Αναπαραγωγή Μέχρι πόσσα αυγά μπορεί να κάνει ένα παραδείσιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Μέχρι πόσα αυγά μπορεί να κάνει ένα παραδείσιο το χρόνο, χωρίς βέβαια να υπάρξει πιθανότητα να ''φύγει'' το πουλί.
Μέχρι πόσες γέννες μπορεί να κάνει[x]


Επίσης, πόσα χρόνια ζεί ένα παραδείσιο, και μέχρι ποιό έτος της ηλικίας του περίπου μπορεί να ζευγαρώνει και όλα τα σχετικά[x]
 
το ειδανικότερο είναι 3 φορές το χρόνο και μέχρι το πολύ 14 αυγά τη φορά. Για τα υπόλιπα δεν ξερω κ εγω αναρωτιέμαι.:D
 
Ευχαριστώ πολύ!
Άν γνωρίζει κανείς πόσα χρόνια ζούν τα παραδείσια και μέχρι πότε διαρκεί το ζευγάρωμά τους, δηλαδή μέχρι ποιά ηλικία μπορούν να ζευγαρώσουν, ας απαντήσει.
γειά χαρά!
 
Σε συνθήκες εκτροφής και ανάλογα με την φροντίδα που τους παρέχεται μπορεί να ζήσουν μέχρι και 10 χρόνια. Έχουν καταγραφεί και σπάνιες περιπτώσεις που έχουν ζήσει έως 15 χρόνια.
 
Μέχρι πόσα αυγά μπορεί να κάνει ένα παραδείσιο το χρόνο, χωρίς βέβαια να υπάρξει πιθανότητα να ''φύγει'' το πουλί.
Μέχρι πόσες γέννες μπορεί να κάνει[x]


Επίσης, πόσα χρόνια ζεί ένα παραδείσιο, και μέχρι ποιό έτος της ηλικίας του περίπου μπορεί να ζευγαρώνει και όλα τα σχετικά[x]
Τα θηλυκά ζεμπράκια είναι από τα πιο παραγωγικά πουλιά που γνωρίζουμε. Μπορεί να κάνει 3-4 γέννες το χρόνο με ασφάλεια. Πολλοί τα αφήνουν για τρεις γέννες, ακολουθούν ένα τρίμηνο τετράμηνο ανάπαυσης και μετά άλλες τρεις γέννες. Αυτό φυσικά προϋποθέτει ελεγχόμενες συνθήκες αναπαραγωγής. Συνεχόμενα δεν είναι καλό να το αφήνουμε πάνω από τρεις γέννες. Τα πουλιά κουράζονται και εκτός αυτού αρχίζουν οι απώλειες σε νεοσσούς. Πολλά πουλιά λόγω κούρασης παρατάνε αυγά, δεν ταΐζουν τα μικρά τους κλπ. Πάντως μετά από ένα τετράμηνο από την αναπαραγωγή (και αν είναι σε καλή κατάσταση τα πουλιά) οι θηλυκές αρχίζουν και γεννάνε αυγά ακόμη και χωρίς αρσενικούς στο κλουβί.

Μέχρι στιγμής έχω ζεμπράκι 5 χρονών περίπου που αναπαράγεται και μεγαλώνει μικρά με επιτυχία. Δεν ξέρω ποιο είναι το ανώτατο όριο στην αναπαραγωγή αλλά υποθέτω ότι όπως σε όλα τα ζώα έτσι και σε αυτά οι ποιότητα του αποτελέσματος της αναπαραγωγής μειώνεται όσο μεγαλύτεροι είναι οι γονείς.
 
το ειδανικότερο είναι 3 φορές το χρόνο και μέχρι το πολύ 14 αυγά τη φορά. Για τα υπόλιπα δεν ξερω κ εγω αναρωτιέμαι.:D

Εισαι σιγουρη οτι μπορουν να κανουν 14 αυγα την φορα; 😱Μου ακουγεται υπερβολικο..
 
Όχι τη φορά ρε Φώτη, μπερδεύτηκες.

Βάλε 3 γέννες για παράδειγμα: 5 τη μία, 5 την άλλη, και άλλα 4 την τελευταία.
Εννοεί δηλαδή από Ιανουάριο που θα αρχίσει, μέχρι και Μάιο περίπου που θα τελειώσει η αναπαραγωγική τους περίοδος
 
Αυτό βέβαια σε καμια περίπτωση δε σημαίνει, Φώτη, ότι είναι νόμος.
Μπορεί να κάνει και πάνω από 20, ανάλογα τις γέννες που θα την αφήσεις να κάνει, που τότε μιλάμε για μεγάλο ρίσκο. Θέτεις σε μεγάλο κίνδυνο τη ζωή του πουλιού.
Η ανάπαυση και το ξεκίνημα πάλι είναι το παν σε όλη την ιστορία!
 
Αν δεις προσεχτικα λεει 14 αυγα την φορα. Γι αυτο μπερδευτικα. 🙂
 
Back
Top