Γενικά Μήπως δεν είναι θηλυκό το ζεμπράκι μου τελικά;

Sinnaig

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Βόλος
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου τα ζεμπρακια μου έχουν φτιάξει φωλιά δεν έχουν κάνει αυγό αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου.. Το (σχεδόν)λευκό που έχω και για θυληκο αρχησε κάτι σαν κελάηδισμα σήμερα μήπως δεν είναι θυληκο τελικά ; 😵

IMG_20170611_114430.webp
 
Δεν κελαηδεί κανονικά κάτι πολύ σιγά ''μουρμουριτα'' κάνει αλλά με ξάφνιασε όταν το άκουσα! Ξέρω γω τι να πω με το αρσενικό πάντως δεν έχω δει να ζευγαρώνουν μόνο δίπλα δίπλα που κοιμούνται και που φτιάχνει το ένα τα φτερά από το άλλο!😵
 
Δεν κελαηδεί κανονικά κάτι πολύ σιγά ''μουρμουριτα'' κάνει αλλά με ξάφνιασε όταν το άκουσα! Ξέρω γω τι να πω με το αρσενικό πάντως δεν έχω δει να ζευγαρώνουν μόνο δίπλα δίπλα που κοιμούνται και που φτιάχνει το ένα τα φτερά από το άλλο!😵
αν το πάρουμε λογικά,τα πουλιά δεν ειναι χαζά, για να φτιάχνουν φωλιά ενω ειναι δυο αρσενικά, ποσο μάλλον να φτιάχνει το ένα τα φτερα στο αλλο, οσο για το κελάηδισμα, είχα και εγω θηλυκό σκαρθι που καμια φορά ντιντιβιζε.
 
Να ξερεις οτι δεν ειναι καταλληλη εποχη για ζευγαρωμα. Για την ακριβεια ειναι η πιο ακαταλληλη... Οποτε καλο ειναι να βγαλεις τη φωλια και να τα χωρισεις!
Παντως τα αρσενικα οταν θελουν να ζευγαρωσουν κανουν ενα "κελαηδημα" σαν... Παιδικο παιχνιδι πυροβολο... αυτο με τα φωτακια! :D
Παντως και τα θυληκα "κελαηδουν" για την ακριβεια και τα δυο κορναρουν αλλα με διαφορετικο τροπο!
 
Γιατί δεν είναι κατάλληλη εποχή για ζευγάρωμα; Αν δεν τα έβαζα φωλιά τωρα δεν θα είχανε φτερά... Το ένα μαδουσε το άλλο κρίμα δεν είναι να την βγάλω τώρα που την έχουν έτοιμη και κοιμούνται εκεί;
 
Γιατι κανει ζεστη γιατι θα κανουν πτεροροια... μεχρι τελος Μαιου και πολυ σου λεω! Μηπως ομως δε μαδουσε το ενα το αλλο αλλα περνανε και τα 2 πτεροροια;
 
Όχι όχι δεν είναι πτεροριια τσεκαρισμενο τα έβλεπα που το έκαναν.. Βασικά δεν με πειράζει για το αν θα κάνουν αυγά αν και θα το ήθελα απλά να ήξερα σίγουρα ότι είναι θυληκο τουλάχιστον να ξέρω ότι είναι ζευγάρι!👍
 
Πραγματικά είναι κρίμα, αφού σου λένε εκείνοι που γνωρίζουν καλά περί εποχής ζευγαρώματος και ακαταλληλότητας των συνθηκών, να προσπερνάς έτσι την πληροφορία. Η θερμοκρασία, η υγρασία, ακόμα και η φωτεινότητα του ηλίου, είναι ακατάλληλες για ζευγάρωμα πλέον και αν δεν χωρίσεις τα πουλιά, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως με αυγά που δεν θα εκκολαφθούν και με γονείς κατακουρασμένους που θα έχουν θέματα πολλά για να βγάλουν την πτερόρροια έπειτα. Πρέπει να τα χωρίσεις για το δικό τους καλό και τη δική τους ευζωία.
 
Και ιδιαίτερα στη Λάρισα που ανεβάζει απίστευτες θερμοκρασίες το καλοκαίρι.
δηλαδή τα αγριοπούλια στην λαρισα δεν ζευγαρώνουν🙄?το λεω επειδή μου φάνηκε παράξενο:)
 
δηλαδή τα αγριοπούλια στην λαρισα δεν ζευγαρώνουν🙄?το λεω επειδή μου φάνηκε παράξενο:)
Τ' αγριοπούλια ζευγαρώνουν το Μάϊο μέχρι αρχές Ιουνίου. Και ζευγαρώνουν σε επιλεγμένες φυλλωσιές, λεπτόφυλλες που δροσίζονται με το παραμικρό αεράκι, όχι μέσα στο κατακαλόκαιρο σε διαμέρισμα της πόλης.
 
Τ' αγριοπούλια ζευγαρώνουν το Μάϊο μέχρι αρχές Ιουνίου. Και ζευγαρώνουν σε επιλεγμένες φυλλωσιές, λεπτόφυλλες που δροσίζονται με το παραμικρό αεράκι, όχι μέσα στο κατακαλόκαιρο σε διαμέρισμα της πόλης.
απαντήθηκε το ερώτημα μου! 🙂
 
Είπα εγω σε κάποια απάντηση μου ότι δεν θα τα χωρίσω;😵
άλλη ήταν η απορία μου;
ο λόγος που έβαλα φωλιά ειναι επειδή μαδουσε το ένα το άλλο! Άν και το μερος που μένω έχει πολυ καλεσ συνθήκες και δροσιά ακόμη και το κατακαλοκαιρο! Σε ότι αφορά την ερώτηση μου να υποθέσω συμφωνείτε όλοι ότι ειναι θυληκο;🙂👍
 
Η μετάλλαξη λέγεται clear pied που τείνει προς το Seddleback αλλα ακόμα δεν φτάνει. Τέτοια ζεμπρακια δεν εμφανίζουν τα flanks και τα δάκρυα. Ο τρόπος αναγνώρισις φύλου είναι μόνο με το χρώμα του ράμφος (που στο δικό σου δείχνει να είναι θηλυκό) και το αν τραγουδάει.

Αν τα ζεμπράκιαα μαδάνε ένα το άλλο τρώγοντας τα πούπουλα τότε το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι όχι να βάλετε υλικό φωλιάς και να τους προκαλείτε να κάνουν φωλιά... αλλά να τα χωρίσετε και να κάνετε ποσπάθεια να βελτιώσετε τη διατροφή τους. Ποτέ δεν θα γίνουμε αρκετά καλοί όσο αφορά διατροφή των πουλιών μας. Άρα πάντα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης της. Μετά από 2-3 εβδομάδες βελτιωμένης διατροφής τα πουλιά το πιο πιθανό θα σταματήσουν να μαδιούνται. Αν μαδιούνται και εμφανές βάζουν τα πούπουλα στη ταΐστρα αλλά δεν τα μασάνε και δεν τα τρώνε τότε βάλτε τους μπόλικο και διαφορετικό υλικό φωλιάς και τα ετοιμάζουμε για αναπαραγωγή. Υπάρχουν όμως κάποια πουλιά (σε όλα αυτά τα χρόνια μου είχε τύχει ίσος 3-4 μόνο θηλυκές) τα οποια ο κόσμος θα χαλάει θα μαδήσουν οποιοδήποτε πουλί που είναι κοντά τους. Είναι μια άσχημη συνήθεια σαν ονυχοφαγία. Μου έτυχε και δεν κατάφερα να τα διορθώσω. Ίσος δεν δοκίμασα αρκετά βέβαια.

Τα ζεμπρακια δεν έχουν μια συγκεκριμένη εποχή ζευγαρώματος στην αιχμαλωσια αν διατηρούνται σε κλάες συνθήκες (άνετο και καθαρό κλουβί) και έχουν πλούσια διατροφή (δεν αρκεί σπόρια, αυγό, μαρούλι). Επειδή ωριμάζουν πολύ γρήγορα, άμεσος ψάχνουν ευκαιρία για να πολλαπλασιαστούν. Η διάθεση τους για αναπαραγωγή εξαρτάται από υγεία τους, ύπαρξη αρκετής τροφής και το αν έχουν περάσει πτεροροια.

Αθτό που κάννην μερικοί να αφαιρούν την φωλια μετά από κάθε γεννα για ξεκούραση ή να τους αφήνουν να κάνουν μονο μια γεννα πιστεύω μονο χαλάει το κύκλο της ζωής των πουλιών. Αν τα πουλια είναι σε καλή υγεία κάνουν άνετα 3-4 γεννες... Μετά αφαιρούμε την φωλια και τα πουλια μπαίνουν στην πτεροροια χάνοντας σταδιακά κάθε διάθεση για αναπαραγωγή για 2-3 μήνες... μετά την πτεροροια ξεκουράζονται... Έτσι ο οργανισμός προσαρμόζεται σε ένα κύκλο ζωής (εσείς το ορίζετε και το τηρείτε) που δεν έχει stress απότομης αλλαγής συνθηκών και απρόβλεπτης αλλαγής ορμονικού background.
 
Ειναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου ευχαριστώ... και επειδή βλέπω πως έχεις ασχοληθεί αρκετά θέλω να σε ρωτήσω τι μπορώ να δίνω σε ότι αφορά την διατροφή τους πέρα από σπόρια αυγό μαρούλι στα ζεμπρακια για να εμπλουτίσω την διατροφή τους;
 
Back
Top