Αναπαραγωγή Μήπως είναι λάθος επιλογή ζευγαριού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης elena1004
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

elena1004

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2008
Μηνύματα
18
Πόλη
Λεμεσός
Καλημέρα

έχω ένα ζευγάρι γκλόστερ μαζί σε κλουβί από το Φεβρουάριο και μέχρι τώρα τίποτα. Ούτε φωλιά δεν φτιάχνουν.

Μήπως είναι λάθος επιλογή ζευγαριού ή θέλουν κι άλλο χρόνο
 
Ελενα μπορεις να στειλεις φωτο του ζευγαριου για να δουμε και να σου πουμε την γνωμη μας;Επισης εισαι σιγουρη οτι ειναι οντως ζευγαρι και οχι δυο καναρινακια του ιδιου φυλου;Ενδεχεται να ειναι μικρα για αναπαραγωγη ακομα.
 
Καλημέρα!

Αν ήταν του ίδιου φύλου δεν θα έκαναν μαζί. Τα χώρισα για λίγο καιρό και τώρα τα έβαλα ξανά μαζί γιατί σκέφτηκα ίσως να τα έβαλα νωρίς. Ο αρσενικός είναι πυρωμένος. Το θηλυκό όμως τίποτα. Το θηλυκό το αγόρασα δεκέμβριο περίπου και ήταν μωρό. μόλις που ξεχώρισε το φύλο. Μήπως είναι αυτός ο λόγος; Είναι μικρό για αναπαραγωγή;
 
ελενα αν το δεκεμβριο ηταν 4-5 μηνων τοτε δεν ειναι ακομη ετοιμο. Πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10-11 μηνων.
 
Αν ήταν του ίδιου φύλου δεν θα έκαναν μαζί.




Αν ειναι θηλυκα κανουν μια χαρα μαζι! Αν ειναι αρσενικα και εχουν επαρκη χωρο υπαρχει περιπτωση να κανουν μαζι...🙄
Πιστευω ειναι κοινη λογικη οτι το καλυτερο γι αυτα ειναι να κανουν αναπαραγωγη μετα την ενηλικιωση! Κι ακομα καλυτερα 15 μηνων και μετα...
Θα ακουσεις περιπτωσεις οτι τα ζευγαρωνουν κι απο 6 μεχρι 12 μηνων χωρις προβληματα! Ναι θα βγαλουν νεοσσους αλλα πιστευω οτι πρωτευει η υγεια των μικρων μας φιλων... Να ενηλικιωθει, να αποκτησει σωστο ανοσοποιητικο συστημα, να διαμορφωθει πληρως το αναπαραγωγικο συστημα(ειδικα στα θηλυκα)και μετα οκ...
Γιατι οταν ειναι πιτσιρικια και "παιδιαριζουν" ακομα να τα βαζουμε για ζευγαρωμα; Τι μας βιαζει; Δεν κανουμε εμποριο(ελπιζω)
Ελενα δεν το λεω προσωπικα σε εσενα απλα βαση του θεματος που ανοιξες ηταν μια καλη ευκαιρια να μοιραστω τον προβληματισμο μου και την αγωνια μου
 
Back
Top