Γενικά Μήπως να χωρίσω το ανάπηρο κοκατίλ από το μπάτζι που ζει μαζί του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φίλοι μου, καλησπέρα και πάλι!
Μετά από παρατήρηση των νέων μας πτηνών θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη συμπεριφορά τους: το κοκατίλ είναι περίπου 2,5 ετώ πιά και ενώ, από ότι αποδείχθηκε, μπορεί να τραφεί μόνο του (μόνο δεν κινείται πολύ λόγω αναπηρίας), όταν το μικρό παπαγαλάκι το ταίζει, εκείνο κάνει όπως κάνουν οι νεοσσοί, τραβάει το κεφάλι προς τα μέσα και κακαρίζει σαν νεοσσός που ζητάει φαί. Και συχνά όταν το ταίσει το μικρό ανεβαίνει στην πλάτη του κοκατίλ, σαν να θέλει να το... Το εκλαμβάνει σαν το ταίρι του (το μικρό είναι αρσενικό) και το κοκατίλ εν μπορεί να το διώξει ή να αντιδράσει, αφού είναι καθηλωμένο στον πάτο του κλουβιού. Το ερώτημα μου είναι: μήπως τελικά η παρουσία του μικρού κάνει περισσότερο κακό στο κοκατίλ, από ότι καλο΄, αφού εκείνο μπορεί να φάει και μόνο του; Μήπως να τα χωρίσω, ώστε το ανάπηρο κοκατίλ να έχει την ήσυχία του, και στον μικρό τσαχπίνι να πάρω ταίρι του είδους του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 
Το κοκατιλακι τρωει μονο του; Χρησιμοποιει καθολου τα ποδια του; Νομιζω πως πρωτα απ'ολα ειναι καλο να επισκεφθεις εναν κτηνιατρο με ειδικευση ή εστω αρκετη εμπειρια με πτηνα. Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds Εαν το μεταξυ τους δεσιμο δεν ειναι προσφατο ισως αυτο επιφερει στρες και στα δυο πουλια.
 
Γενικά συμφωνώ με τον Ανέστη, τα cockatiels κάνουν παρέα με τα budgies. Τι αναπηρία έχει το πουλάκι; Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία;
 
Παιδιά, πολύ καλησπέρα σας!
Σήμερα το κοκατιλάκι το καινούριο δεν με φοβόταν πια πολύ. Εφαγε και ήπιε μόνο του και αντί να συρθεί στη γωνία και να κάτσει ήσυχο, ήρθε λίγο πιο έξω έτσι, ώστε να μας βλέπει να κινούμαστε μέσα στο οπτικό του πεδίο. Του βάλαμε δοκιμαστικά και ένα καλαμάκι πολύχρωμο (το δικό μας κοκό τρελαίνεται να παίζει με καλαμάκια) και πήγε και το περιεργάστηκε! ) Γενικά παρατηρώ ότι ηρέμησε και είναι καλύτερα μόνο του στο κλουβάκι. Τα άλλα 2 μικρά είναι πολύ παλαβιάρικα! )
Σήμερα θα του καθαρίσω το κλούβάκι και να δούμε πως θα πάει στη συνέχεια.
Επίσης, σκέφτομαι ότι δεν είναι και πολύ μεγάλο σε ηλικία, μήπως ένα είδος σωστά τοποθετημένου από ιατρό νάρθηκα θα μπορούσε να του σιάξει τα πιδαράκια σε βάθος χρόνου τουλάχιστον; Εχει κανείς σχετική εμπειρία;
Ευχαριστώ!
 
Βαλε μας φωτογραφιες να το δουμε και να δουμε και τα ποδια του. Πρεπει ομως να το δει σιγουρα γιατρος για να παρεις τετοια αποφαση.
 
Φίλοι μου, καλησπέρα! Αύριο πάμε τα πουλάκια μας στην κλινική του ΑΠΘ να τα δει ειδικός και να μας πει τι θα κάνουμε, ώστε το κοκατιλάκι να είναι καλύτερα και το μικούλι να απαλλαχθεί από το λίπωμα. Ουφφφφ! Εχω μεγάλη αγωνία! )
 
Μην ανησυχείς αυτό είναι ό,τι καλύτερο τους έχει συμβεί. Καλά αποτελέσματα να έχετε!
 
Back
Top