Αναπαραγωγή Μήπως γεννήσουν και τώρα τα κοκατίλ μου;

Εγγραφή
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
8
Πόλη
Κοπανός
Γεια σας και πάλι. Έχω μια απορία για τα Κοκατιλ μου! Έχω διαβάσει ότι αναπαράγονται την άνοιξη Αλλά επειδη το σπίτι μου έχει πολύ ζέστη μήπως γεννήσουν και τώρα; βλέπω την θηλυκια πλαγιαζει στην μια γωνιά και κάθεται μέσα στην τροφή. Της πήρα και μια φωλιά Αλλά δεν πάει μέσα. Και τα καναρίνια μου που γεννάνε το καλοκαίρι τώρα έχουν αυγά Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
 
@ΒΑΝΤΣΗΣ ΘΩΜΆΣ Καλησπέρα, αν τα καναρίνια σου έχουν ήδη αυγά κάτι κάνεις λάθος,σίγουρα φταίει η ζεστή όμως δεν είναι μόνο αυτό.Τι ώρα κοιμούνται τα πουλάκια; Τι διατροφή κάνεις; Μάλλον τους έχεις μπερδέψει και συμπεριφέρονται έτσι.Αν το σπίτι σου έχει πάνω από είκοσι βαθμούς σταθερά και φως δεκατέσσερις ώρες ημερησίως συν πλούσια διατροφή λογικό μου φαίνεται.Τώρα αν ή θηλυκή έχει πυρωσει μάλλον θα στα κάνει τα αυγουλακια.🙂
 
@Vada (ευχαριστώ για τον χρόνο σου) τα δίνω κάθε μέρα μαρούλι, κεχρι, σπορους, καρύδια και ένα λαχανικό δεν θυμάμαι πως το λένε επίσης ο μπαμπάς μου δεν μπορεί να βάλει στον νου ότι ο λέβητας δεν έχει ξύλα και έχει κάνει το σπίτι καζάνι. Και τα έχω δίπλα στο παράθυρο για να παίρνουν καθαρό αέρα και να τα χτυπάει ο ήλιος
 
Η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι να μεταφέρεις τα κλουβιά σε εξωτερικό χώρο του σπιτιού,φυσικά με προστασία από κρύο, αέρα και αρπακτικά για να ξαναβρούν το βιολογικό τους ρολόι,σε κάθε άλλη περίπτωση τα προβλήματα θα συνεχίζονται
 
Η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι να μεταφέρεις τα κλουβιά σε εξωτερικό χώρο του σπιτιού,φυσικά με προστασία από κρύο, αέρα και αρπακτικά για να ξαναβρούν το βιολογικό τους ρολόι,σε κάθε άλλη περίπτωση τα προβλήματα θα συνεχίζονται
@Vada , νομίζω ότι η λύση που δίνεις ενέχει κινδύνους αυτήν την εποχή του χρόνου. Η παραμονή των πουλιών σε κρύο, εφόσον πιθανά έχουν συνηθίσει σε μεγάλη ζέστη
επίσης ο μπαμπάς μου δεν μπορεί να βάλει στον νου ότι ο λέβητας δεν έχει ξύλα και έχει κάνει το σπίτι καζάνι.
είναι παρακινδυνευμένη γιατί τα πουλιά μπορεί να αρρωστήσουν. Πιστεύω ότι θα είναι ασφαλέστερο, η μεταφορά τους έξω, υπό τις συνθήκες προστασίας που αναφέρεις, να γίνει αφού ζεστάνει ο καιρός. Επιπρόσθετα, στην περίπτωση που τα αυγά είναι γόνιμα, η όποια μεταφορά του κλουβιού, μπορεί να ωθήσει την κανάρα να παρατήσει το κλώσημα. Και τέλος, για εσωτερική εκτροφή πιστεύω ότι η εποχή δεν είναι και τόσο λάθος για αναπαραγωγή, αρκεί να κρατηθεί η διάρκεια του φωτός (με τεχνητό φως δλδ) σε τέτοια επίπεδα, ώστε αν εκκολαφθούν τα αυγά, να υπάρχει και ο κατάλληλος χρόνος για τη σωστή σίτιση των νεοσσών από τους γονείς τους.
 
@ianos συμφωνώ μαζί σου για τα καναρίνια πιστεύω όμως ότι οι παπαγάλοι εφόσον δεν έχουν αυγά μπορούν να βγούνε έξω με προστασία αφού δεν έχουμε ακραία καιρικά φαινόμενα.Κάθε παρέμβαση και συμβουλή σου δεκτή.
 
@Vada , για τους παπαγάλους δεν γνωρίζω στα σίγουρα τις θερμοκρασιακές τους αντοχές. Βλέπω όμως ότι το μέλος μας μένει στα Βόρεια και θεωρώ ότι τα κοκατίλ (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) σπανίως διατηρούνται σε εξωτερικούς χώρους μόνιμα και δεν αντέχουν ιδιαίτερα σε ψύχος, αλλά και πάλι, εφόσον κι αυτά διαμένουν εντός σπιτιού, δύσκολο αυτήν την εποχή να τα βγάλει κανείς έξω.
 
Back
Top