Γενικά Μαδάει το καναρινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και ομολογώ πως από τότε που ανακάλυψα το petbirds έχω μάθει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα. Έχω ένα καναρινάκι, το οποίο μου χάρισε μία φίλη, από δική της γέννα. Δεν το πήρα από μωρό, το έχω περίπου δύο μήνες. Τώρα τελευταία, άρχισε να μαδάει πολύ. Κάθε φορά που το καθαρίζω, βρίσκω πολλά πούπουλα. Είναι η εποχή τους; Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ; Επίσης, έχω μερικές ακόμη απορίες. Μου το έδωσε για θηλυκό, αλλά κελαηδάει πολύ, και απ' ότι έχω ακούσει, τα αρσενικά κελαηδάνε ενώ τα θηλυκά όχι τόσο. Φοράει και δαχτυλίδι. Το κλουβί που το έχω είναι 35 εκ. Να πάρω μεγαλύτερο; Ασχέτως φύλου, πρέπει να έχει παρέα; Να το ζευγαρώσω; Σας ευχαριστώ πολύ13150104_1033514846716061_1103872815_n.webp
 
Στους τρεις περίπου μήνες της ζωής τους τα καναρίνια αλλάζουν για πρώτη φορά το πτέρωμά τους.
Στην δική σου περίπτωση επειδή γεννήθηκε νωρίς ετοιμάσου για άλλη μία πτερόρροια στο τέλος του καλοκαιριού...
Λυπάμαι για τα πούπουλα, αλλά είναι εντελώς απαραίτητη διαδικασία και ως τέτοια είναι και φυσιολογική.
Χρειάζεται πολύ καλή διατροφή, τακτικό μπάνιο ακόμη και κάθε μέρα.
Διαβάζεις κι αυτό το άρθρο και θα είσαι πανέτοιμη.. https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Κουκλάκι το φιλαράκι σου... μ' αρέσει πολύ.

Αν είναι αρσενικό δεν χρειάζεται απαραίτητα παρέα.
Αν είναι θηλυκό, ίσως σε βάλει σε διαδικασία αναπαραγωγής...
Αν κελαηδά... είναι σίγουρα αρσενικό...
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Εννοείται πως δεν με πειράζει το καθάρισμα, αρκεί να είναι καλά. Μαρούλι να του βάζω; Του αρέσει πολύ. Πάντως βιταμίνες βάζω, το καθαρίζω συχνά, αλλαγή νερού κάθε μέρα. Βραστό αυγό δεν έφαγε που του έβαλα. Να πάρω μεγαλύτερο κλουβί; Όντως είναι όμορφο, και το προσέχω σαν τα μάτια μου μη πάθει τίποτα!
 
Το μαρούλι έχει πενιχρή προσφορά.
Λίγο γλυστρίδα, ένα ζοχάρι, μια πικραλίδα ακόμη και λίγη τσουκνίδα είναι καλύτερη.
Αυγό καλύτερα όχι... Δεν χρειάζεται να μπούμε σε τέτοια διαδικασία.
Αυγοτροφή αν υπάρχει είναι καλύτερα.
Κλουβί με μεγαλύτερο μήκος είναι πάντα καλύτερο για τα καναρίνια... Αν αυτό έχει 45-50 εκατοστά μήκος δεν υπάρχει λόγος αλλαγής.
 
Το μαρούλι έχει πενιχρή προσφορά.
Λίγο γλιστρίδα, ένα ζοχάρι, μια πικραλίδα ακόμη και λίγη τσουκνίδα είναι καλύτερη.
Αυγό καλύτερα όχι... Δεν χρειάζεται να μπούμε σε τέτοια διαδικασία.
Αυγοτροφή αν υπάρχει είναι καλύτερα.
Κλουβί με μεγαλύτερο μήκος είναι πάντα καλύτερο για τα καναρίνια... Αν αυτό έχει 45-50 εκατοστά μήκος δεν υπάρχει λόγος αλλαγής.
Και πάλι σε ευχαριστώ. Θα αλλάξω κλουβί, όσο για αυγοτροφή έχω πάρει. Στα pet shop, λένε διαφορετικά πράγματα και δεν βγάζεις άκρη. Διάβασα και το άρθρο στο Link που μου έστειλες και κατάλαβα. Καλό μεσημέρι σου εύχομαι
 
Το μαρούλι έχει πενιχρή προσφορά.
Ε μην το αδικούμε και τόσο :) Διάβασε για το μαρούλι.
Λίγο γλιστρίδα, ένα ζοχάρι, μια πικραλίδα ακόμη και λίγη τσουκνίδα
Γλυστρίδα, ζοχός, πικραλίδα.
Από το άρθρο ασφαλή ή τοξικά φυτά
επιμέρους αναλύσεις με φωτογραφίες, για να ξέρεις τι μπορείς να ταΐζεις και τι όχι.
Χόρτα αρωματικά φυτά βότανα
Φρούτα
Λαχανικά

Πολύ ωραίο το καναρινάκι σου φτου φτου!
Θα έλεγα ναι, να πάρεις μεγαλύτερο κλουβάκι και επίσης είναι καλύτερα στρογγυλές ξύλινες πατήθρες δύο διαφορετικών διαμέτρων για να γυμνάζει τα πέλματα και αν δεν γίνεται, τουλάχιστον στρόγγυλες πλαστικές.
Ακόμα πως πρέπει να τρέφεται κατά την διάρκεια της πτερόρροιας, μπορείς να δεις στο συγκεκριμένο άρθρο, η πτερόρροια των πτηνών.
Για την γενική φροντίδα του καναρινιού σου, υπάρχει ο πλήρης οδηγός φροντίδας, που συγκεντρώνει τα περισσότερα άρθρα που σ' ενδιαφέρουν και μπορείς να ανατρέχεις από καιρού εις καιρόν 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια, ολοι σας με βοηθησατε παρα πολυ. Εχω μελετη τωρα, ξεκιναω το διαβασμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυγοτροφη να του πάρεις κάποια συσκευασμενη. Για παράδειγμα η orlux που είναι γνωστή εταιρεία βγάζει σε μικρή συσκευασία των 250gr, μιας και απ ότι κατάλαβα έχεις ένα καναρινακι.

Επίσης το stick αυτό καλύτερα να το απομακρύνεις και να έχεις πάντοτε σουπιοκοκοκαλο (εαν δεν του έχεις ήδη).

Πολυβιταμινη δινε π.χ. τώρα που περνά πτερορροια αλλά γενικά να προτιμάς τη φυσική οδό με χορταρικα, λαχανικά ή φρούτα.

Καλό διάβασμα.
 
Αυγοτροφη να του πάρεις κάποια συσκευασμενη. Για παράδειγμα η orlux που είναι γνωστή εταιρεία βγάζει σε μικρή συσκευασία των 250gr, μιας και απ ότι κατάλαβα έχεις ένα καναρινακι.

Επίσης το stick αυτό καλύτερα να το απομακρύνεις και να έχεις πάντοτε σουπιοκοκοκαλο (εαν δεν του έχεις ήδη).

Πολυβιταμινη δινε π.χ. τώρα που περνά πτερορροια αλλά γενικά να προτιμάς τη φυσική οδό με χορταρικα, λαχανικά ή φρούτα.

Καλό διάβασμα.
Καλησπερα! Εχω και βιταμινες και αυγοτροφη, θα σε ρωτησω για αυη που μου αναφερεις. Οσο για το σουπιοκοκκαλο, δεν το αγγιζει. Πηρα το αλλο το ασπρο που ειναι σαν ασβεστης, παλι τιποτα. Το στικ ειναι σποροι, δεν ειναι για την μυτη του. Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια!
 
Ελεάννα, διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ άρθρα περί διατροφής και το λέω από καρδιάς, σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζεσαι κανένα petshop, αλλά ένα καλό και γρήγορο υπολογιστή για να παραγγέλνεις τα καλύτερα από ιντερνετικά μαγαζιά,όπως κάνουμε πλέον σχεδόν όλοι.. Και σε πολύ καλύτερες τιμές.👍 πχ. karderines.gr/shop , ornitalia , pet4u , birdmarket κ. Α
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλησπερα! Εχω και βιταμινες και αυγοτροφη, θα σε ρωτησω για αυη που μου αναφερεις. Οσο για το σουπιοκοκκαλο, δεν το αγγιζει. Πηρα το αλλο το ασπρο που ειναι σαν ασβεστης, παλι τιποτα. Το στικ ειναι σποροι, δεν ειναι για την μυτη του. Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια!
Βιταμίνες αν εννοείς αυτή την κίτρινη "βιταμίνη" που πουλάνε σε σακουλάκι στα petshop θα σε συμβούλευα να μην τη δίνεις. Πάρε καποια πολυβιταμινη που διαλύεται στο νερό πχ mutavit.

Το σουπιοκοκαλο προσφέρει περισσότερα από την πέτρα ασβεστίου. Θα το τσιμπισει όταν έχει ανάγκη. Τα αρσενικά έχουν λιγότερη ανάγκη για ασβέστιο από τα θηλυκά.

Το στικ αυτό είναι ουσιαστικά μια παχυντικη λιχουδια για τα πουλιά...
 
Στέφανε ο κρόκος των αυγών διαφοροποιεί το χρώμα του φτερώματος...
Τίποτε περισσότερο.

Μπορεί αλλά είναι περισσότερο θρεπτικός μαζί με το ασπράδι και το τσόφλι από οποιαδήποτε αυγοτροφή του εμπορίου. Τάσσομαι υπέρ του φρέσκου αυγού, υπό την προϋπόθεση να ανανεώνεται μέσα στην ημέρα, καθώς αλλοιώνεται και καθίσταται επικίνδυνο για την υγεία των πουλιών μας ειδικά σε υψηλές θερμοκρασίες. Φέτος χρησιμοποίησα ΜΟΝΟ φρέσκο αυγό από την προετοιμασία των ζευγαριών, έως και τον απογαλακτισμό των μικρών τους και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα αποτελέσματα. Επίσης μεταξύ άλλων περιέχει και χολίνη με ευεργετικές ιδιότητες: http://www.medinova.gr/xolinh-aspida-gia-to-hpar/

Περισσότερα για το αυγό μπορείτε να διαβάσετε στο παρακάτω site:
http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/21317
 
Βιταμίνες αν εννοείς αυτή την κίτρινη "βιταμίνη" που πουλάνε σε σακουλάκι στα petshop θα σε συμβούλευα να μην τη δίνεις. Πάρε καποια πολυβιταμινη που διαλύεται στο νερό πχ mutavit.

Το σουπιοκοκαλο προσφέρει περισσότερα από την πέτρα ασβεστίου. Θα το τσιμπισει όταν έχει ανάγκη. Τα αρσενικά έχουν λιγότερη ανάγκη για ασβέστιο από τα θηλυκά.

Το στικ αυτό είναι ουσιαστικά μια παχυντικη λιχουδια για τα πουλιά...
Εχω να μαθω πολλα ακομη. Τοσες λεπτομερειες που δεν τις φανταχομουν. Σε ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.
 
Εγώ έχω άλλη απορία... Πόσο μηνών είναι το κουκλί; :)
 
Back
Top