.. Με τέτοιο καιρό πρέπει να ξέρουμε ότι τα αυγά είναι έσπορα ώστε να μην κλωσάει άδικα... Πότε έκανε τα αυγά και από πότε κλωσάει μόνιμα;
 
Σήμερα βάλε μια βρεγμένη πετσέτα δίπλα στη φωλιά.. Πόσα αυγά έχει;
 
εσυ τι λες να κανω Αλικη;αμα βγει ενσπορο το αυγο λες να συνεχισω την γεννα;
 
Τι εννοείς βρε Γιώργο; Αν το αυγό είναι ένσπορο τότε θα βγει μωρό. Και να θες δεν μπορείς να ΜΗΝ συνεχίσεις τη γέννα... Η γέννα θα ολοκληρωθεί όταν το μικρό ή τα μικρά θα απογαλακτιστούν. Τι εννοείς να συνεχίσεις τη γέννα; Επίσης πόσα αυγά έχει κάνει;
 
δεν εχει κανει ακομα αυβα, αυριο περιμενω να βγει το πρωτο... Οταν λεω αν πρεπει να συνεχισω την γεννα εννοω πως λογο της ζεστης αν θα υπαρχει κανενα προβλημα στην θυληκια στο να τα κλοσσαει...
 
Ααα νόμιζα ότι περιμένεις να βγει το μωρό από το αυγό, όχι ότι αύριο περιμένεις αυγό. Γνώμη να τα χωρίσεις.. Εμένα είναι στην τρίτη γέννα και έκανε αυγά (έχει κάνει 3) τα οποία έχουν μάλλον και σπόρο και θα πρέπει να τα πετάξω. Για να μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία χώρισε τα σε διαφορετικά κλουβιά. Εγώ δε θέλω να τα πετάξω αλλά πρέπει γιατί είναι αργά και κάνει και πολύ ζέστη! Μέχρι να βγουν και να απογαλακτιστούν το ζευγάρι θα μπει στην πτερόροια και θα έχει προλάβει να ξεκουραστεί. Και εσένα ακόμη δεν έχει κάνει αυγά και δε ξέρεις αν αύριο θα κάνει μπορεί να κάνει μέρες... Του χρόνου θα ξεκινήσεις νωρίτερα την διατροφική προετοιμασία και θα τα βάλεις μαζί νωρίτερα.
 
Αν τα έχεις έξω εξαρτάται από το τι καιρό θα έχει. Συνήθως αρχές Φλεβάρη αρχίζουμε την διατροφική προετοιμασία και μέσα Μαΐου με αρχές Μαρτίου εφόσον έχουν πυρώσει και εφόσον βοηθάει και ο καιρός ενώνουμε το ζευγάρι.
 
Back
Top