Διατροφή Μήπως τα παπαγαλάκια μου είναι παχουλά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zxvt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zxvt

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
328
Πόλη
Φλώρινα
Μήπως τα παπαγαλάκια μου είναι παχουλά; Και αν ναι, πως μπορώ να βελτιώσω τη διατροφή τους προκειμένου να έχουν καλή υγεία;
Υπάρχουν τροφές λιγότερο παχυντικές;:)
 

Συνημμένα

  • g.webp
    g.webp
    33,6 KB · Προβολές: 155
βρε εφη μου πως θα δουμε αν ειναι παχουλα απ την φωτο; Εσυ πρεπει να το δεις αυτ, να τα πιασεις, βνα τα γυρισεις αναποδα κα ινα φυσηξεις τα πουπουλα στην κοιλια, αν ειναι κιτρινα απο κατω ειναι παχουλα, αν ειναι κοκκινομπορντο ειναι μια χαρα, αν πιανεις το κοκκαλο στο στηθος και προεξεχει ειναι αδυνατα
 
εμενα πα ντως μου φαινοται υγειεστατα αλλα παχουλα δεν μου φενονται
 
Δε βγαίνει συμπέρασμα από τις φωτογραφίες; Ξέρω ότι τα πούπουλα ξεγελάνε και ότι το λίπος φαίνεται αν κοιτάξω κάτω από τα πούπουλα αλλά δε με αφήνουν να τα πιάσω στο χέρι μου. Για το λόγο αυτό είπα να στείλω τη φωτο να μου πείτε την άποψη σας...
 
μαλλον φοβασαι το δαγκωμα τους εφη, κανε το σημα της νικης και πιαστα απο τον λαιμο, δεν θα σε δαγκωσουν κα θα μπορεσεις να τα ελεγξεις
 
Εφη μου δεν θα έλεγα οτι τα παπαγαλάκια σου είναι παχουλά.

Μην συγκρίνεις τα παπαγαλάκια με τα καναρίνια ή με άλλα πουλιά γιατί το καθένα έχει την δική του σωματική κατασκευή που διαφοροποιεί τα είδη μεταξύ τους. Τα παπαγαλάκια δείχνουν πιό στοιβαρά και πιό δυσκίνητητα απο τα καναρίνια. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι παχουλά.
Αλλά και να είναι, αν τους προσφέρεις ένα άνετο χώρο να σκαρφαλώνουν και να κινούνται για να γυμνάζονται, αν τα αφηνεις να πετούν συχνά σε ελεγχόμενο χώρο, αν αποφεύγεις τα παχυντικά παστέλια του εμπορίου, αν τους δίνεις πιό light τροφή νομιζω πως σύντομα θα βρούνε τον ρυθμό τους!
 
Δυστυχώς Λευτέρη δεν είναι το δάγκωμα που φοβάμαι αλλά το οτι θα φοβηθούν πολύ... Το έχω κάνει μία φορά και για να αποκτήσω ξανά την εμπιστοσύνη τους... Πάντως αυτό για το "σήμα της νίκης" δε το γνώριζα καλό είναι για ώρα ανάγκης...
 
... αν τους δίνεις πιό light τροφή νομιζω πως σύντομα θα βρούνε τον ρυθμό τους!
Light τροφή... Υπάρχουν σπόροι που είναι πιο light από άλλους; (μάλλον ναι). Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιος σπόρος ή μείγμα είναι "light";
 
λαιτ θεωρειται το μειγμα που ΔΕΝ εχει πολλους λιπαρους σπορους{π.χ. Νιζερ}, δεν υπαρχουν λαι σποροι με την εννοια του λαιτ που ξερουμε εμεις
 
λαιτ θεωρειται το μειγμα που ΔΕΝ εχει πολλους λιπαρους σπορους{π.χ. Νιζερ}, δεν υπαρχουν λαι σποροι με την εννοια του λαιτ που ξερουμε εμεις

Το ίδιο εννοώ όταν λέω light! Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που περιμένει να "ακούσει " για σπόρους διαίτης με 0% ζάχαρη!:D
 
Εφη μου δεν θα έλεγα οτι τα παπαγαλάκια σου είναι παχουλά.

Μην συγκρίνεις τα παπαγαλάκια με τα καναρίνια ή με άλλα πουλιά γιατί το καθένα έχει την δική του σωματική κατασκευή που διαφοροποιεί τα είδη μεταξύ τους.


Συμφωνω.
 
χωρο μεσα στο κλουβι εχουν να κινηθουν, να πεταξουν λιγο;
αν οχι να τα βγαζεις εξω να πετανε για να ξεμουδιαζουν και για να γυμναζονται!
ετσι δε θα παχυνουν σιγουρα!
 
χωρο μεσα στο κλουβι εχουν να κινηθουν, να πεταξουν λιγο;
αν οχι να τα βγαζεις εξω να πετανε για να ξεμουδιαζουν και για να γυμναζονται!
ετσι δε θα παχυνουν σιγουρα!
To κλουβί είναι περίπου 30χ60χ30 Δε θεωρώ πως είναι το καταλληλότερο για τα πουλιά μου (σκέφτομαι να πάρω ένα αρκετά πιο μεγάλο για παπαγαλους) Τα βγάζω καθημερινά έξω για λίγη ώρα. Ενώ κάποιες φορές τα έχω έξω όλη μέρα. Τους έχω και σταντ για να γυμνάζονται όταν βγαίνουν...
 
1. Den fenete kontro, fenete kala.
2. Den iparxei sporous LIGHT gia to Budgie. Troi etsi kai alios 95 % amelouxoi sporoi. Kexri, Kanarosporo klp. Pios seleis na kaneis pio light.


Alexandros
 
An mia trofi exei mono 5 % liparos sporous, me ti tropo seleis na kaneis afti ti trofi pio light ; Na dinis katholou lipara sporia ; Den ginete.

Την απάντηση μου την δώσατε (οτι δεν είναι παχουλά)...
Εννοείται οτι αν αφαιρέσεις τα λιπαρά από την τροφή δε θα είναι ισορροπημένη. Ωστόσο ίσως υπάρχουν τροφές που έχουν σε μεγαλύτερο ποσοστό λιπαρούς σπόρους και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η αναλογία με την οποία θα πρέπει να περιέχονται αυτοί οι σπόροι στο μείγμα; Φυσικά ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε πουλιού.
 
Back
Top