Αναπαραγωγή Μήπως ήρθε η ώρα να απομακρύνω τους νεοσσούς από τους γονείς;

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα.
οι 5 νεοσσοί μου ειναι 29 ημερων ο μεγαλύτερος και 26 ο μικρότερος.
ο πατερας ειναι διπλα με διαχωριστικό λογο κάποιας επίθεσης, ενα δυο παρατηρώ οτι τα ψιλοταιζη απο το καγκελο ακομηαλλα σε πολυ μικροτερη συχνοτητα, η μητερα που ειναι μαζι τους ειναι βιδομενη σε 2 ενσπορα αυγα και δεν ασχολείται.
τους βλεπω ολους τσιμπάνε σπορους, αυγο και αυγοτροφη.
μηπος ηρθε η ωρα να πανε σε δικο τους κλουβι η να τους βαλω με διαχωριστικό διπλα στους γονής λιγες μερες ακομα;
ολη μερα τα ακουγα που τσουρτσουριζανε οταν πεινούσαν πλεον δεν ακούγονται.
 
Άποψή μου είναι να τα αφήσεις λίγες ημέρες ακόμα δίπλα στους γονείς με το διαχωριστικό. Δε δημιουργείται κάποιο πρόβλημα και δε χρειάζεται να βιαστείς. Ακόμα και αυτή η μικρή συχνότητα που ταΐζει το αρσενικό είναι χρήσιμη. Υπομονή λίγες μέρες ακόμα.
Να σου ζήσουν!
 
Nα παρατηρείς τα αυγά καθημερινά (όταν σηκώνεται η κανάρα) αν έχουν επάνω τους κουτσουλιές, γιατί με 5 μικρά μαζί με την κλώσα δύσκολα θα φτάσουν μέχρι την εκκόλαψη χωρίς βρωμιές. Οσο πιο γρήγορα και πιο φρέσκια καθαριστεί η κουτσουλιά, τόσο πιο καθαρό θα μείνει το αυγό και θα γυρίζει με ευκολία.
 
Nα παρατηρείς τα αυγά καθημερινά (όταν σηκώνεται η κανάρα) αν έχουν επάνω τους κουτσουλιές, γιατί με 5 μικρά μαζί με την κλώσα δύσκολα θα φτάσουν μέχρι την εκκόλαψη χωρίς βρωμιές. Οσο πιο γρήγορα και πιο φρέσκια καθαριστεί η κουτσουλιά, τόσο πιο καθαρό θα μείνει το αυγό και θα γυρίζει με ευκολία.
σημερα που εκανα τον ελενχο για να δω αν ειναι ενσπορα ηταν καθαρα.
αυριο μπαινει διαχωριστικο στα μικρα για να μην εχω και αυτη την ιστορια.
 
σημερα εβαλα διαχωριστηκο στα μικρα.

μολις περασα τον αρσενικο τον ειδα 3ης φορες να προσπαθη να βατεψη την καναρα ενο κλωσσαει.
μηπος να τον απομακρινω;
 
μηπος να τον απομακρινω;
Όχι βέβαια. Λογική η αντίδραση του. Ο ρόλος του αρσενικού στην αναπαραγωγή περιγράφεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/. Το ιδανικό είναι την ανατροφή των νεοσσών να την αναλάβουν και οι δύο γονείς. Έχει πολλά οφέλη.
Απομάκρυνση σκεφτόμαστε όταν υπάρχει επιθετικότητα με κίνδυνο να σπάσουν τα αυγά ή επιθετικότητα προς τους νεοσσούς.
 
Back
Top