Φροντίδα Μήπως χρειάζεται σκέπασμα το κοκατιλ μου για να κοιμηθεί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andkol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andkol

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Κορωπί
γεια σας μόλις αγόρασα ένα κοκατιλ μήπως ξέρετε αν χρειάζεται σκέπασμα για να κοιμηθεί; 😱
 
Ειναι πολυ σημαντικο να βρισκεται σε ενα δωματιο με ησυχια για να κοιμηθει το βραδυ, μπορεις να το σκεπαζεις με ενα πανι, αλλα νομιζω τα κοκατιλ παθαινουν night frights, δηλ μπορει ξαφνικά να τρομαξουν μεσα στον υπνο τους κ να χτυπιουνται, ενα φωτακι νυχτας θα βοηθουσε ή να μην ειναι τελειως σκεπασμενο το κλουβι

Αυτα που σου γραφω ειναι θεωρητικα δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο κοκατιλ αλλα πιστευω καποιο μελος/κατοχος θα σου απαντησει συντομα για να σε διαφωτισει περισσοτερο!
 
για να κοιμηθει δεν ειναι αναγκαιο να τον σκεπαζεις αμα εχει ησυχια το δωματιο οσο για το night fight που παθαινουν εμενα εχει παθει αλλα εγω το βραδυ τον αφηνω ελευθερο στο δωματιο μου.
 
εγω το βραδυ τον αφηνω ελευθερο στο δωματιο μου.

Δεν νομίζω πως είναι και πολύ σωστό αυτό. Δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ή να πάθει καθώς κοιμάσαι. Θα έχει περισσότερη ασφάλεια στο κλουβί. 😉
 
Μηπως ξερετε ποσο χρειαζεται για να προσαρμοστει; Ειναι παρα πολυ ησυχο
εκτος απο τις ωρες που ασχολουμαι μαζι του. Τοτε παιζει για λιγο.
 
andkol δεν υπάρχει στανταρ απάντηση στο ερώτημά σου. Το πόσο θα χρειαστεί για να προσαρμοστεί εξαρτάται από το πουλί, απ' τον τρόπο που του φερόμαστε και από το τι επικρατεί γύρω του. 😉
 
σ'ευχαριστω για την απαντηση απλα ανησυχω γιατι ειναι παρα πολυ νωχελικο
 
Ακόμα είναι πολύ νωρίς, είναι ακόμα φοβισμένο και σε εγρήγορση. Δώστου λίγο χρόνο να συνηθίσει το περιβάλλον του και την παρουσία σου. :)
 
και εμενα ετσι ηταν στην αρχη θελει υπομονη και για να σε εμπιστεθει προσπαθησε να τον ταισεις και θα δεις με τον καιρο!
 
Back
Top