Αναπαραγωγή Μέχρι πότε κάθεται ή καναρα στους νεοσσούς;

Ρανια.κ

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
175
Πόλη
Πεύκη
Καλησπέρα. Ο νεοσσος μου ειναι 15 ημερών. Ή μαμά είναι μόνη της στο κλουβί μετά από τις γνωστές μάχες. Σήμερα απ το απόγευμα κ μετά όμως δεν κάθεται πάνω του. Έχει βγάλει φτεράκια αλλά δε θα πρεπε να κάθεται; Μέχρι το πρωί καθόταν κανονικά. Παρατήρησα επίσης ότι κόβει το χαρτί από τον πάτο του κλουβιου. Ανησυχω για το μικρό.
 
Καλησπέρα. Ο νεοσσος μου ειναι 15 ημερών. Ή μαμά είναι μόνη της στο κλουβί μετά από τις γνωστές μάχες. Σήμερα απ το απόγευμα κ μετά όμως δεν κάθεται πάνω του. Έχει βγάλει φτεράκια αλλά δε θα πρεπε να κάθεται; Μέχρι το πρωί καθόταν κανονικά. Παρατήρησα επίσης ότι κόβει το χαρτί από τον πάτο του κλουβιου. Ανησυχω για το μικρό.
Η καναρα ξέρει ποτε δεν χρειάζεται να ζεσταίνει το μικρό. Δώσε φωλιά κ νήμα για να μην ξεπουπουλιασει το μικρό
 
Το κλουβί είναι έξω μήπως να το βάλω μέσα τουλάχιστον; Ή καναρα κοιμάται εκτός φωλιας.
 
Το κλουβί είναι έξω μήπως να το βάλω μέσα τουλάχιστον; Ή καναρα κοιμάται εκτός φωλιας.
Εννοείται πως όχι, ποτε δεν μετακινούμε την ζευγαρωστρα κατα την αναπαραγωγική περίοδο. Φυσικα πρεπει να έχεις πάρει μέτρα για τα αρπακτικά κ τα καιρικά φαινόμενα
 
Ναι είναι σε ειδική κατασκευή με σιτες κ σε μία μέρια plexiglass. Θα ανεβασω φωτο του μικρου να δεις τα φτεράκια του. Απλά είχα πολλές ατυχίες κ μόνο αυτός έμεινε κ δε θέλω να το χάσω...
 
Ναι είναι σε ειδική κατασκευή με σιτες κ σε μία μέρια plexiglass. Θα ανεβασω φωτο του μικρου να δεις τα φτεράκια του. Απλά είχα πολλές ατυχίες κ μόνο αυτός έμεινε κ δε θέλω να το χάσω...
Όλα καλά θα πανε, μην τα ενοχλείς κ το ένστικτο θα δουλέψει!
 
Ελπιζω τα φτερακια να ειναι αρκετα για να μην κρυωσει το βραδυ
 
Ελπιζω τα φτερακια να ειναι αρκετα για να μην κρυωσει το βραδυ
πιστευω θα ειναι ενταξει, εκτος αν έχεις πολλές ψείρες κ η καναρα δεν μπαίνει για ευνόητους λόγους πλέον στη φωλιά η εχει έντονη επιθυμία για νεα φωλιά
 
😱Φαίνονται; Σήμερα που ελεγξα ήταν καθαρη...
Η κόκκινη όχι δεν φαινεται την ημέρα, αλλα αν έχεις πάρει σωστά προληπτικά μέτρα δεν πρεπει να ανησυχείς. Περίμενε να ξημερώσει με το καλο κ τα βλέπουμε όλα
 
Ράνια μου μην αγχώνεσαι δεν πρόκειται να κρυώσει το μικρό! Έχει βγάλει αρκετά φτεράκια και κάνει ζέστη πλέον. Φυσικά όπως σου είπε ο Άκης δεν κουνάμε το κλουβί όταν έχουμε αυγά ή μικρά μέσα.

Για ψείρες βάλε μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού πριν νυχτώσει και το πρωί αν δεις μαύρα στίγματα αυτό δείχνει πως τα καναρίνια σου έχουν ψείρα. Τσέκαρε το και πες μας!
 
Όλα καλά! Τελικά μάλλον έχει βγάλει αρκετά φτεράκια. Για τις ψείρες θα ελεγξω το βράδυ όπως μου είπες. 😉 ευχαριστώ πολύ. Έβαλα κ δεύτερη φωλιά κ νήμα να μη μαδησει το μικρό.
 
Παιδιά ίσως όντως να έχει ψείρες. Ο μικρουλης ξυνεται αρκετά. Ή μαμα πάει μόνο για τάισμα. Μήπως να βάλω κάτι τώρα κ να μην περιμένω ως αύριο;
 
Ο μικρουλης ξυνεται αρκετά.
Βγάζει φτεράκια και τον τρώνε... Έχεις δει καναρίνια σε πτερόροια, όταν βγάζουν νέα φτερά πόσο τα φαγουρίζει; Πόσο μάλλον το μικράκι που ήταν γυμνό! Να ξύνεται στην ηλικία αυτή είναι φυσιολογικό μη σε πιάνει πανικός. Κάνε το τεστ με την χαρτοπετσέτα που σου είπαμε..

Μήπως να βάλω κάτι τώρα κ να μην περιμένω ως αύριο;
Μπορείς να ρίξεις λίγο Pinex Powder που είναι το πιο αθώο... Σήκωσε λίγο το νήμα αν υπάρχουν ψείρες όλο το λευκό νήμα από κάτω θα είναι μαύρο.. Τσέκαρε και μας ενημερώνεις! 😉
 
Ουφ! Έχω βάλει τσόχα από κάτω αλλά όλα φαίνονται καθαρά! Θα τσεκαρω κ αυτό που είπαμε το βράδυ. 😛
 
Θα συμφωνήσω με την Αλίκη, οταν βγάζουν φτερά τα πουλακια τα πιάνει φαγούρα κ φυσικα πονάνε

Απο εδω κ πέρα φρόντισε να ψεκαζεις τα πουλακια κ την κατασκευή σε τακτά χρονικά διαστήματα ιδιαίτερα τους ζεστούς μήνες για να έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο. Το σεβιτρεν πιςτευω ειναι μια πολυ καλή λύση
 
Back
Top