Αναπαραγωγή Μήπως έχω βιαστεί για την αναπαραγωγή των καναρινιών μου;

Hlias-patra

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2017
Μηνύματα
68
Πόλη
Πάτρα
Καλη χρονια! Εχω 2 ζευγαρια τα οποια τα εχω βαλει σε 60 αρες κλουβες με διαχωριστικο στο μπαλκονι.. Εχω πραξει σωστα η μηπως εχω βιαστει;
 
προστασια για κρυο εννοεις;η για καποιο αρπαχτικο; Στην πρωτη περιπτωση ειμαι πατρα και ο χειμωνας ειναι πολυ ηπιος. Για την δευτερη περιπτωση δεν υπαρχει κινδυνος κανενας! Προετοιμασια διατροφικη;δηλαδη. Αυγοτροφη τους δινω σπορακια με vam και σταγονες στο νερο συμπληρωμα..
 
To ερωτημα ειναι αν βιαστηκα να τα βαλω μαζι. Γιατι απ οτι βλεπω δεν υπαραχει διαθεση...
 
Απο οσο γνωριζω, για εξωτερικη εκτροφη ειναι λιγακι νωρις, κν και θα σου πουν και πιο εμπειροι απο μενα, καλα θα ειναι αφου τα πουλια τα εχεις εξω, να ξεκινισεις μεση με τελος του μηνα, διατροφικη προετοιμασια (υπαρχουν αρθρα στο site) και οταν το φυσικο φως φτασει στις 12 με 14 ωρες τοτε τα πουλια θα ακολουθησουν το ενστικτο τους.
 
Μπορεί να βάλουμε σε ζευγαρώστρα τα πουλιά με πρόθεση για ζευγάρωμα ακόμη και μέσα στο καταχείμωνο.
Αυτά όμως θα ζευγαρώσουν μόνο όταν πρέπει... Δηλαδή στην αρχή της άνοιξης.
Θεωρητικά όμως για την παραπάνω περίπτωση... Θα υπάρχει επιπλέον καθυστέρηση και πιθανότατα χάσιμο της πρώτης γέννας γιατί πολύ απλά τα θηλυκά έρχονται σε οίστρο πολύ νωρίτερα από τα αρσενικά.
Γενικά... όποιος βιάζεται και πιέζει είναι απόλυτα βέβαιο πως καθυστερεί περισσότερο να φτάσει στο επιθυμητό.
Όποιος πάει με υπομονή και σύνεση έχει πάντα θετικά αποτελέσματα και στην ώρα που πρέπει..
 
Back
Top