Γενικά Μήπως τελικά το καναρίνι είναι θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Εδω και καποιο διαστημα οπως εχω αναφερει σε σχετικο ποστ φιλοξενω καναρινι φιλου το οποιο ειναι αρρωστο. Μου εχει κανει αισθηση ομως το οτι ενω ο ιδιος υποστηριζει οτι το καναρινι του παρα την ασθενεια του κελαηδα καταπληκτικα, εδω στο σπιτι μου παρολο που διατρεφεται παρα πολυ καλυτερα και ενω ακουει τον λουγαρο μου να κελαηδα συνεχεια δεν εχει κελαηδησει ποτε. Αν δεν κανω λαθος τον εχω σπιτι γιατι ειναι αρσενικο, 2 εβδομαδες. Αυτο με βαζει σε υποψιες οτι το πουλακι ειναι θυληκο. Λενε οτι ο διαχωρισμος του φιλου στα καναρινια ειναι δυσκολος και γινεται με βαση την οψη της αμαρας. Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει; Εχω επισυναψει σχετικες φωτογραφιες.
Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • DSC00723 89.webp
    DSC00723 89.webp
    33,7 KB · Προβολές: 129
  • DSC00725 00.webp
    DSC00725 00.webp
    21,1 KB · Προβολές: 158
Μαρία αυτό που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία αν και δεν αποκαλύπτονται πολλά, είναι ότι το πουλάκι είναι αρσενικό.

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στο άρθρο Αναγνώριση φύλου στα καναρίνια μήπως βοηθηθείς περισσότερο. :)
 
πραγματικα μονο απο την δευτερη φωτο δειχνει οτι το πουλακι σου ειναι αρσενικο αν και δεν το λεω με σιγουρια. (ετσι δειχνει ομως). Διαβασε το ποστ που σου εβαλε ο σταυρος και σιγουρα θα παρεις την απαντηση που ψαχνεις.
 
Το καναρινακι σου μπορει απλα να μην κελαιδαει.. Επειδη δεν μπορει να "ακολουθησει" το λουγαρο. Δοκιμασε να τον αφησεις μοναχο του. Δεν συνηθιζετε η συνηπαρξη διαφορετικων ειδων στον ιδιο χωρο, ακομα και πουλια οπως (μαλινουα με τιμπραντο)δηλ. της ιδιας οικογενειας αλλα διαφορετικης ρατσας.
 
Διακρήνω στην 1η φωτό υπερκεράτωση των ποδιών
και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο.Ισως να προέρχεται
απο άκαρη των ποδιών, αλλά υπάρχει πιθανότης να έχει
σαν αιτία τα ακάρεα της τραχείας.Αυτό θα εξηγούσε
και την διακοπή του κελαηδήματος του πουλιού.
 
Διακρήνω στην 1η φωτό υπερκεράτωση των ποδιών
και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο.Ισως να προέρχεται
απο άκαρη των ποδιών, αλλά υπάρχει πιθανότης να έχει
σαν αιτία τα ακάρεα της τραχείας.Αυτό θα εξηγούσε
και την διακοπή του κελαηδήματος του πουλιού.
Για οτι μου αναφερεις στο πουλακι εχει γινει η θεραπεια και αναμενεται τωρα να κανω επαναληπτικη δοση φαρμακων με βαση παντα καθοδηγηση κτηνιατρου. Ειναι κριμα διοτι ειναι μολις 3 ετων και εχει παρα πολλα προβληματα. Εχω υποψιαστει μεχρι και προβλημα στις φωνητικες χορδες ασχετα απο οτι λεει ο ιδιοκτητης του (για το εκπληκτικο κελαηδημα).
 
Ωραία, αφού το γνωρίζεις το θέμα, είμαι σίγουρος οτι κάνεις το καλύτερο.
Να σου πώ κι' εγώ απλώς την γνώμη μου. Το πουλάκι είναι αρσενικό
 
Σε ευχαριστω Μακη. Μακαρι η θεραπεια που του κανω να αποδοσει. Εχω καταλαβει οτι ουσιαστικα το πουλι το πεταξαν δινοντας το στο συγκεκριμενο ατομο διοτι ακριβως ειχε τα προβληματα που εχει (αντι να το κανουν καλα). Αν ειναι αρσενικο, τοτε μαλλον δεν εχει προσαρμοστει ακομα εδω αλλα και η κατασταση του ειναι πολυ σοβαρη με αποτελεσμα απλα να μου μιλα και οχι να κελαηδα.☹
 
Έρώτηση

Εχω παρατηρήση οτι οταν είναι ενα αρσενικό η αρσενικά και θηλυκό μαζί χωρίς να είναι δίπλα αλλά να βρίσκονται στον ίδιο χώρο, το αρσενικό μου και μιλώ για αυτό που κελαιδάει καλά σταματάει το κελάιδισμα; Μπορεί να μου πει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?
και κάτι ακόμα επειδη πρόκειται να τα αφήσω λόγω Πάσχα στην κουζίνα της μητέρας μου επειδή δεν έχει πατζούρι και έχει αρκετό φως θα είναι και τα τρία μαζί στον ίδιο χώρο, υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η φωνή του αρσενικού μου που με τόσο κόπο απέκτησα; και ξέρεται πόσο τρέλα εχω με την φωνή αν θυμηθήτε πόσο σας είχα ζαλίσει
με την φώνη του πρώτου αρσενικού μου.
 
Ερώτηση αναπαραγωγής

Την προηγούμενη εβδομάδα που καθάρισα τα πουλιά μου παρατήρησα στο πρώτο μου αρσενικό και στο θηλυκό μου οτι είχαν σχίσει και γεμίσει τον πάτο του κλουβιού με χαρτάκια απο αυτά που τους βάζω στον πάτο του κλουβιού. Σημαίνει κάτι αυτό η οχι;
 
Αλεξια, αν βαλεις φωλιτσα και τ αμεταφερουν στη φωλιτσα τα χαρτακια,ισως να σημαινει οτι θελουν να κανουν οικογενεια

Μαρια, οσο για την υπερκερατωση,θα βοηθουσε μετα το περας της αγωγης μια επαλειψη με βαζελινη η καποια κρεμουλα
 
παιδια, δεν ξερω πολλα απο καναρινια αλλα εγω βλεπω οτι ειναι θηλυκο απο οτι βλεπω στην φωτο
 
Αρσενικο το βλεπω και εγω απο την δευτερη φωτο αλλα βγαλε μια φωτογραφια φυσωντας το απο κατω για να φανει καλυτερα.
 
παιδια μη παιδευεστε το πουλι ειναι θηλυκο δεν το βλεπετε
 
παιδια με σιγουρια και στοιχημα αν θελει ο κατοχος με στοιχημα ενα πουλι οταν γεννηση οτι ειναι θηλυκο
ευχαριστω:)
 
παιδια με σιγουρια και στοιχημα αν θελει ο κατοχος με στοιχημα ενα πουλι οταν γεννηση οτι ειναι θηλυκο
ευχαριστω:)
Για στοίχημα δεν ξέρω, αλλά μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο αν ανέφερες πως το κατάλαβες 😉 Πιστεύω ότι θα μαθαίναμε κάτι για την αναγνώριση του φύλου και οι υπόλοιποι. Για να βγάλουμε και κανένα συμπέρασμα και να μάθουμε και κάτι.
Αυτό ισχύει φυσικά για όλους όσους συμπεραίνουμε κάτι από μια φωτό. Ώστε να βοηθάμε και όσους διαβάζουν το θέμα.
 
Back
Top