Γενικά Μήπως κάνουν εκτός εποχής πτερόρροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Εδώ και 2 εβδομάδες βρίσκω πούπουλα στα κλουβιά 2 καναρινιών που έχω. Τα συγκεκριμένα καναρίνια είναι γεννημένα το 2014 και ξεκίνησαν την ετήσια πτερόρροιά τους μέσα Αυγούστου, την οποία ολοκλήρωσαν τέλος Οκτωβρίου. Ζουν μόνιμα σε εξωτερικό χώρο και τα κλουβιά τους τα βλέπει ο ήλιος νωρίς το πρωί, καθώς αυτήν την εποχή δεν κατεβάζω τέντα. Η κατάσταση της υγείας τους είναι πολύ καλή, χωρίς να παρατηρώ αλλαγές στις διατροφικές τους συνήθειες ή στις κουτσουλιές τους. Τι λέτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μήπως τα πούπουλα είναι λίγα και δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα;
Γιατί αν είναι λίγα δεν μπορούμε να πούμε πως είναι πτερόρροια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Μήπως τα πούπουλα είναι λίγα και δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα;
Γιατί αν είναι λίγα δεν μπορούμε να πούμε πως είναι πτερόρροια.

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι πολλά αλλά τα υπόλοιπα 6 δεν ρίχνουν, γι' αυτό και ανησυχώ.
 
Στεφανε θα παρακολουθησωε ευλαβεια το θεμα σου καθως 2 καναρινακια του 15 που εχουν περασει πτερορροια ξαναπερασαν τωρα. Για 5 6 ημερες εβρισκα περι τα 30 φτερα στο πατωμα. Τιποτα δεν αλλαξε σε φωτισμο κ θερμοκρασια και μαδησαν μονο αυτα τα 2 στο ιδιο κλουβι, αδερφια. Οποτε μαζι σου θα περιμενω για απαντησεις!

Μεσα στο μυαλο μου ρε παιδι μου..
 
Θεωρητικά στην πτερόρροια τα πουλιά θα έριχναν και μεγάλα φτερά από την ουρά ή τις φτερούγες.
Βλέπεις/ετε τέτοια ή τα φτερά που πέφτουν είναι μικρά (τα συνηθισμένα) από την κοιλιά ή κάπου αλλού;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Θεωρητικά στην πτερόρροια τα πουλιά θα έριχναν και μεγάλα φτερά από την ουρά ή τις φτερούγες.
Βλέπεις/ετε τέτοια ή τα φτερά που πέφτουν είναι μικρά (τα συνηθισμένα) από την κοιλιά ή κάπου αλλού;

Στη δική μου περίπτωση πρόκειται για μικρά φτερά.

2 καναρινακια του 15 που εχουν περασει πτερορροια ξαναπερασαν τωρα

Μιράντα μου κάπου είχα διαβάσει ότι τα νεούδια περνούν και 2η πτερόρροια. Οπότε μάλλον περί αυτού πρόκειται. Μην ανησυχείς.

Μεσα στο μυαλο μου ρε παιδι μου..

Τυχαίο; Δεν νομίζω...χεχεχε
 
Αφού δείχνουν καλά στην υγεία τους και δεν έχεις αλλάξει κάτι ώστε να στρεσαριστούν, θα σου προτείνω στενή παρακολούθηση και να μας κρατάς ενήμερους! 😉
 
Back
Top