Γενικά Μήπως το κόκατιλ μου είναι θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Από εχθές το μεσημέρι, έχω πάλι στο σπίτι μου το κόκατιλ. Εκτός βεβαίως του ότι "σφυρίζει" όλη την ημέρα δυνατά και δεν έχει φάει σχεδόν καθόλου, έχει μία πολύ περίεργη συμπεριφορά, που με κάνει να αναρωτιέμαι, μήπως ο Κόκος, είναι Κόκα τελικά.
Αρκετές φορές την ημέρα, παίρνει θέση αεροπλάνου σε κάθετη εφόρμηση. Το κεφάλι μπροστά και κάτω, οι φτερούγες ψηλά, λίγο ανοιχτές μπροστά και ενωμένες πίσω, ο πισινός του προς τα επάνω, ενώ η ουρά του είναι κάθετη με το υπόλοιπο σώμα του, προς τα κάτω.
Γυρίζει αργά, αριστερά δεξιά το κεφάλι του και τον πισινό του και βγάζει σιγανές φωνούλες. Μοιάζει σαν να περιμένει να του έλθει κάτι από πίσω του.
Μήπως αυτή η συμπεριφορά υποδηλώνει ότι είναι θηλυκό?
 
Θυμιζει σταση θηλυκου την ωρα ζευγαρωματος αυτο που περιγραφεις.

Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις μερικες φωτογραφιες του πουλιου; Απο το προσωπο και απο την ουρα.

Επισης τι ηλικια εχει το πουλι;
 
εχω χασει επισοδεια μαλλον... Πηρες κοκατιλ?να σου ζησει..φωτο;
και εμενα σταση ζευγαρωματος μου θυμιζει...
 
Δεν ξέρω γιατί, αλλά στην οθόνη της απάντησης, δεν μου εμφανίζεται το "κουμπί" Διαχείριση συνημμένων αρχείων, για να ανεβάσω φωτό.
Πάντως δεν θα βοηθούσαν και τόσο.
Το χρώμα του είναι κιτρινωπό με τα κοντά φτερά του είναι γκρί πιτσιλωτά και οι βούλες στο πρόσωπο πολύ έντονες.
Άν και έχει δακτυλίδι, δεν το έχω κοιτάξει ποτέ.
Δεν θέλω να το πιάσω, άν και είναι κάπως εξημερωμένο, αφού μας αφήνει να του χαϊδέψουμε το κεφάλι
Δεν το αγόρασα, το βρήκα κουρνιασμένο έξω από την πόρτα του σπιτιού μου και το έχω ήδη 2 χρόνια.
 
εχω χασει επισοδεια μαλλον... Πηρες κοκατιλ?να σου ζησει..φωτο;
και εμενα σταση ζευγαρωματος μου θυμιζει...
Όχι Άγγελε, το έχω 2 χρόνια, αλλά ήταν στο σπίτι της φίλης μου, στον ίδιο χώρο με ένα καναρίνι, που μάλλον του λείπει τώρα.
Έχω ποστάρει και άλλη φορά για το κόκατιλ αυτό.
Το είχα ξαναφέρει στο σπίτι μου και πέρυσι το Πάσχα, (δεν είχα τότε τα μπάτζι) και για 13 ολόκληρες ημέρες δεν έτρωγε, δεν έπινε, μέχρι που αναγκάστηκα να το δώσω πάλι στην φίλη μου.
Με το που βρέθηκε ξανά στον ίδιο χώρο με το καναρίνι έπεσε με τα μούτρα στο φαγητό και στο νερό.
Πάντως, όλη την ημέρα σήμερα με έχει κουφάνει.
Σίγουρα θα ακούγεται ένα χιλιόμετρο μακρυά.
 
Μία περσινή φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • cockatiel.webp
    cockatiel.webp
    38 KB · Προβολές: 74
Δεν ειχες μια φετεινη να μας δειξεις; Εχει αλλαξει κατι στα χρωματα της απο τοτε; Κι εγω θηλυκο θα ελεγα. Στη σταση ζευγαρωματος τα θηλυκα "παγωνουν" και σε αφηνουν να τα ακουμπησεις. Τα δικα μου το κανανε ολα και οι περισσοτεροι παπαγαλοι που ειχα ηταν θηλυκοι. Εσενα το κανει αυτο;
 
Μία σημερινή φωτογραφία, αλλά δυστυχώς όχι καλή.
Δεν δοκίμασα να το πλησιάσω, όταν έχει αυτή την συμπεριφορά.
Τα χρώματα παραμένουν σχεδόν τα ίδια, με μια μικρή διαφορά μπροστά στο στήθος, όπου και εκεί έχει γκρί χρώμα που έχει σήμερα, λιγότερες"πιτσιλιές".
Δύο από τα εσωτερικά φτερά της ουράς είναι κιτρινογκρί, με μαύρα στίγματα, όλα τα άλλα κιτρινωπά.
Λέτε ρε παιδιά να είναι πράγματι θηλυκό, δεν θα μπορέσω εύκολα να το χωνέψω.
Μέχρι σήμερα που παρατήρησα την συμπεριφορά του, θα ορκιζόμουν πως είναι Κόκος.
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 035.webp
    Παπαγαλάκια 035.webp
    33,2 KB · Προβολές: 64
Η φωτο δεν ειναι οντως καλη και δεν μπορω να διακρινω τις περλες στο φτερωμα του. Επισης δεν φαινεται καλα ουτε το προσωπο του. Εχει καθολου σκουρο χρωμα γυρω απο το ραμφος η χαμηλα στα μαγουλα; Δεν εννοω αν εχει γκρι χρωμα απλα πιο σκουρο απο το υπολοιπο προσωπο σαν σκια; Tι ηλικια εχει και ποσο καιρο το εχεις;
 
Ακόμη 2 φρέσκες φωτό
Δίπλα από τις βούλες έχει λίγο γκρί χρώμα.
Πάντως στην 2η φωτό το σχήμα που έχει το γκρί χρώμα στο στήθος του, μου θυμίζει, σουτιέν :D
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 040.webp
    Παπαγαλάκια 040.webp
    32,9 KB · Προβολές: 61
  • Παπαγαλάκια 042.webp
    Παπαγαλάκια 042.webp
    36,7 KB · Προβολές: 62
Θα ρισκαρω λιγο και θα πω θηλυκο. :D Με προβληματισε το γκρι στο προσωπο, το αρσενικο θα επρεπε λογικα να εχει κατακιτρινο προσωπο οπως και τα περλε σημαδια στην πλατη τα οποια ειναι αρκετα για αρσενικο. Δεν μας ειπες τι ηλικια εχει αλλα αφου το εχεις απο περυσι εχει περασει σιγουρα 2 πτερορροιες. Τα περλε σημαδια ειναι αρκετα για αρσενικο νομιζω. Βεβαια αυτες οι μεταλλαξεις ειναι καπως δυσκολες να τις ξεχωρισεις με το ματι νομιζω. Ισως καποιος αλλος ξερει κατι περισσοτερο. Εγω λεω πως προκειται για ενα pearl pied cockatiel.

Σφυριζει μελωδικα η εχει μια μονο φωνη;
 
Σφυριζει μελωδικα η εχει μια μονο φωνη;
Μόνο μία φωνή, μονότονη και δυνατή, που γίνεται ακόμη δυνατότερη, όταν έρχεται η φίλη μου, όπως έγινε και πριν λίγο.
Σημειωτέον ότι την καταλαβαίνει πριν ακόμη την δεί, από τα βήματά της έξω από την πόρτα.
Στο σπίτι της ήταν ήσυχο πουλάκι και απλά σφύριζε όταν η φίλη μου γύριζε σπίτι της από έξω και πριν ακόμη βάλει το κλειδί στην πόρτα της.
Πράγματι, τώρα που μου το θύμισες, τα αρσενικά έχουν μελωδικές διακυμάνσεις στο σφύριγμά τους.
 
Θηλυκό ή αρσενικό, Κόκος ή Κόκα, όπως και να είναι, ξαναγύρισε σήμερα στο σπίτι της φίλης μου, επειδή όπως και πέρισυ, έτσι και φέτος, δεν άγγιξε, εδώ σε εμένα, καθόλου το φαγητό του.
Με το που βρέθηκε εκεί, άρχισε να τρώει, να παίζει, σταμάτησε το τσίριγμα και άρχισε την "κουβεντούλα" με το καναρίνι.
"Πάτησε" πόδι, ή τακουνάκι το αγοροκόριτσο και πέρασε και πάλι το δικό του ινάτι :D
 
Back
Top