Αναπαραγωγή Μήπως είναι δυστοκία;

Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Πετρούπολη
καλησπέρα, εχω ένα προβλημα. Προσπαθησα να βρω πληροφορίες απο συζητήσεις και αρθρα αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι πρεπει να κάνω... Εχω ενα ζευγαρι καναρινια η καναρα εχει φτιαξει φωλια εδω και 15 μερες,τον πρωτο καιρο εμπαινε και εβγαινε συνέχεια στη φωλιά και 5 μερες τωρα καθεται συνεχεια μεσα χωρις όμως να εχει κανει αυγα. η κοιλια της ειναι πρησμενη σαν να ειναι ετοιμη να γεννησει. της έχω παρει ασβεστιο σε σκονη που ανακατεβω με την τροφη και της αλλαξα θεση στην φωλια όπως μου ειπε ο γιατρος. Ο λογος που ζηταω βοηθεια ειναι γιατι φοβαμαι για την υγεια της, αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ζωηρη και υγιέστατη..
ακομα διαβασα παλαιοτερα αρθρα και σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την μεθοδο του νερου- να βαλω κατω απο το νερο για λιγα δευτερολεπτα την κοιλια της- αν και το φοβαμαι...

σας ευχαριστω μιχαλης... 😕...
 
ααα ξεχασα να πω οτι διαβαζα σε μια συζητηση οτι καποιος την εβαλε κατω απο νερο για 2-3 δευτερολεπτα σε μια παρομοια περιπτωση και μετα απο 5ωρες είχε γεννησει αυγα... Να το δοκιμασω. Αν και φοβαμαι
 
αν και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι ζωηρη και υγιέστατη..



Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα ανησυχιας...
Κι οχι μονο επειδη το ειπε κι ο γιατρος, αλλα επειδη ειναι ζωηρη...
Στην περιπτωση δυστοκιας ειναι παρα πολυ ασχημα το πουλι...
 
Υπάρχει άρθρο "Δυστοκία" στο forum (από τον Αλέξανδρο εάν θυμάμαι καλά) το οποίο περιγράφει αναλυτικά τα συμπτώματα που μας οδηγούν να καταλάβουμε την δυστοκία. Θα συμφωνήσω με την Νίκη ότι δεν πρέπει να υπάρχει θέμα δυστοκίας. Έλεγξε τις κουτσουλιές του και το πόσο ζωηρή είναι...

Φιλικά, Γιάννης
 
ευχαριστω παιδια, το διαβασα το συγκεκριμενο αρθρο του αλέξανδρου χτες, με καθησυχαζει που μου λετε οτι αν ειναι ζωηρη δεν ειναι δυστοκια... Θα την παρακολουθω αυτες τις μερες... thanks
 
Παρακολουθησε την προσεκτικα. Ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση. Ηταν κι εμενα ζωηρη και ξαφνικά ενα πρωι ετρεχα πανικοβλητος για να της σωσω την ζωη. Την προλαβα τελευταια στιγμη. Πανω κατω μου ηταν οσες μερες ειναι και η δικια σου. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειχε εσωτερικη φλεγμονη κι οτι δεν θα τα καταφερνε. Εζησε τελικα.
Προσεξε γιατι κι εγω ζωηρη την εβλεπα και ξαφνικά απο την μια μερα στην αλλη κατερευσε. Ευχομαι να πανε ολα καλα.
 
την παρακολουθω αυτες τις μερες και για 2 μερες τωρα καθεται στην φωλια συνεχεια... Μηπως να την σηκωσω ή να την αφησω ησυχη μηπως κανει τα αυγα... εχεις να προτεινεις κατι αλλο;

ευχαριστω μιχαλης
 
Προσεχε γιατι κι εμενα ακριβως πριν καταρευσει καθοταν συνεχεια στην φωλια, προφανως λογω του προβληματος της. Εχε την τον νου σου μηπως την παρατηρησεις να κοιμαται. Εαν το κανει, τρεχα γρηγορα να προλαβεις!😱
 
Back
Top