Διατροφή Μήπως δεν είναι σωστό να τρώνε τόσο κάρβουνο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης boys
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

boys

PB Member
Εγγραφή
9 Νοε 2007
Μηνύματα
144
Πόλη
Ξάνθη
Τον τελευταιο καιρο εχω προσθεσει και καρβουνο στο μειγμα μεταλλα+ιχνοστοιχεια, το αποτελεσμα ειναι να τρωνε ολο το καρβουνο πρωτα και μετα αφου τελειωση καπου-καπου να τρωνε λιγο και απο τα υπολοιπα.
το νερο στις ποτιστρες γινετε θολο.
Μηπως δεν ειναι σωστο;
 
καλο το καρβουνο αλλα να χρησιμοποιεις αντιβιωση ή γενικα φαρμακα μην βαζεις γιατι εχει την ιδιοτητα να τραβα ολα τα τοξικα και με αποτελεσμα το καρβουνο να τραβαει ολη την αντιβιωση και το πουλι να μην θεραπευεται
 
Όταν λέμε κάρβουνο τι εννοούμε; Σε τι μορφή; Τι ιδιότητες έχει το κάρβουνο και που βοηθάει τα πουλιά;
 
Μου ειπε ενας φιλος εκτροφεας που το χρησιμοποιη αρκετο καιρο και το πηρα και εγω,το ζητησα σαν καρβουνο, δεν ξερω αν εχει καποια αλλη ονομασια
η μορφη του ειναι σαν την αμμο φυσικα το χρωμα του μαυρο.
τις ιδιοτητες του δεν τις γνωριζω προφανως θα εχει σχεση με την πεψη.
 
ακριβως αυτο κανει βοηθαει στην πεψη συν τοις αλλοις αλλα ειναι ακριβο το καρβουνο για πουλια και χρησιμοποιουν καψουλες καρβουνο για ανθρωπινη χρηση τριβοντας την καψουλα μεσα σε αμμο για πουλια ειναι το ιδιο αν οχι καλυτερο
 
καποτε κουβαλουσα μαζι μου, οταν εβγαζα εξω τα σκυλια μου, καψουλες ενεργου ανθρακα. το διναν για δηλητηριάσεις. Πριν 3 χρονια ομως ο κτηνιατρός μου, μου ειπε οτι αποδειχθηκε αχρηστο και δε χρειαζεται να το εχω μαζι μου. Δε το διασταυρωσα, γιατι αρχισα να κουβαλω μαζι μου imodium(εμετικο)και αδρεναλινη, αρκετα μεχρι να παω σε γιατρο. Δε ξερω τι μπορει να βοηθαει στα πουλια ο ανθρακας.
 
Παρέχεται σε μικρή αναλογία μέσα στο grit
(σπασμένα κελήφη οστράκων) για καλύτερη πέψη.
 
Τον ενεργο ανθρακα τον χρησιμοποιω και στα φυτα και στο πλυσιμο των ραντιστικων μετα απο καθε χρηση.
Στα φυτα, εδω και πολλα χρονια, οταν τα πληγωσω για οποιοδηποτε λογο και ειναι υγρο το σημειο εκεινο το απολυμαινω βαζοντας λιγο ενεργο ανθρακα για να μη σαπισει.
 
χοισνικ να πας να παρεις και ενα dexadreson μαζι με αυτα που εχεις εινα ιαντιδοτο και για φιδι κανει πολυ καλο{εχω σωσει 2 σκυλια με εμετικο,dexadreson και αδρεναλινη}
 
Back
Top