Γενικά Μήπως το budgie μου προτιμά να είναι μόνο;

vassilis29

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2009
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδιά. Πριν λιγο καιρό πέθανε το ένα απο το δυο θηλυκά buggie μου. Αυτό που ζεί το είχα μόνο του αρκετό καιρό πριν πάρω το άλλο. Οταν λοιπόν τα έβαλα στο κλουβί μαζί, δεν τα πήγαιναν καλά. Αυτό που είχα, και που τώρα ζεί, έδειχνε δυσαρεστημένο απο την παρουσία του άλλου. Εμειναν μαζί πέντε μήνες περίπου και σ'αυτό το διάστημα το πρωτο πουλί έδειχνε να μαραζώνει σιγά σιγά. Καθόταν συθήθως χαμήλά στις ταίστρες και όταν πήγαινε εκεί το άλλο έφευγε συσαρεστημένο, δεν έπαιζε. Οταν αρρώστησε καινούργιο πουλί, το άλλο το τσιμπούσε και το πατουσε με το πόδι στο κεφάλι. όταν πέθανε σιγά σιγά το άλλο πουλί βρήκε πάλι τ χαμένο του εαυτό. Είναι ευδιάθετο, παίζει, κελαΪδάει, περιφέρεται στο κλουβί. Τώρα σκέφτομαι να του πάρω παρέα, αλλά λέω, μήπως είναι καλύτερα μόνο του; Περιμένω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!
 
εγω θα προτιμουσα να μην του παρεις αλλο...1ον δεν ειναι ωραιο να το βλεπεις να παιθαινει και 2ον μπορεις να του παρεις ενα ειδικο καθρευτι ωστε να νομιζει οτι εχει παρεα... Ετσι δεν θα μπορει να το παταει ή να το διοχνει απο τις ταιστρες...
 
εγω θα προτιμουσα να μην του παρεις αλλο...1ον δεν ειναι ωραιο να το βλεπεις να παιθαινει και 2ον μπορεις να του παρεις ενα ειδικο καθρευτι ωστε να νομιζει οτι εχει παρεα... Ετσι δεν θα μπορει να το παταει ή να το διοχνει απο τις ταιστρες...
ο καθρευτης δεν ειναι καλη ιδεα μονο κακο θα του κανει.
 
εγω θα ελεγα να του παρει αλλο ενα! Μπορει απλα να μην τα πηγαινανε καλα με το συγκεκριμενο πουλι. Αν παλι δεν τα πανε καλα με το καινουριο πουλι μπορει να τα χωρισει! Καλο θα ηταν να κανει αυτην τν δοκιμη για οταν βαριεται το πουλι να εχει παρεα!
 
Back
Top