Ασθένειες Μήπως χρειάζονται κάποια θεραπεία τα πόδια του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sakellag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sakellag

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους . Είμαι ο Γιώργος και πριν τρεις μήνες μάζεψα ένα καναρινάκι που έπεσε στο τζάμι του γραφείου μου . Το μάζεψα το έβαλα σε κλουβάκι είναι υγιέστατο και πριν μία εβδομάδα έκανε ένα αυγό . Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κελαηδούσε τελικά παρά μόνο τιτίβιζε . Πήρα λοιπόν πριν πέντε ημέρες από pet shop της Αθήνας ένα καναρινάκι αρσενικό υποτίθεται για να τα βάλω κάποια στιγμή να ζευγαρώσουν . Το νέο πουλάκι είναι ζωηρό τρώει αλλά δεν κελαηδάει καθόλου . Απλώς ανοιγοκλείνει το στόμα του και ίσα που ακούγεται ένα αχνό τιτίβισμα . Δε ξέρω τελικά αν είναι αρσενικό και απλά στρεσαρίστηκε με τη μεταφορά η είναι και αυτό θύλακο . Στο μαγαζί που το αγόρασα νομίζω κελαηδούσε αλλά επειδή υπήρχαν δεκάδες πουλιά δεν είμαι και σίγουρος τελικά . Ο κυρίως λόγος που χρειάζομαι βοήθεια είναι διότι τα πόδια από το νέο καναρινάκι μου φαίνονται περίεργα . Σίγουρα δε μου φαίνεται πόδια από πουλάκι ενός έτους όπως μου είπαν αλλά μήπως χρειάζεται και κάποια θεραπεία . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια
 

Συνημμένα

  • 6872A519-83E1-4AED-83F6-B2E289D1C72D.webp
    6872A519-83E1-4AED-83F6-B2E289D1C72D.webp
    80,3 KB · Προβολές: 166
  • B87C6804-5DCC-4223-A2EA-DAF68762C008.webp
    B87C6804-5DCC-4223-A2EA-DAF68762C008.webp
    77,2 KB · Προβολές: 47
  • DB35ED93-CCC4-43FB-9C2B-6E7D4DEFDE08.webp
    DB35ED93-CCC4-43FB-9C2B-6E7D4DEFDE08.webp
    41,8 KB · Προβολές: 46
  • 7FF56C77-C2F6-4D7B-97AA-F786C8C2C0E6.webp
    7FF56C77-C2F6-4D7B-97AA-F786C8C2C0E6.webp
    93,2 KB · Προβολές: 46
  • 366036EA-2FD7-45ED-9494-2C6A446F7540.webp
    366036EA-2FD7-45ED-9494-2C6A446F7540.webp
    102 KB · Προβολές: 45
Μπορεί να είναι ακόμη στρεσαρισμένο. Για λιγες μερες να το αφησεις ήσυχο. Μόνο για τα βασικά να το πλησιαζεις. Εχει ακαρεα των ποδιών. Επίσης πρέπει να μην είναι κοντά με το άλλο καναρινάκι για 40 μέρες. Αυτό γίνεται γιατί σε περίπτωση που έχει κάποια ασθένεια που ακόμη δεν έχει φανεί μπορεί να κολλήσει το άλλο. Για τα ακαρεα υπάρχει η epithol.
Να τα χαίρεσαι! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
Καλημέρα, να τα χαίρεσαι και τα δύο.
Το νέο πουλάκι είναι ζωηρό τρώει αλλά δεν κελαηδάει καθόλου
Μπορείς να τους βάλεις να ακούει φωνές από το you tube για να το προκαλέσεις να κελαηδήσει.
Ο κυρίως λόγος που χρειάζομαι βοήθεια είναι διότι τα πόδια από το νέο καναρινάκι μου φαίνονται περίεργα .
Δείχνει ότι χρειάζονται περιποίηση, μπορείς να κάνεις επάλειψη με μικρή ποσότητα Epithol.
Πήρα λοιπόν πριν πέντε ημέρες από pet shop της Αθήνας ένα καναρινάκι αρσενικό υποτίθεται
Δες αυτό το άρθρο
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Θα το κάνω και θα επανέλθω . Επίσης το νέο πουλάκι μου το πουλήσανε για τιμπράντο . Δεν έχει δαχτυλίδι . Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?
 
Επίσης το νέο πουλάκι μου το πουλήσανε για τιμπράντο . Δεν έχει δαχτυλίδι . Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?
Μπορεί αλλά μπορεί και όχι, αφού δεν φοράει δαχτυλίδι συλλόγου δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
Όταν κελαηδήσει όμως αν είναι Timbrado θα το καταλάβεις, μπορείς να ακούσεις το τραγούδι τους στο you tube και στις ιστοσελίδες των συλλόγων όπως της Ε.Λ.Ι.Τ.
 
δεν θα το στρεσάρω περισσότερο ?
Ναι, αλλά είναι αναγκαίο για να καθαρίσουν τα πόδια του.
Η ποσότητα πρέπει να είναι μικρή και να κάνεις ελαφρύ μασάζ μέχρι να αποροφηθεί η κρέμα, έτσι θα αποφύγεις να λερωθούν πολύ τα φτερά του.
 
Σίγουρα δε μου φαίνεται πόδια από πουλάκι ενός έτους όπως μου είπαν...

Και πολύ καλά κατάλαβες...
Από πόδια και νύχια το υπολογίζω 3 χρόνων στην καλύτερη περίπτωση...
Το θέμα είναι πως αφού και εσύ το κατάλαβες γιατί το πήρες για ενός έτους πουλί;
 
Φίλε μου μετά την αγορά του έκατσα και διάβασα ότι μπορούσα για να μπορώ να το φροντίσω ξεκινώντας από το γιατί δεν κελαηδάει . Και τραγούδια από youtube έβαλα και διατροφή καλή φρέσκα φρούτα , μπρόκολο , αυγό και ότι περνάει από το χέρι μου να έχουν μια καλή ζωή και ελπίζω να έρθει και το τραγούδι .
 
Θα ήθελα ξανά τη βοήθεια σας
Μετά από θεραπεία 7 ημερών με Epithol πρωί και βράδυ θεωρώ πως τα πόδια του αρσενικού είναι καλύτερα . Βέβαια επειδή τον έπιανα πρωί βράδυ τώρα όποτε με βλέπει φουσκώνει όπως στη φωτό και ανοίγει τα φτερά του και το ράμφος του . Έτοιμος για επίθεση χαχαχα. Από κελάηδημα λίγα πράγματα μετα από παρότρυνση από το YouTube τραγούδια για ένα δυο λεπτά πολύ όμορφα αλλά μετά σταματάει . Δε ξέρω μπορεί να χρειάζεται ακόμη χρόνο .
Τώρα όσο αφορά το θηλυκό είναι έτοιμο για ζευγάρωμα έχει κάνει τέσσερα αβγά τα οποία σπάσανε στο πατώ του κλουβιού και συνεχώς τραβάει με το Ράμφος της πούπουλα από πάνω της . Τι να κάνω ; Ο αρσενικός δεν δείχνει κάποια διάθεση για ζευγάρωμα . Νομίζω το δείχνουν με το κελάηδημα μπορεί να κάνω και λάθος . Τώρα τα πουλάκια είναι σε ξεχωριστά κλουβιά και δε βλέπουν το ένα το άλλο . Τι να κάνω για να σταματήσει το θηλυκό να βγάζει τα πούπουλα της . Να της βάλω φωλιά ;
Επίσης κρίνετε πως η θεραπεία με Epithol πρέπει να συνεχιστεί ?
 

Συνημμένα

  • A18D3BAA-44E8-4017-BEF4-D75720FBC1B9.webp
    A18D3BAA-44E8-4017-BEF4-D75720FBC1B9.webp
    58,8 KB · Προβολές: 19
  • FE464C6E-C1CA-46F1-BE9B-C3A9DA15F81C.webp
    FE464C6E-C1CA-46F1-BE9B-C3A9DA15F81C.webp
    54 KB · Προβολές: 19
Επίσης κρίνετε πως η θεραπεία με Epithol πρέπει να συνεχιστεί ?
Όχι. μετά από 7 ημέρες θεραπείας χρειάζεται χρόνος να ηρεμήσουν τα πόδια του.
Τι να κάνω για να σταματήσει το θηλυκό να βγάζει τα πούπουλα της . Να της βάλω φωλιά ;
Να βάλεις φωλιά και να δώσεις νήμα, θα κάνει κάποια άσπορα αυγά που θα την κρατήσουν απασχολημένη μέχρι να ετοιμαστεί ο αρσενικός σου για αναπαραγωγή.
 
Καλημέρα σε όλους . Όπως με προτρέψατε έβαλα φωλιά και νήμα στη θυληκιά η οποία έφτιαξε άμεσα φωλιά , και έκανε και ένα αυγό και κάθεται και το κλωσάει . Ο αρσενικός στο από πάνω κλουβί ( δεν βλέπονται μεταξύ τους ) τρώει κανονικά αλλά από κελάηδημα τίποτα . Τους βλέπω και ακούω συνεχώς από τη κάμερα του σπιτιού .
Θα ήταν φρόνιμο να τον βάλω και αυτόν στη ζευγαρώστρα με το χώρισμα η όχι ακόμη ?
Στη θυληκιά τώρα που έκανε αυγό μήπως θα πρέπει να της δώσω συμπλήρωμα ασβέστιο γιατί το σουπιοκόκαλο δεν το τιμάει ιδιαίτερα . Από τροφή τους δίνω συσκευασμένη καλή , αυγό τροφή , αυγό δυο φορές την εβδομάδα και μήλο , μπρόκολο .
Ευχαριστώ
 
Back
Top