Ασθένειες Μήπως τα μπάτζι κόλλησαν ψείρες από το ξύλο της πατήθρας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dionthas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dionthas

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
34
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα σας. Έχω δυο budgie που συνέχεια ξύνονται. Το ένα βέβαια έχει χάσει αρκετό τρίχωμα από το κεφάλι του με αποτέλεσμα να έχει αραιώσει αρκετά!. Προληπτικά τα ψέκασα με το beaphar.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι μήπως κόλλησαν ψείρες από το κλαδάκι το ξύλινο που τα είχα πάρει πρόσφατα; Μήπως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ξύλινες πατηθρες;

Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία με το budgie που έχει χάσει αρκετό τρίχωμα από το κεφάλι του.
 

Συνημμένα

  • 052E5F63-95F0-4C75-97F9-F88C5C4FA553.webp
    052E5F63-95F0-4C75-97F9-F88C5C4FA553.webp
    97 KB · Προβολές: 32
Τα έχω χωρίσει γιατί το ένα το δίνω αντιβίωση καθώς είχε αρρωστήσει. Απλώς εχθές παρατήρησα ότι ξύνονται αρκετά και είπα μήπως έχουν ψείρες. Και για αυτό το λόγο τα ψέκασα και τα 2.
 
@dionthas
Εσυ ξερεις καλυτερα αλλα γενικα τα budgie εκει που παιζουν,εκει κοβει το ενα το λαιμο του αλλου!
Σε οτι αναφορα τις ψειρες μπορεις να βαλεις κομματια βρεγμενης χαρτοπετσετας στις γωνιες του κλουβιου για ενα βραδυ και να δεις αν το πρωι υπαρχουν ψειρες.
 
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μάλωσαν κάποια στιγμή και να μην το πήρα χαμπάρι; 😞 δείξανε ότι είναι αγαπημένα μεταξύ τους. Τι να πω.
 
Τα έχω χωρίσει γιατί το ένα το δίνω αντιβίωση καθώς είχε αρρωστήσει
Γνωρίζεις τι ακριβώς έχει; Το πήγες σε γιατρό, και ποιά αντιβίωση σου έδωσε ;
 
Το πήγα σε γιατρό ναι. Μου έδωσε αυτά που είναι στη φωτό:
[automerge]1618684042[/automerge]
Δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό μου είπε. Δεν είχε ακροαστικά.
 

Συνημμένα

  • ED.webp
    ED.webp
    177,2 KB · Προβολές: 9
@dionthas μακάρι να έχει αποτελέσματα η θεραπεία του, να ξέρεις όμως ότι σωστή διάγνωση γίνεται μόνο με εργαστηριακή εξέταση των περιττώματων, Η χορήγηση αντιβίωσης δια πάσαν νόσο χωρίς εργαστηριακά ευρήματα δείχνει λάθος προσέγγισή του γιατρού στην θεραπεία. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό μου είπε. Δεν είχε ακροαστικά.
Αν δεν βρήκε τίποτα γιατί έδωσε αντιβίωση και μάλιστα μία ξεπερασμένη σουλφαδιμεθοξίνη;

Ποιος ήταν ο γιατρός, θέλεις να μας πεις; Πόσο χρέωσε την επίσκεψη;
 
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από μια εβδομάδα το παπαγαλάκι πλέον έχει διάθεση, τα περιττώματα του έχουν έρθει σε φυσιολογικό επίπεδο και όλα καλά! Σας ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω για να μην ανοίξω νέο θέμα, είναι ότι αυτό το διάστημα οπως είχα αναφέρει έχασε κάποιο τρίχωμα από το κεφαλάκι του το οποίο σιγά σιγά δείχνει να το καλύπτει.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όπως θα δείτε και στη νέα φωτό, αν είναι φυσιολογικό τα καινούργια πούπουλα να είναι «άγρια» δηλαδή να βγαίνουν σαν αγκάθια.
 

Συνημμένα

  • 0A57CDA7-D8ED-4C5F-A8FF-A05D59BE4EB2.webp
    0A57CDA7-D8ED-4C5F-A8FF-A05D59BE4EB2.webp
    55,3 KB · Προβολές: 10
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι όπως θα δείτε και στη νέα φωτό, αν είναι φυσιολογικό τα καινούργια πούπουλα να είναι «άγρια» δηλαδή να βγαίνουν σαν αγκάθια.
Είναι φυσιολογικό. Όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμη, θα πέσει το κέλυφός τους και θα ανοίξουν τα πούπουλα.
 
Back
Top