Ασθένειες Μήπως το παπαγαλάκι μου έχει ακάρεα στο ράμφος του;

konstantinakarat

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2023
Μηνύματα
15
καλησπέρα ομάδα..με έχετε βοηθήσει και στο παρελθόν κ θέλω την βοήθεια σας για μια ακόμα φορά..ο Πάτρικ (το παπαγαλάκι μου τύπου budgie) εδώ και δύο μέρες παρατηρώ ότι πάνω απ' το ράμφος του έχει μια κοκκινίλα σαν πληγή θα έλεγα.(ακολουθεί κ σχετική φωτογραφία).είναι ενεργητικοσ, τρώει, κοιμάται κ κελαηδαει κανονικά αλλά δείχνει να τον ενοχλεί το ράμφος του κ όπου βρει ξυνεται..το θέμα μου είναι ότι βρίσκομαι εκτός Αθηνών για να επισκεφθώ άμεσα τη κυρία Δουκάκη, και βλέπω σε πολλά θεματα ότι η κρέμα epithol βοηθάει..μήπως χρειάζεται να τη πάρω κ εγω μέχρι να καταφέρω να έρθω Αθήνα??
 

Συνημμένα

  • IMG_20231219_210306.webp
    IMG_20231219_210306.webp
    101,7 KB · Προβολές: 35
Καλησπέρα. Κατά την άποψη μου δεν έχει ακάρεα, αλλά το ράμφος του έχει τραυματιστεί αρκετά. Το είδες να χτυπάει; Δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος από την φωτογραφία, η επίσκεψη στην κυρία Δουκάκη θα ήταν ιδανική μόλις μπορέσεις. Δεν γνωρίζω πως να περιποιηθείς το τραύμα γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, ούτε έχω διαβάσει σχετικά. Θα έλεγα betadin απαλά με την μπατονέτα, αλλά επειδή ο χαλινός είναι ευαίσθητη περιοχή δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Πριν κάνεις κάτι περίμενε να σου απαντήσουν και πιο έμπειροι. @Nausicaa,@Freddy και όλοι οι άλλοι έμπειροι που δεν γνωρίζω (ή δεν θυμάμαι) σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο για να βοηθήσετε;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL η αλήθεια είναι ότι όπου βρει αντανάκλαση, ακόμα κ σε μια κατσαρόλα πχ πάει κ χτυπάει το ράμφος του εκεί..τον έχω ελεύθερο στο σπίτι οπότε δεν μπορώ πάντα να προβλέψω τα μέρη που πάει όπως πχ ο καθρέφτης του μπάνιου
 
ακόμα κ σε μια κατσαρόλα
πχ ο καθρέφτης του μπάνιου
καλησπερα @konstantinakarat Εννοεις οτι πεταει ελευθερο στην κουζινα(για να χτυπαει κατσαρολες) και στο μπανιο για να βρισκει στον καθρεφτη ?
Την ευθυνη την εχει ο φροντιστης του καθε petbird αλλα μαλλον εδω τα ακαρεα ,αν εχει, μαλλον ειναι δευτερευον μπροστα στους πιθανους κινδυνους. Ξερεις λογικα οτι δεν μπορουν να διακρινουν οτι μπροστα τους εχουν καθρεφτη η οποιαδηποτε επιφανεια με αντιστοιχη ανακλαστικη δυνατοτητα. Για να μην πουμε για τους υπολοιπους κινδυνους σε κουζινα ή μπανιο γενικοτερα
Μπορεις και να στειλεις email στην κυρια Δουκακη και να τις αναφερεις τις συνθηκες στις οποιες πεταει ελευθερο οσες ωρες ειναι ελευθερο μεσα σε ολο το σπιτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι. Να την πάρεις και τηλέφωνο για να ρωτήσεις πώς μπορείς να περιθάλψεις πρόχειρα μια πληγή στον χαλινό. Ακάρεα κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει (όχι 100% ίσως έχει λίγα αλλά το κύριο πρόβλημα είναι πληγή που δεν έχει σχέση). Καλό είναι να μην το αφήνεις στην κουζίνα (παραμονεύουν πολλοί κίνδυνοι) και να καλύπτεις με πετσέτα, σεντόνι ή άλλο ύφασμα τους καθρέφτες όταν είναι ελεύθερο να πετάξει για να αποφύγεις τραυματισμούς.
 
@φιλομαθης δεν μου φαίνεται ακριβώς σαν τραυματισμός..δεν μου έχει ξανασυμβει, κάτι αντίστοιχο.οποτε θεώρησα ότι ίσως είναι ακάρεα
[automerge]1703021984[/automerge]
εννοείται ότι όσο μπορώ αποφεύγω πιθανούς κινδύνους..θα στείλω κ ένα μέιλ στη κυρία Δουκάκη.. ευχαριστώ πολύ παντως
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Sorry αλλά Πώς τους αποφεύγεις αν πετάει ελεύθερο μέσα στο μπάνιο και χτυπάει στον καθρέφτη ? Πως όταν πετάει ελεύθερο στην κουζίνα ?
Δεν ακούγεται λίγο αντιφατικό?
 
@φιλομαθης αρχικά τις ώρες που είμαι σπίτι κ είναι στην επίβλεψη μου μπορώ να τον απασχολήσω κ με παιχνίδια κ με εκπαίδευση..όταν φεύγω μαζεύω οτιδήποτε επικινδυνο αλλά μια μέρα πριν μια εβδομάδα συγκεκριμένα είχα μια κατσαρόλα στα πλυμμενα πιάτα, εφυγα απ' το σπίτι κ γυρνώντας τον βρήκα εκεί πάνω..οπότε από τότε μαζεύω τα πάντα κ όταν φεύγω.(ήξερα ότι οτιδηποτε ειναι νικέλο η καθρέφτης δεν κάνει για τους παπαγάλους οπότε πραγματικα προσέχω όσο μπορώ, αλλά οκ είμαι κ άνθρωπος κ δεν μπορώ να τα προβλέπω όλα πάντα).οσο για το μπάνιο έχει τύχει να πετάξει όσο είμαι στο σπίτι κ παρατήρησα ότι κ εκεί κάθησε οπότε δεν ξανά άφησα να πάει ούτε στ μπάνιο..οτιδήποτε άλλο από καθρέφτες δεν υπάρχει σε όλο το σπίτι πέρα απ' το μπάνιο.τι να πω, να έχει προκληθεί απ' το κόκκαλο σουπιάς π πάει κ σκαλίζει όταν μπαίνει στο κλουβί του για να φάει??ειλικρινά δεν ξέρω.
[automerge]1703023599[/automerge]
@φιλομαθης και να προσθέσω ότι δεν γίνεται συστηματικά αυτο να χτυπάει δεξιά αριστερα.στην αρχική μου απάντηση δεν ήμουν λεπτομερής γιατί δεν θεώρησα ότι θα παρθεί σαν ανευθυνότητα απ' τη πλευρά μου το να είναι ελευθερος..προς θεού..σου δίνω ακριβώς παραδείγματα για το πώς έγινε κ που..
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@konstantinakarat
Καλημέρα.
Η γνώμη μου είναι ότι το budgie σου δεν έχει ούτε ακάρεα ούτε κάποιο τραυματισμό στο ράμφος του.
Η αλλαγή στο χρώμα του χαλινού το πιθανότερο είναι να οφείλεται στις ορμόνες του, συγκεκριμένα δείχνει να βγαίνει από την αναπαραγωγική διάθεση.
 
@Vada σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ!!χθες τόλμησα με μπατονετα κ νερό απαλά νο περιποιηθώ, και τώρα που επέστρεψα από τη δουλειά μου δείχνει καλύτερα..(Παρ όλα αυτά έχω ήδη στείλει και μέιλ στη κυρία Δουκάκη κ αναμένω απάντηση)..η βοήθεια όλων σας είναι πολυτιμη..κ πάλι ευχαριστώ..αν κάτσει για φωτογραφία θα σας στειλω
 
αλλά μια μέρα πριν μια εβδομάδα συγκεκριμένα είχα μια κατσαρόλα στα πλυμμενα πιάτα, εφυγα απ' το σπίτι κ γυρνώντας τον βρήκα εκεί πάνω..
Δραπέτευσε από το κλουβί του; Ή το αφήνεις εκτός κλουβιού ενώ λείπεις;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL του έχω τη πόρτα απ' το κλουβακι του ανοιχτή αρκετές ώρες τη μέρα, μονο το βράδυ π είναι για τον ύπνο του ουσιαστικά μπαίνει στο κλουβί του, από μόνος του κ αν κλείσω το πορτάκι του θα είναι για να τον περιορίσω όταν πρόκειται να κάνω εγώ κατι..γενικά κυκλοφορεί ελεύθερος, οπότε για να σου απαντήσω σε αυτό όχι δεν το εσκασε..εχει διαφορα σημεία στ σπίτι με παιχνίδια του κρεμαστά και πάρκο δραστηριότητων.
 
Ναι αλλά αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Προφανώς όταν είσαι εκτός δεν θα κάθεται μόνο στο σταντ. Θα πηγαίνει σε άλλα σημεία και (λυπάμαι που το λέω) αργά ή γρήγορα κάποιο από αυτά τα αντικείμενα στα οποία τον οδηγεί η αθεράπευτη περιέργεια των budgies θα τον θανατώσει. Υπάρχουν άρθρα στα forum για το πώς να κάνεις ένα δωμάτιο ασφαλές, αλλά και πάλι το πουλάκι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι εκτός κλουβιού όταν δεν είσαι παρών, για το καλό του.
 
Διάβασα σε ένα ξένο σάιτ ..άφησαν ένα ποτήρι νερό στον νεροχύτη και ξέχασαν να το αδειάσουν ..μπήκε μέσα το Μπάτζι και πνίγηκε κυριολεκτικά με λιγο νερό ενώ η ιδιοκτήτρια πήγε απλά στο δίπλα δωμάτιο ... Θέλουν επίβλεψη τα ζώα και περιορισμό όταν λείπουμε .. μπορεί το νύχι του να πιαστεί στην κουρτίνα ..σε ένα κάλυμμα καναπέ ...τουλάχιστον όταν λείπεις να μάθει να μπαίνει μέσα ...συγνώμη κιόλας που επεμβαίνω ...
 
σας ευχαριστω που μου το επισημαίνετε, κ που είστε πρόθυμοι να βοηθησετε.γενικα ο Πάτρικ είναι ένα πολύ υπακουο παπαγαλακι. ζούμε μαζί 1.5χρονο σχεδόν.το σπίτι μου είναι 35τ.μ όλα κ ολα.ομως θα λάβω υπόψιν όσα μου λέτε κ θα έχω το νου μου για να βελτιωνεται ότι αφορά τη φροντίδα του, γιατί κ εγώ θέλω να είναι χαρούμενος κ κυρίως ευτυχισμένος.
[automerge]1703198267[/automerge]
θα δοκιμάσω τις ώρες που λείπω να είναι περιορισμένος στο κλουβι, ώστε να αποφευχθεί κάποιος κίνδυνος που η αλήθεια είναι ότι ίσως δεν έχω σκεφτεί.παντως το ράμφος του είναι πολύ καλύτερα που αυτό ήταν κ το αρχικό θέμα..κ πάλι ευχαριστώ
 
θα δοκιμάσω τις ώρες που λείπω να είναι περιορισμένος στο κλουβι, ώστε να αποφευχθεί κάποιος κίνδυνος που η αλήθεια είναι ότι ίσως δεν έχω σκεφτεί.παντως το ράμφος του είναι πολύ καλύτερα που αυτό ήταν κ το αρχικό θέμα..κ πάλι ευχαριστώ
Δεν θα έπρεπε να δοκιμάσεις, απλά να τον κάνεις γιατί υπάρχουν άλλοι 1.000.000 κίνδυνοι σαν το παράδειγμα της @Ελένη Σαμ. Βάλε αρκετά παιχνίδια στο κλουβί για να απασχολείται όταν λείπεις. Τι διαστάσεις έχει το κλουβί;
Ξέρω ότι το θέμα αφορά το ράμφος του , αλλά γιατί να μην δώσουμε και καμιά συμβουλή για την ευτυχία και την ευζωία του εφόσον σε ενδιαφέρει (υπάρχουν δυστυχώς πάρα πολλοί αγνώμονες)
 
Back
Top