Ασθένειες Μαδημένο καναρίνι εδώ και ένα χρόνο

vas psallidas

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2023
Μηνύματα
4
Το καναρίνι (αρσενικό) εδώ και ένα χρόνο περίπου έχει μαδησει κατα 60% και δε λει να συνέλθει (μάλλον χειροτερεύει).
Επί πλέον παρατήρησα ότι σε ένα δάχτυλο και στα δύο πόδια έχει ένα εξόγκωμα, ακριβώς πριν το νύχι.
 
@vas psallidas καλό θα ήταν να ανεβάσετε φωτογραφία του πτερώματος κ του ποδιού του για να τις δουν τα έμπειρα μέλη του φόρουμ. Αφού μιλάτε ότι αυτή η κατάσταση κρατάει έτος, το είχατε πάει σε πτηνιατρο;
 
@vas psallidas είναι έξω στο μπαλκόνι ή το έχετε εσωτερικά μέσα στο σπίτι; Δεν είναι κοινό καναρινάκι. Τι είναι; Σγουρό καναρίνι; Ζει μόνο του; Μήπως το χτυπάει άλλο καναρίνι αν δεν ζει μόνο του; Δυστυχώς επιβάλλεται να το δει πτηνιατρος. Σας παραθέτω την λίστα κ ελπίζω να υπάρχει εύκολα διαθέσιμος στην περιοχή σας. Να δει κ την πληγή στο πόδι που θα μπορούσε να είναι κ ευλογιά. Αν έχετε κ άλλα πουλάκια θα πρέπει να το απομονώσετε.
Χωρίς να είναι σίγουρο ότι είναι ευλογιά, δείτε το κ αυτό.
 
Το πουλί είναι λευκό και έχει πρόβλημα με την βιταμίνη Α΄ . Αυτό το κάνει και το πτέρωμα χάλια και γενικά εφόσον δεν του δείξεις προσοχή δεν θα συνέλθει ποτέ . Καλή συνέχεια.
 
@gianniskilkis βοήθεια για βιταμίνη Α: προμήθεια, δοσολογία, διαδικασία, διάρκεια.
Επί 3 χρόνια ωστόσο ήταν μια χαρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ εκεί θα το απέδιδα , δεν είμαι αλάθητος . Άκουσε και τους υπόλοιπους φίλους. Σε κάθε περίπτωση η Βιτ. Α΄ είναι η αιτία για τα προβλήματα στα πούπουλα των φίλων μας . Μια βόλτα σε ένα καλό πετ σοπ θα σε βοηθήσει να βρεις κάτι ικανοποιητικό. Κακό δεν πρόκειται να του κάνεις εάν τηρήσεις τις οδηγίες από το σκεύασμα.
 
@gianniskilkis βοήθεια για βιταμίνη Α: προμήθεια, δοσολογία, διαδικασία, διάρκεια.
Δεν αρκεί μόνο η βιταμίνη Α, πρέπει οπωσδήποτε να πάει σε ειδικό πτηνίατρο και μάλιστα καλό και άμεσα. Το πουλάκι, πέρα από τα άλλα έχει και ευλογιά. Σε ποια περιοχή μένεις; (για να βρούμε γιατρό).
Επί 3 χρόνια ωστόσο ήταν μια χαρά.
Δυστυχώς πλέον δεν είναι καλά και ελπίζουμε με την κατάλληλη βοήθεια η κατάσταση να είναι αναστρέψιμη.
 
@vas psallidas πιο κοντά στα Γλυκά Νερά νομίζω βρίσκεται το Animal Medical Center στο Νέο Ψυχικό. Λεωφόρος Μεσογείων 267. Είναι κοντά στο μετρό του Χολαργού.
Το τηλέφωνο είναι 2106717031 κ ώρες 10 με 7.
Θα πρότεινα να μην περιμένετε πότε θα έχουν διαθέσιμο ραντεβού. Να το πάτε σαν έκτακτο αύριο κιόλας. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα εκεί. Είναι λίγο παραπάνω το κόστος αλλά είναι κρίμα να υποφέρει!
Περαστικά του!
 
Δεν το έχω πάει σε πτηνιατρο.
Σε ένα petshop έχω ρωτήσει και με καθησύχασε ότι θα επανέλθει
Το να μην εχεις γνώσεις είναι αποδεκτό γιατί κανεις δεν γεννήθηκε παντογνώστης. Το να φτάνεις σε σημείο να αφήσεις ένα ζωντανό να καταντήσει έτσι αυτό είναι..... καλυτερα να μην εκφραστώ.
Το γεγονός ότι απευθυνεσαι σε ένα forum αγνώστων και με μια φωτογραφία ψάχνεις τι έφταιξε αυτό σίγουρα δεν σε τιμά και πολυ σαν άνθρωπο.
Ξεκίνα με μια εξέταση κοπράνων στο μικροσκόπιο (15 ευρώ παιρνει η Δουκάκη στον Πειραιά) και αφου όλα μέσα του είναι οκ μπορείς να ασχοληθείς με την έλλειψη βιταμινών που 1000% έχει.
Της τιμή πουβθα αφήσεις δείγμα πηγαινε το να το τσεκάρει καιναπο κοντά.
Ταυτόχρονα μπορείς να βάζεις και φουσιντίν αλοιφή στο ποδι του για την ευλογία. 2 φορές τη μέρα εγώ βάζω. Λιγάκι στο σημείο. Καθάρισμα 2 φορές τη μέρα ποτίστρες και πατήθρες.
Δεν εχω παει σε κανέναν άλλο γιατρο και δεν ξέρω ποσο παιρνουν για αυτό και δεν προτείνω κάτι που δεν ξέρω. Σίγουρα η Πατρίτσια Γκρέι που είναι κοντά στα μέρη σου θα σου παρει 2 και 3 φορές παραπάνω.
 
Το να φτάνεις σε σημείο να αφήσεις ένα ζωντανό να καταντήσει έτσι αυτό είναι
Αν ήξερε από πριν πώς να ΜΗ φτάσει το πουλάκι σε αυτήν την κατάσταση, δεν θα βρισκόταν τώρα εδώ. Σίγουρα πάντως δεν ήρθε να ζητήσει βοήθεια με σκοπό να εκνευρίσει αυτούς από τους οποίους περιμένει να τη δώσουν.

καλυτερα να μην εκφραστώ.
Το γεγονός ότι απευθυνεσαι σε ένα forum αγνώστων και με μια φωτογραφία ψάχνεις τι έφταιξε αυτό σίγουρα δεν σε τιμά και πολυ σαν άνθρωπο.
Σοβαρά τώρα; Μπορεί ο ενδεδειγμένος τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα να μην είναι αυτός αλλά όταν ένας άνθρωπος δεν γνωρίζει τους λόγους, πρέπει να ξεκινήσει από κάπου. Είναι δική μας "ευθύνη" να τον καθοδηγήσουμε σωστά και όχι να του απευθυνόμαστε με εκφράσεις του τύπου “δεν σε τιμά σαν άνθρωπο” λες και έκανε έγκλημα πρώτου βαθμού. Αν είναι δυνατόν!

Αν υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτή τη συζήτηση είναι ότι κατηγορείται με αυτόν τον τρόπο ένας άνθρωπος επειδή μπήκε σε ένα forum για να ζητήσει βοήθεια σε ένα θέμα που προφανώς δεν γνωρίζει. Αυτό σε ένα χώρο που υπάρχει για να μαθαίνει ο ενδιαφερόμενος πώς να φροντίζει σωστά τα πουλιά του.
 
@Stavros Δηλαδή παραβλεπουμε το γεγονός της τεκμηριωμένης απάντησης που έδωσα και μένουμε στο γεγονός ότι κάποιος ίσως "θίχτηκε" με την απάντησή μου.
Επειδή με τον ίδιο τρόπο θα απαντουσα και στον οποιοδήποτε κοντινό μου άνθρωπο έτσι απαντώ και στους αγνώστους. Τώρα αν το forum δεν το δέχεται για τον οποιοδήποτε λόγο κανένα προβλημα.
Κάνω διαγραφή της εφαρμογής και δεν θα χρειάζεται πια να προσποιούμαι κάτι που δεν είμαι.
Ο κάθε άνθρωπος έχει το χαρακτήρα του. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι.
Η μένουμε στη λυση ενός προβληματος ή κάνουμε savoir vivre.
 
Αν εξαιρέσουμε αυτά που δεν έχουν να κάνουν με το τι πρέπει να γίνει για να βοηθηθεί το πουλάκι, πιστεύω κ εγώ ότι η Δουκακη είναι εξαιρετική επιλογή πτηνιατρου. Επίσης η χρήση φουσιντιν είναι πολύ καλή κ λογω πιθανότατης ευλογιάς μπορεί να χρειαστεί αντιβίωση. Για τα λοιπά, όλοι άγνωστοι είμαστε Παντελή κ μας ενώνει το ενδιαφέρον κ η αγάπη για αυτά τα μικρόσωμα πλασματάκια.
[automerge]1689084925[/automerge]
Τώρα διάβασα την απάντηση σου. Η ευγένεια που ξέρω κ έχω διαβάσει σε ποστ σου ότι έχεις δεν είναι savoir vivre, είναι θέμα χαρακτήρα. Ας μείνουμε σε αυτό.
@vas psallidas αν έχετε την καλωσυνη ενημερώστε για την πορεία της υγείας του μικρού σας. Γρήγορη ανάρρωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή παραβλεπουμε το γεγονός της τεκμηριωμένης απάντησης που έδωσα και μένουμε στο γεγονός ότι κάποιος ίσως "θίχτηκε" με την απάντησή μου.
Ναι Παντελή. Πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία το πώς λες κάτι παρά το τι λες. Ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε χώρους που όπως είπες:
Το γεγονός ότι απευθυνεσαι σε ένα forum αγνώστων

Και επειδή όπως είπες εδώ είναι ένας χώρος αγνώστων ανθρώπων που ζητούν βοήθεια από αγνώστους δεν γίνεται να απαντάμε έτσι:
Επειδή με τον ίδιο τρόπο θα απαντουσα και στον οποιοδήποτε κοντινό μου άνθρωπο

Για αυτό υπάρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ για τους οποίους σε έχω ενημερώσει αρκετές φορές ήδη.

Κάνω διαγραφή της εφαρμογής και δεν θα χρειάζεται πια να προσποιούμαι κάτι που δεν είμαι.
Ο κάθε άνθρωπος έχει το χαρακτήρα του. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιους όχι.
Το μόνο που χρειάζεται εδώ είναι να τηρείς τους κανόνες του χώρου που σε φιλοξενεί. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλεις πια, είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις.
 
@vas psallidas τα πράγματα είναι δύσκολα και θα πρέπει να δράσετε άμεσα για να δώσετε στο μικρούλη σας τη δυνατότητα να αναρρώσει.
Το θέμα που έχει το πουλάκι σας στο ποδαράκι του είναι από τσίμπημα κουνουπιού (ευλογιά) και θα χρειαστείτε θεραπεία.
το θέμα με τα πουπουλάκια του όμως το έχει αποδυναμώσει πολύ και αν δε δράσετε άμεσα, δύσκολα τα καταφέρει να περάσει την πτερόρροια το πουλάκι ...
Ισχύουν αυτά που σας είπαν και τα άλλα παιδιά: στείλτε άμεσα δείγμα κουτσουλιάς σε κάποιο διαγνωστικό κέντρο. Με αυτό τον τρόπο θα λάβετε μια έγκυρη διάγνωση και θα σας δώσουν την σωστή αγωγή για να βοηθηθεί ο μικρούλη σας.
Σε αντίστοιχη περίπτωση, είχα προτιμήσει να στείλω δείγμα στο διαγνωστικό κέντρο της κυρίας Δραμπίδου στην Κομοτηνή
Είμαι Αθήνα, αλλά το κόστος και ο τρόπος αντιμετώπισης από τα διαγνωστικά κέντρα της Αττικής, αλλά και το γεγονός πως το πρόβλημα σοβάρεψε καλοκαίρι, που όλα υπολειτουργούν ... με οδήγησαν σε τηλεφωνική επικοινωνία με Κομοτηνή.
Οι άνθρωποι εκεί μου έδωσαν οδηγίες για το πως να τους στείλω δείγμα κουτσουλιές και τους έστειλα και φωτογραφίες στο messenger και έλαβα οδηγίες για να βοηθήσω τον μικρό μου.
Είχαν άμεσα αντανακλαστικά και ειλικρινές ενδιαφέρον και το εκτίμησα πολύ!
Θεωρώ πως μεταξύ άλλων έχει και τριχομονάδα, αλλά κανείς δεν μπορεί να σας πει τίποτα με βεβαιότητα αν δε γίνουν εξετάσεις.
Εύχομαι τα καλύτερα για το καναρινάκι σας
Θα περιμένουμε νέα σας.
 
Back
Top