Ασθένειες Μήπως είναι υπερκεράτωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kolinikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Σμρ έπιασα τον αρσενικό μου αχάτη κόκκινο μωσαϊκό να του κόψω τα νυχακια γιατί είχαν μεγαλώσει αρκετά και ένιωσα ψηλά στο πόδι του κάτι σκληρό σαν πολύ μικρό εξόγκωμα αλλά χωρίς να είναι πρησμένο κλπ και σκέφτηκα μήπως είναι κάποιου τύπου υπερκεράτωση. Βάζω δύο φωτογραφίες για να δείτε και σεις να μου πείτε την γνώμη σας.(ψηλά ψηλά είναι στην άκρη του δαχτύλου μου)
 

Συνημμένα

  • IMG_20211209_171107_1.webp
    IMG_20211209_171107_1.webp
    20,6 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20211209_171116.webp
    IMG_20211209_171116.webp
    12,5 KB · Προβολές: 23
Σας ευχαριστώ πολύ έχω κρέμα θα του ξεκινήσω σιγά σιγά από αύριο λίγη κρεμουλα δεν αγχώθηκα γιατί είδα πως είναι του ποδιού του εξόγκωμα
 
Χρησιμοποίησε μικρή ποσότητα για να κάνεις ελαφριά επάλειψη και προσοχή για να μην λερωθεί το φτέρωμα του.
Είναι καλύτερα να του βάζεις κάθε απόγευμα που ησυχάζει.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ γενικά είναι πολύ φοβητσιαρικο σαν πουλί ακομα και όταν βάζω το χέρι μου μέσα για να καθαρίσω να αλλάξω τροφές νερά κλπ χτυπιέται πολύ άσχημα μέσα στο κλουβί τι μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει κάπως; Από τα 4 πουλια που έχω είναι το πιο τρομαγμένο τα άλλα δύο σε φυσιολογικά επίπεδα και η τέταρτη είναι πολύ χαλαρή κοντά μου σαν να απολαμβάνει την παρέα μου.
 
γενικά είναι πολύ φοβητσιαρικο σαν πουλί ακομα και όταν βάζω το χέρι μου μέσα για να καθαρίσω να αλλάξω τροφές νερά κλπ χτυπιέται πολύ άσχημα μέσα στο κλουβί τι μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει κάπως;
Όχι πολλά. Αφού δείχνει να μην του αρέσει προσπάθησε απλώς να έχετε λιγότερες επαφές πέρα από τις αναγκαστικές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Αν η αντίδραση του είναι εκτός φυσιολογικών ορίων,είναι καλύτερα κατά τον καθαρισμό να την βάζεις σε ένα άλλο κλουβί αν υπάρχει.
 
@Tony Forpus έχω ένα μικρό κλουβακι που τα βάζω εκεί όταν τα καθαρίζω
[automerge]1639143041[/automerge]
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω και πολύ χώρο σε 36 τετραγωνικά σπίτι μένω αλλά κάνω το καλύτερο για τα πουλάκια μου ευτυχώς έχει αρκετά μεγάλη αυλή και εχω τα καναρίνια έξω και τον παπαγάλο μέσα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top