Διατροφή Μαγιά σε σκόνη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jk21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jk21

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.756
Πόλη
Περιστέρι
η περιεκτικοτητα της σε θρεπτικα συστατικα ειναι μεγαλη. Κανει για τα καναρινια και αν ναι σε τι δοσεις και πως χρησιμοποιειται;
εχω βρει πηγη που την προμηθευομαι(φτιαχνω ψωμι με ψωμοπαρασκευαστη) σε πολυ καλυτερη τιμη απο τι συσκευασμενη σε φακελλακια στο μαρκετ.

επισης γυρη διαλυμενη στο νερο συνισταται; Την αυγοτροφη δεν την προτιμουν σε σχεση με το αυγο για να την βαλω εκει
 
Συνηθως στην παρασκευη αυγοτροφης, εαν θελεις να βαλλεις μαγια, δεν χρησιμοποιειται η απλη μαγια του εμποριου, αυτη που βρισκεις στα Supermarkets , αρτοποιεια κλπ.
Χρησιμοποειται η επεξεργασμενη μαγια μπυρας που κανει και για πτηνα εχει μεγαλη διατροφικη αξιακαι εκτος των
αλλων περιεχει βιταμινες του συμπλεγματος Β,μεταλλα(οπωςσιδηρο, ψευδαργυρο, χαλκο),πρωτεινες,υδατανθρακες και αμινοξεα.
Μαζι με αλλες βιταμινες, σπιρουλινα, γυρη ανθεων κλπ., προστιθεται συνηθως μια κουταλια του γλυκου τετοιου ειδους μαγια, σε ενα κιλο αυγοτροφης.
Για περισσοτερες πληροφοριες, kanarinia.com (παρασκευη αυγοτροφης), οπου και αναφερεται η χρηση μαγιας η στην Παρούσα Ιστοσελιδα> Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών στα θεματα αυγοτροφης και εκτροφης.
Ενημερωσου->Διαλεξε->Δοκιμασε->Αποφασισε.

Υ. Γ. Προς το παρον αυτες οι πηγες, μου ερχονται στο μυαλο αυτην την στιγμη, ας με συγχωρεσουν οσοι μου διαφευγουν. Μεθοδους υποδεικνυω, δεν διαφημιζω κανενα προιον.
 
μαγια επεξεργασμενη αν εννοεις σε ταμπλετες που εχουν στα φαρμακεια εχω αλλα αμφιβαλλω αν ειναι"ζωντανη". Παντως και η μαγια του ψωμιου (σε σκονη) νομιζω ειναι το ιδιο πραγμα
 
Τελικα βρηκα σε μαγαζι στη θηβων μαγια για πτηνα 1/2κ 2.5 ευρο. Ουδεμια σχεση με την γνωστη μαγια(εμφανιση, οσμη). Θα τη δοκιμασω . Ελπιζω τα διατροφικα στοιχεια που αναφερει πανω της να ισχυουν. Αν καποιος εχει χρησιμοποιησει και ξερει μαρκες (ειναι καποιας εταιριας απο Μεγαρα)ας μου το αναφερει
 
Τελικα βρηκα σε μαγαζι στη θηβων μαγια για πτηνα 1/2κ 2.5 ευρο. Ουδεμια σχεση με την γνωστη μαγια(εμφανιση, οσμη). Θα τη δοκιμασω . Ελπιζω τα διατροφικα στοιχεια που αναφερει πανω της να ισχυουν. Αν καποιος εχει χρησιμοποιησει και ξερει μαρκες (ειναι καποιας εταιριας απο Μεγαρα)ας μου το αναφερει

Mπορεις να μας ενημερωσεις αν ειναι συσκευασμενη;
Αν αναγραφει ημερομηνια παραγωγης και ληξης;
Tι διατροφικα στοιχεια αναφερει;
Και ποιας Εταιρειας ειναι (αν ειναι συσκευασμενη);
 
ναι ειναι συσκευασμενη. Εχει ημερομηνια ληξης(02/08). Πρωτεινες46, λιπη 1, σακχαρο-αμυλο5, φωσφορος1.2, ασβεστιο0.5, σε συνολο αλατων 8καιδινει αναλυτικα τα αμινοξεα σε ποσοστο ακι τις βιταμινες επισης. Η εταιρια ειναι στα μεγαρα και αν δεν πηγαινω κοντρα στους κανονες του φορουμ σε επομενο ποστ την αναφερω καθως και που την αγορασα
 
Η αναφορά σε ονόματα εταιρειών, προϊόντων και διαφόρων σκευασμάτων που χρησιμοποιούμε για τη φροντίδα των πουλιών μας επιτρέπεται, εφόσον τα προτείνουμε για την ωφέλεια ή την προστασία των υπολοίπων μελών και των πουλιών τους. Απαγορεύεται η αναφορά προϊόντων που έχει τη μορφή διαφήμισης, από οποιονδήποτε και πολύ περισσότερο από κάποιον που αντιπροσωπεύει εμπορικά το προϊόν.

Ως εκ τούτου Δημήτρη, στη συγκεκριμένη αλλά και σε κάθε παρόμοια με αυτήν περίπτωση, μπορεί να γίνει αναφορά στο όνομα και την εταιρία του προϊόντος.
 
οποτε λεγοντας οτι τα αποτελεσματα της αυγοτροφης με μαγια(αν την τρωνε ευχαριστα, αν θα εχουν καλες γεννες και αν θα ειναι υγιη)θα τα διαπιστωσω και δεν τα ξερω ακομα(αυριο θα δωσω πρωτη φορα) να σας ενημερωσω οτι η εταιρια παρασκευης ονομαζεται"κτηνιατρικη ΟΕ" μεγαρα τηλ2296021544 και την αγορασα απο pet shop στη θηβων στο περιστερι κατεβαινοντας απο Εκατοδενδρα προς Καβαλας λιγο πριν την διασταυρωση με κεννεντυ στο δεξι χερι(δεν θυμαμαι ονομασια sorry). Παντως δεν ειναι μικρο μαγαζι θα το βρει οποιος το αναζητησει
 
τα θρεπτικα στοιχεια της μαγιας οπως δινονται στην ετικετα ειναι


πρωτεινες 46%(ασπαρτ. Οξυ 8.5% θρεονινη 4% σερινη 4.5% γλουταμινικο οξυ 12.8% προλινη 5% γλυκινη 4.25% αλανινη 6.6% βαλινη 6.5% μεθειονινη 2.5% λευκινη 7.3% ισολευκινη 4.6% τυροσινη 3.35% φαινυλολανινη 3.7% ιστιδινη 2% λυσινη 6.6% αργινινη 5.5% κυστινη 1.25% τρυπτοφανη
1.1% ) λιπη 1% σακχαρα κ αμυλο5%υγρασια 10%, συνολικα αλατα 8%(φωσφορος1,2%-ασβεστιο 0.5%)
βιταμινες ανα κιλο
B1 300mg
B2 30mg
B3 110mg
B6 50mg
D2 (προβιταμινη) 50000mg
βιοτινη 15mg
φολικο οξυ 45mg
νιασινη(pp)400mg
χολινη4000mg
B12 ιχνη

δοσολογια συστινωμενη απο την εταιρια 1κουταλια της σουπας σε ενα κιλο τροφης
 
Εγώ μόλις πήρα μια από βιολογικά προϊόντα για ανθρώπινη κατανάλωση.
Παραθέτω και τα συστατικά.Αν και αναφέρει ότι δεν είναι από μπύρα αλλά από "μελάσσα παντζαριού".

Δείτε τα και εσείς.
magiampiras.jpg
 

Συνημμένα

  • magiampiras.webp
    magiampiras.webp
    26,7 KB · Προβολές: 124
Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί να δώσω στα πουλάκια μου μαγιά; Μήπως είμαστε υπερβολικοί;
Με όλα αυτά τα προιόντα-σκευάσματα-μίγματα που αναφέρουμε θα κανουμε τα πουλάκια μας Γκοτζίλα :)
 
σταματη να σε ευχαριστησω που μου δινεις την αφορμη να θιξω ενα θεμα στο οποιο σιγουρα στους πολλους υπαρχει μπλεξιμο:

οταν καποιος εχει ενα δυο πουλακια σιγουρα δεν υπαρχει η αναγκη των προσθετων αν εφαρμοζει διατροφη με ποικιλια σπορων, αυγο και καποια λαχανικα και φρουτα. Ισως μονο σαν ενισχυση αν τα πουλακια αντιμετωπισουν καποιο προβλημα.
αν μπουμε ομως στην διαδικασια πιο συστηματικης ενασχολησης με τα καναρινια τοτε γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιουμε φυσικα συμπληρωματα διατροφης οπως η μαγια, η σπιρουλινα, η γυρη,το σιτέλαιο που σε νορμαλ δοσεις δεν ειναι "τουρμπο" και ειναι κατι που δεν εχει παραχθει με αμφιλεγομενες χημικες μεθοδους. Εχω ηδη αναφερθει νομιζω στο ποστ για το σιτελαιο οτι κυκλοφορουν σκευασματα που η δοση τους ειναι εξωφρενικη για πτηνα και υπερβαινει του ανθρωπου. Και μαλιστα πασιγνωστα που αν και δεν τα ανεφερα γιατι δεν θελω να κατηγορηθω οτι κινουμαι εναντια συγκεκριμενης εταιριας ειμαι σιγουρος οτι οσοι τα χρησιμοποιουν και διαβασαν το ποστ σιγουρα καταλαβαν για πιο αναφερομουν. Δεν ξερω γιατι αλλα κανενας δεν σχολιασε το θεμα εστω και αντιτιθεμενος σε οσα εγραφα.
κεντρικη ιδεα; "ουκ εν τω πολλω το ευ" και αν ειναι αναγκαιο προτιμηταιο το φυσικο!


*περιμενω αντιρρησεις
 
οσο για την μαγια που αναφερει ο προηγουμενιος φιλος θα ηθελα να πω οτι ειναι παρομοιος ζακζαρομηκυτας με αυτον της μπυρας. Ισως ειναι και σε αλλους γνωστο οτι οι μηκυτες εχουν την ιδιοτητα να αναπτυσσονται ραγδαια αν τραφουν με διαφορα σακχαρα και η συγκεκριμενη εταιρια διαλεξε την συγκεκριμμενη μελασσα. Αν η εταιρια ειναι αυτη που βρηκα στο δικτυο τα 500 γρ εχουν γυρω στα 14,5 ευρω πολυ ακριβοτερη απο αυτην που αναφερεται παραπανω απο μενα σε περσινο ποστ η οποια ομως μπορει να ειναι κατωτερης διατροφικης αξιας
 
Δεν νομίζω πως αλλάζει κάτι στον τρόπο διατροφής εάν έχεις 1 ή 100 πουλάκια τουλάχιστον για εμένα, επειδή μιλάμε συχνά στο τηλ ξέρω πως την 'ψάχνεις' πολύ και συμφωνώ πως καλύτερα να χρησιμοποιούμε φυσικά συμπληρώματα αντί για τα χημικά σκευάσματα του εμπορίου αλλά και πάλι με όλα αυτά δεν γινόμαστε υπερβολικοί; Βέβαια αυτή είναι η άποψη μου και ο καθένας αποφασίζει το τι είναι καλύτερο για τα πουλάκια του :)
Ααα μην το ξεχάσω θα βάλεις ενα χεράκι με την κλούβα;:)
 
για τα περισσοτερα πουλακια εννοω αν καποιος ειναι εκτροφεας και στοχευει σε ικανοποιητικη αναπαραγωγη ποιοτικα και ποσοτικα.σε διαφορετικη περιπτωση τα συμπληρωματα χρειαζονται μονο ειτε μετα απο ασθενεια ειτε σε περιοδους οπως η πτεροροια και η περιοδος πριν απο τα ζευγαρωματα και εδω μονο γιανα αποφυγεις προβληματα ελλειψης ασβεστιου ή θανατους εντος και εκτος του αυγου τις πρωτες μερες των νεοσσων.

για την κλουβα περιμενω τηλεφωνο ή pm να το κανονισουμε με μεγαλη μου χαρα!
 
Back
Top