Αναπαραγωγή Μήπως δίνουν φάρμακα στα αρσενικά να μην έχουν σπόρο τα αυγά;

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα... Χρονια πολλα!
Θελω παρακελεσω θερμα να μου πειτε εσεις που γνωριζετε.. εχω 4 ζευγαρια καναρινια τα 6 τα πηρα απο πολυ καλο εκτροφειο καναρινιων 5 θυλικα κι 1 αρσενικο... Τα 2 αρσενικα τα πηρε ο θειος μου απο πετ σχοπ γιατι δεν μπορει να τα φροντιζει λογο υγεια του κι τα εδωσε σε μενα ολα τα πουλια ειναι απο ηλικια 2 -4 χρονων... Τα εχω ζευγαρωσει εδω και μηνες και εκαναν ολα τα αυγα. Εδω κι 3 χρονια καθε χρονο γεννουσαν αυγα... αλλα βγηκαν ολα ασπορα αυγα εκτος το ενα αρσενικο με την θυλικα (απο εκτροφειο) εκαναν 3η φορα 11 καναρινακια αλλα τα αλλα 2 αρσενικα απο το πετ σχοπ κι 2 απο το εκτροφειο διατυπωσα οτι δεν τα πανε καλα να κανουν τα πρωτα παιδια τους... εκανα διατροφη αναπαραγωγης οτι λεει το φορουμ κι σωστα εδω κι 3 χρονια ολο βρησκω με αποτυχια κι καθε φορα τελος αναπαραγωγης αλλαζω θυλικα στα αρσενικα για να δοκιμαζω... Αν τα αρσενικα απο τα πετ σχοπ δεν ειναι καλα νομιζω μας κοροιδευουν οι απατεωνες... Περισυ ο αρσενικος απο το εκτροφειο με μια θυλικα πετυχαν 11 μικρα κι φετος ο αρσενικος ο ιδιος με μια αλλη θυλικα πετυχαν να κανουν 5 μικρα ενω τα αλλα αρσενικα απο πετ τιποτα ολο κλουβιασαν! Εχω δει σε ολα τα αρσενικα να ανεβαινουν στα θυλικα πριν γεννησουν...
θελω να πω οτι δεν ξερω απο το πετ σχοπ δινουν φαρμακα για εκτροση στα αρσενικα να μην εχουν σπορο στα αυγα; (την γνωμη μου λεω) γιατι εχω τρελαθει οι απατεωνες απο πετ σχοπ..
 
Εμεις απο τον υπολογιστή δεν μπορούμε να πούμε τιποτα με σιγουριά, αλλά μου φαίνετε πολύ τραβηγμένο αυτό το σενάριο... μπορεί και τα ίδια τα πουλιά να είχαν πρόβλημα. Περιμένω τις απαντήσεις και απο τους άλλους
 
Ειναι Αρσενικα @mgerom ... Τα ειδα τα μορια τους 10000 φορες... ηταν πυρωμενα αλλα δεν ξερω ποιος τα μεγαλωνει τα καναρινια απο πετ σχοπ... Τα θυλικα εδω κι 3 χρονια τα εχω ζευγαρωσει με το ιδιο αρσενικο απο το εκτροφειο... Ολα καναρινακια εκαναν ειναι μια χαρα αλλα τα 2 αρσενικα απο το πετ σχοπ ασπορα βγηκαν (αυτα που με εδωσε ο θειος μου ειναι απο το Pet city μου το ειπε...) Ηλικρινα τι φταινε τα πουλια που εδωσαν φαρμακα να μην κανουν παιδια... αυτα τα λυπαμαι πολυ
 
Δεν αποκλέιεται πάντως να είναι στειρομένα, το έχω ακούσει και εγώ.
 
Ηλικρινα τι φταινε τα πουλια που εδωσαν φαρμακα να μην κανουν παιδια...
Αυτό είναι μύθος αντίστοιχος του "μας ψεκάζουν".
Αυτό που μπορεί να έγινε είναι να έχουν πάρει πολύ αντιβίωση, να έχουν ασθένεια ή ορμονικά προβλήματα που σου είπε ο κ. Μάκης ή ψάξε για πυκνό πτέρωμα στην αμάρα.
 
Και οι μύθοι στηρίχθηκαν σε αλήθειες, ας μην αποκλείουμε τιποτα.
 
Και οι μύθοι στηρίχθηκαν σε αλήθειες, ας μην αποκλείουμε τιποτα.
Ή σε παρανοήσεις :)
... αλλά εν προκειμένω ποιο θα ήταν το κίνητρο και το όφελος για μια τέτοια ενέργεια;
 
Και οι μύθοι στηρίχθηκαν σε αλήθειες, ας μην αποκλείουμε τιποτα.
Εντάξει, αλλά υπάρχουν και τα urban stories, οι συμβολισμοί, οι φοβίες και κυρίως η αίσθηση του ανεξήγητου που μπορεί να μας οδηγήσει σε απίθανες υποθέσεις. Το να έχουμε άγνοια, ειναι κι αυτο μέσα στο παιχνίδι, δεν σημαίνει σώνει και ντέ οτι χρειάζεται να βγούμε και σε άλλο συμπέρασμα...η επίγνωση της άγνοιας αρκεί.
 
Παιδια δεν θα το πιστεψεις εδω κι 3 χρονια (το εχω γραμμενο στο ημερολογιο μου) συνολικα 48 αυγα χαμενα απο 3-4 γενιες απο τα 2 αρσενικα πετ σχοπ πραγματικα ειναι κριμα... μου ερχεται να σταματησω την αναπαραγωγη κι να δωσω ολα σε καποιον να μην εχω καθολου... ΚΡΙΜΑ ΑΠΛΑ ΚΡΙΜΑ...
 
Καλησπέρα Αντίνοος. Φυσικά πιστεύω σε αυτά που γράφεις και από ότι κατάλαβα το πρόβλημα το έχουν τα 2 αρσενικά.
Καλό θα ήταν εάν μπορούσε να ανεβάσεις φωτογραφίες των αρσενικών και των μορίων τους, μήπως θέλουν κούρεμα `η κάτι άλλο
το οποίο δεν αντιλαμβάνεσαι εσύ και εμείς.
Φιλικά.
 
Καλησπερα... @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19... Τα κοιταξα προχθες λοιπον απο τα πετ σχοπ το πρωτο δεν εχει τιποτα γυρω στο μοριο του εχει μικρες τριχες ουτε φτερακια το δευτερο εχει μικρα φτερακια 5-7 αλλα απο το εκτροφειο το αρσενικο βλεπω μεγαλα φτερα γυρω γυρω το μοριο του πως γινεται... Πως να εκανε παιδια; Δεν ξερω παντως ΠΡΟΒΛΗΜΑ απο το πετ σχοπ...
 
παιδια μιλησα τον φιλο μου που εχει καναρινια εκανε την πρωτη φορα αναπαραγωγη με την βοηθεια μου... Τα ειχε αγοραζει απο το Pet city ενω εκαναν τα 5 αυγα τους κι μεχρι στιγμης δεν βγηκαν τιποτα... εδω κι 18 μερες που κλωσσαει η θυλικα... Του ειπα να κανει ωοτοκια με το φακο του (αν εχει μαυρο εχει μεσα αν δεν ειναι ειναι ασπορο) τελικα μου ενημερωσε πριν λιγο οτι κανενα αυγο δεν εχει μεσα ολα ασπορα...
 
Όσο περισσότερα γνωρίζουμε για τον τρόπο αναπαραγωγής των καναρινιών τόσο λιγότερο κατηγορούμε τους άλλους για τα τα λάθη μας.
Θα σου πρότεινα να μπεις στη λογική του διαβάζω και μαθαίνω και να αφήσεις κάθε αιτίαση για τα pet shops η για τους εκτροφείς. Όχι φυσικά πως αθωώνονται αλλά τουλάχιστο για την περίπτωσή σου δεν είναι υπεύθυνα αυτά.
Ένα αρσενικό καναρίνι αν δεν έχει πρόβλημα ασθενείας θα μπει σε αναπαραγωγικό οίστρο αν ακολουθηθούν τα βασικά αλλά απολύτως απαραίτητα για τη διατροφή και κυρίως τις συνθήκες διαμονής.
Ένα αρσενικό καναρίνι που είναι αναπαραγωγικά έτοιμο κελαηδά συνεχώς και είναι σχεδόν όλη μέρα στα "κάγκελα" του κλουβιού του διαλαλώντας δυνατά την παρουσία του.
Τα δικά σου το κάνουν αυτό?
Υποθετικά λοιπόν αν αυτό το καναρίνι το βάλουμε με ένα θηλυκό σύντομα θα αποδώσει τα αναμενόμενα
Αν όμως υποθετικά πάντα...
  1. Το πιάσουμε 2-3 φορές για να το αλλάξουμε κλουβί.
  2. Το πιάσουμε 2-32 φορές για να του αλλάξουμε το θηλυκό.
  3. Το πιάσουμε 2-3 φορές να ελέγξουμε τη γενετήσια περιοχή
  4. Το πιάσουμε 2-3 ακόμη για να δούμε το βαθμό ετοιμότητάς του
... Τότε δημιουργούμε ένα στρεσαρισμένο πουλί που λόγω φόβου δεν πρόκειται να μπει σε αναπαραγωγή... ΠΌΤΕ !
Δε θα "χαϊδέψω αυτιά" @ΑΝΤΙΝΟΟΣ ...
Για την κακή ετοιμότητα των πουλιών του κοπαδιού μας εφ' όσον είναι αναπαραγωγικά ανέτοιμα τα περισσότερα... υπεύθυνοι είμαστε εμείς και κανένας άλλος.
Χωρίς να ξέρω ή να έχω δει τα πουλιά... και μόνο διαβάζοντας αυτά που εσύ έγραψες πιστεύω πως τα πιέζεις πάρα πολύ με συχνές επισκέψεις στο χώρο τους και με ανεπίτρεπτα πολλές επαφές, κυνηγητά και πιασίματα...
 
Ευχαριστω για την συμβουλη σας @misalouris θα σε δωσω λεπτομεριες τα καναρινια μου τα εχω σε ενα δωματιο με φυσικο φωτεινο που δεν μπαινω συχνα σε το μερος ειναι ηρεμα κι δεν με φοβαται απλα με γνωριζουν αν με βλεπουν αυγο βραστο κι νεα τροφη ερχεται πανω στο χερι μου απλα δεν τα εκπαιδευσα ετυχε μονο...ηρεμο μερος χωρις να τα ενοχλω ουτε τα πιανω. Ολα τα αρσενικα πριν μπουν σε αναπαραγωγη ηταν μονα τους καθε χωριστρα κλουβια κι κελαιδουν πολυ απο τα χαραματα ενω τα θυλικα σε μια κλουβα ολα μαζι σε μια διαδικασια το δεκεμβριο εβαλα χωρια τα θυλικα στα αρσενικα αυτα τα αρσενικα εχουν ορεξη να φλεταρουν τα θυλικα εφοσον εκανα σωστη αναπαραγωγικη διατροφη οχι φαρμακα (αυτα αποφευγω) κι μετα το φεβρουαριο τα εβαλα μαζι κι ξεκινησαμε την αναπαραγωγη... Τα ζευγαρια απο 28 εως 31/3 τα πρωτα αυγα απο εκει στι στιγμη το πρωτο ζευγαρι εκανε 7 αυγα το δευτερο 4 κι το τριτο 5 χωρις να τα ενοχλω κι μετα περιμενα το μεγαλο σαββατο τιποτα μονο ενα απο το ζευγαρι βγηκε ο πρωτος κι ο δευτερος νεοσσος κι ειπα να αφησω μεχρι σημερα βγηκαν ολα τα 5 ενω τα αλλα ζευγαρια δεν εσπασε τιποτα κι πηρα τα αυγα κι κοιταξα με το φακο δεν βλεπω μαυρο μεσα τα αυγα... αυτα θελω να πω
 
Νομίζω πως εδώ πρέπει να εστιάσεις το πρόβλημα..
Για να έρθουν σε οίστρο τα αρσενικά απαιτείται 13-14 ώρες έντονο λαμπερό φως...
τι πρεπει να κανω δλδ; νταξη υπολογιζω 12 ωρες αφου ο ηλιος χτυπαει στο διαμερισμα μου απο το πρωι μεχρι απογευμα γιατι ειναι ανατολικα
 
Back
Top