Γενικά Μήπως είναι αντίθετα τα φύλα των κοκατίλ μου;

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλημέρα παιδιά μόλις τώρα άκουσα το αρσενικό να κάνει ένα τιτιβισμα και η θηλυκιά μου ανέβηκε από πάνω του μήπως είναι αντίθετα τα φύλα;
[automerge]1616063193[/automerge]
Μετά έπεσε η θηλυκιά κάτω από την μη ισορροπία
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    145,8 KB · Προβολές: 30
  • 2.webp
    2.webp
    139 KB · Προβολές: 31
@giannisvlg ποιος είναι τί; Αυτό που είναι από πάνω μου είπε ο πετσοπας ότι είναι κορίτσι και το αρσενικό είναι από κάτω
[automerge]1616067765[/automerge]
Αρσενικό κοκατιλ

3.webp
4.webp
[automerge]1616067809[/automerge]
Θηλυκό κοκατιλ

5.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Gogou Maria Καλησπερα!Παπαγαλακια δεν ξερω να ξεχωριζω ωστε να σου πω το φυλο τους!Κανονικα το κοριτσι πρεπει να ειναι κατω και το αγορι απο πανω της!
 
Βοηθήστε λίγο βρε παιδιά ποίο είναι αρσενικό κ ποίο θηλυκό;
Σου το έδειξαν το φύλο τους, δεν έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω αφού ζευγάρωσαν. 🙂 Ο πετσοπάς σου πούλησε αυτό που ήθελες να ακούσεις. Ο οπτικός διαχωρισμός του φύλου είναι αδύνατος στα pied που είναι το κίτρινό σου. Είναι δηλαδή να απορείς πως αυτός είπε με σιγουριά ότι είναι θηλυκό το κίτρινο. Μην ρωτάςστα μαγαζιά για τίποτα. Είναι εκτός απο άσχετοι κι ενδυνάμει επικίνδυνοι.
 
@Φοίβος δεν πρόλαβαν να ζευγαρώσουν γιατί έπεσε το κίτρινο κάτω
[automerge]1616077488[/automerge]
@Φοίβος δεν πρόλαβαν να ζευγαρώσουν γιατί έπεσε το κίτρινο κάτω
Τον ρώτησα απλώς αν είναι αρσενικό ή θηλυκό και αυτός είπε ότι ήταν θηλυκό
 
@Gogou Maria Το κίτρινο πουλάκι έχει κακό φτέρωμα και για να πέσει προφανώς είναι λίγο αδύναμο. Χρειάζεται μια καλής ποιότητας τροφή, ένα καλό βιταμινούχο συμπλήρωμα στο νερό του, καθαρό περιβάλλον και αρκετό ύπνο για να στρώσει. Μακριά απο καλοριφέρ διότι μόνο χειρότερα θα το κάνει ειδικά έτσι όπως είναι τώρα. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα φωλιά σε πουλί που δεν δείχνει στο 100% του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα. Λοιπόν πήγα στο πετσοπ να πάρω πολυβιταμινη και του είπα τι ακριβώς έγινε με τα κοκατιλ ότι είναι αντίθετα φύλα και μου λέει ότι δεν είναι έτσι. Το υποτιθέμενο θηλυκό είναι μεγάλο και το υποτιθέμενο αρσενικό είναι μικρό και λέει ότι πηρωθηκαν και ότι το θηλυκό απλά έδειξε στο αρσενικό τον τρόπο. Με είπε μόνο όταν κάποιο βγάλει αυγά τότε θα ξέρω το φύλο τους. Ότι να ναι
 
Την απάντηση για τη σχετικότητα του μαγαζάτορα την έδωσες μόνη σου.
Μην του ξαναπείς τίποτα όταν πηγαίνεις, μόνο να σε ανακατέψει θα καταφέρει. Αφού έχεις εδώ το φόρουμ για να ρωτάς μην ανησυχείς.
 
@Gogou Maria τα αρσενικά βγαζουν πολλες διάφορες φονουλες, τραγουδανε, σφηρίζουν, μπορουν να μιλάνε αν του μάθεις
(μερικές λέξεις μόνο) και άλλα , ενώ τα θηλυκα όχι. βγάζει μια δυο φονούλες μόνο, μεχρι εκει. ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
επίσης, το αρσενικο ανεβαίνει πάνω στο θηλύκό
[automerge]1616440489[/automerge]
@Elli τα αρσενικά κοκατίλ (θα πω για κοκατιλ γιατι αυτα έχω) έχουν λιγο πιο έντονα χρώματα και τα κοκκινα "μάγουλα" είναι πιο έντονα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@cockatielucky@Gogou Maria μπράβο. τα θηλύκα κράζουν. τα αρσενικα κελαηδανε, και μαλιστα πολυ ομόρφα. αν δυσκολευτει καποιος να τα ξεχωρίσει απο χρωματα, θα καταλάβει από φωνές
[automerge]1616440974[/automerge]
@cockatielucky βλέπω η Πικατσου να γίνει Ο Πικατσου!
[automerge]1616441091[/automerge]
 
Back
Top