Φροντίδα Μαδάει και έχει αίμα στο φτερό

Εγγραφή
20 Μαϊ 2019
Μηνύματα
7
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να με ενημερώσετε για το τι έχει το καναρίνι μου. Μαδάει αρκετές μέρες και του βαζω pterophen. Επίσης του βάζω και σπρέι για τις ψειρες.
63369
 
Είμαστε σε μια εποχή που η πτερόρροια θεωρείται φυσιολογική. κι ας είναι κάπως νωρίς...
Το σπρέι για ψείρες δε νομίζω να χρειάζεται...
Αν υπάρχουν ψείρες (έχεις δει;) πρέπει να δούμε πως θα αντιμετωπιστούν συνολικά.
Το αίμα στη φτερούγα δεν είναι κάτι σημαντικό και τόσο "πολύ" που να σε ανησυχεί...
 
Αυτό που διακρίνω είναι ότι μία νέα ρίζα φτερού πληγώθηκε και μάτωσε. Συμβαίνει αυτό μερικές φορές, όταν πιάνεται άτσαλα στα σύρματα του κλουβιού. Θεωρώ ότι δεν είναι ανησυχητικό για το καναρίνι σου και δεν οφείλεται σε ψείρες. Αν δεν υπάρχουν στο κλουβί του, μην το επιβαρύνεις με ψεκασμούς σπρέϊ, δεν το ωφελεί.
 
Το αίμα έχει αυξηθεί... Βρήκα αίμα και στο ράμφος του που σημαίνει ότι το πειράζει το φτερό 63403

63404

63405

Τον παρατηρώ και βλέπω συνέχεια να πειράζει εκεί την περιοχή με το αίμα.υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω; Να επισκεφτώ κάποιο κτηνίατρονα του δώσω κάποια βοήθεια; Να του βάλω εκεί ιώδιο η μπενταντιν;
 
Βάλε κρέμα betadine...
Είναι αρκετό να σπάσει ο θύλακας από ένα νέο φτερό για να φανεί πως υπάρχει πλημμύρα από αίμα στην περιοχή...
Εκτός από το αίμα.. Βλέπεις ανοιχτή πληγή;
 
Το τσιμπάει συνεχώς... Πρέπει να είναι ανοιχτή η πληγή δεν βλέπω συνεχής ροή αίματος αλλά όταν το τσιμπάει αφήνει πάνω στο ράμφος του αιμα.. Επίσης όταν το έπιασα με το γάντι σε εκείνο το σημείο άφησε αίματάστο γάντι οπότε ναι μάλλον είναι ανοιχτή.. Τι άλλο πρέπει να κάνω ; Κινδυνευει να χάσει πολύ αίμα; Η είναι κάτι το φυσιολογικό
 
Θα περιμένουμε να ξημερώσει η αυριανή μέρα και ανάλογα με την ενημέρωση θα δούμε τι πρέπει να κάνουμε.
Υπάρχει περίπτωση να πληγώθηκε σε κάποιο σημείο που εξέχει μέσα στο κλουβί ή να δέχτηκε επίθεση από κάθε είδους αρπακτικό?
 
Όχι από αρπακτικά. ΤΟ μόνο που σκέφτομαι είναι ότι το εξωτερικό μπανακι έχει 2 σίδερα που εξεχουν αλλά δεν το έπαθε από αυτό γιατί το έχει από εχθές και σήμερα του έβαλα το μπάνιο. Δεν βλέπω κάτι μέσα στο κλουβί να εξέχει. Επίσης το βγάζουμε το καναρίνι και πετάει στο σπίτι και κάθεται και πάνω στο χέρι μας. Αλλά από αυτά τα δύο δεν θεωρώ ότι κάποιο συντελεσε στην πληγή
 
Θα ήταν δυνατό αλλά θα το είχα προσέξει γιατί ασχολούμαι μαζί του τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα. Το Ταιζω στο χέρι μου αβγό.. Το χαϊδεύω κατω απο το λαιμο οπότε θα το είχα προσεξει.. Υπάρχει περίπτωση να τον ενοχλεί το φτερό του από κάποιο ακαραιο ζιζάνιο η ψειρα και να το ματώνει; Η οφείλεται σε τραύμα και καλό θα ήταν να ψάξω τι το προκάλεσε ;
 
ΤΟ μόνο που σκέφτομαι είναι ότι το εξωτερικό μπανακι έχει 2 σίδερα που εξεχουν
Εαν εννοείς αυτή την μπανιέρα..
63413

.. Τα σιδεράκια που εξέχουν και που προφανώς λυγίζουμε για να "πιαστούν" στα κάγκελα είναι πολύ αιχμηρά και μπορούν να προκαλέσουν τραυματισμούς.
Προσωπικά επειδή έχω ίδιες μπανιέρες τα έχω ντύσει με θερμοσυστελλόμενα ώστε να καλύψω το αιχμηρό άκρο. Εναλλακτικά με λίγη μονωτική ταινία γίνεται μια χαρά δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω μπανιερες σαν τις φωτο χωρις να κανω κατι επιπλεον στα σιδερακια.
Δεν ειχα θεμα τραυματισμων εως τωρα.

Δεν ειναι κακο βεβαια για καποιον να κανει αυτο που περιγραφει ο Δημητρης!
 
Καλησπέρα σας.
Ναι αυτή την μπανιέρα έχω.. Σήμερα το πουλί δεν βγάζει καθόλου αίμα και θα πληγή φαίνεται κλεισμένη. Του βάζω κρέμα betaine 2 φορές την ημέρα... Το μόνο που βλέπω να τον ενοχλεί πολύ είναι το ξεραμενο αίμα στα πούπουλα..Αλλά αυτό δεν με απασχολεί καθόλου γιατί θα τον πλύνω εγώ ο ίδιος.. Δεν το τράβει καθόλου το το σπασμένο φτερό και στο ραμφις δεν έχει καθόλου αίμα όλη την ημέρα που το παρατηρώ
2.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top