Γενικά Μίκα και Ρίκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiki kk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiki kk

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2019
Μηνύματα
65
Έχω δύο Κοκατιλ. Ένα Normal Grey αρσενικό, τον Ρίκη και μια θηλυκιά Lutino την Μίκα. Είναι περίπου πέντε μηνών. Τα αγόρασα από εκτροφέα δυόμιση μηνών, όταν είδα στην Μίκα να λοιπόν σχεδόν όλα τα πούπουλα από το κεφάλι της. Στην αρχή που τα έβαλα μαζί στο ίδιο κλουβί δεν είχαν πρόβλημα εκτός από τις φορές που η Μίκα κολλούσε στο Ρίκη και αυτός την σπρώχνει. Στο θέμα της εξημέρωσης είμαστε ακόμα στην αρχή. Η Μίκα τρώει από το χέρι μου
(και γενικά τα πάντα χδ) και όταν την βάζω πατηθρα ανεβαίνει. Δείχνει να μην με φοβάται αλλά δεν με αφήνει να την χαϊδέψω ποτέ εκτός από δύο φορές. Ο Ρίκη είναι πιο δύσκολος. Τρώει από το χέρι μου μερικές φορές αλλά όταν τον πλησιάζει το χέρι μου παίρνει στάση επίθεσης. Ελπίζω να τα καταφέρω στο μέλλον.
 
Πολύ ωραία! Να τα χαίρεσαι! Αργά και σταθερά θα χτίσετε την μεταξύ σας σχέση!
Στην αρχή που τα έβαλα μαζί στο ίδιο κλουβί δεν είχαν πρόβλημα εκτός από τις φορές που η Μίκα κολλούσε στο Ρίκη και αυτός την σπρώχνει
Ναι ναι... κάτι καταλάβαμε από την φωτογραφία! 😝
Ανέβασε μας και καμιά άλλη να τα καμαρώσουμε! Να τα χαίρεσαι!
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ και εσείς να χαίρεστε τα δικά σας μικρά 🐦💓. Ναι ήξερα ότι έχουν φαλάκρα μερικά λουτινο αλλά αυτό φαινόταν ότι ήταν από καυγάδες είχε αίματα στα φτερά του και μεγάλη πληγή στο κεφάλι.
[automerge]1556394933[/automerge]
Σκέφτομαι στο μέλλον να παρω άλλο ένα ζευγάρι white face και pearl.
 
Να τα χαιρεσαι! το καθρεφτακι βγαλτο δε χρειαζεται! Εισαι σιγουρος οτι ειναι 5 μηνων; Το αρσενικο αν βλεπω σωστα εχει ολοκληρωσει την αλλαγη χρωματισμου στο κεφαλι που γινεται απο τους 8 μηνες και μετα!
 
Καλησπέρα Κική! Να σου ζήσουν πολλά πολλά χρόνια τα cockatiel σου και να τα χαίρεσαι με τα καμώματα, την συντροφιά και τις προσωπικότητες τους! Είναι πανέμορφα και πολύ περιποιημένα! Και η εξημέρωση και εκπαίδευση τους, από τα γραφόμενα σου, πάει πολύ καλά και ομαλά! Όπως πρέπει! Πολλά μπράβο για όλα όσα κάνεις για αυτά και να συνεχίσεις έτσι! Καλή σας συνέχεια!😎;):)👍
 
Να είσαι καλά σ ευχαριστώ πολύ.
Μην με ευχαριστείς, αλίμονο, δεν κάνει τίποτα! Να είσαι καλά! Η αλήθεια πρέπει να λέγεται!

Και εσύ να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου. Το κιτρινούλι που έχεις στην φωτογραφία είναι πανέμορφο.
Σε ευχαριστώ θερμά για την ευχή σου και τον καλή σου κουβέντα! 🙂
 
Back
Top