Αναπαραγωγή Μαζι στην ζευγαρώστρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zefyri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zefyri

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
Μπορει να ακουστεί αστεία η ερώτηση αλλά πρέπει να την κάνω: διαθέτω αρκετά καναρινάκια σε εξωτερική κλούβα πτήσης αλλά ξεχώρισα σήμερα τρια αρσενικά - τα καλύτερα που έχω - και τρια θηλυκά σε ζευγαρώστες που όμως δεν έχουν χώρισμα ενδιάμεσα, προκειμένου για να τα φροντίσω καλύτερα και να τα προετοιμάσω σιγά - σιγά αφού βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο. Θα πετύχω την αναπαραγωγή τους από τον Μάρτιο και μετά ή θα αποτύχω επειδή είναι μαζί όλο το διάστημα; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας!
 
Tο ερώτημά σου είναι πολύπλοκο και δύσκολο να απάντηθεί.
Τα ζευγάρια που έφτιαξες είναι ζευγάρια ήδη;
Έχουν ξαναζευγαρώσει ή είναι η πρώτη τους φορά;
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για εμένα είναι η έλλειψη διαχωριστικού γιατί έτσι δεν γίνεται σωστή προετοιμασία.
 
οι απόψεις για το θέμα ειναι πολλές και διαφορετικές. Προσωπικά έχω ζευγαρώσει και σε κλουβί που δεν ήταν ζευγαρώστρα με τα πουλιά να είναι μαζί απο Ιανουάριο. Καλό θα ήταν όμως για να αποφεύγονται τσακωμοί επειδή κάποιο απο τα δυό μπορεί να πυρρώσει νωρίτερα με αποτέλεσμα να κυνηγά το άλλο, να υπάρχει ένα διαχωριστικό πλέγμα για κάποιο διάστημα ή άλλο κλουβί δίπλα ακριβώς. Όταν και τα δυο τα πουλιά είναι έτοιμα (ο αρσενικός κελαιδά συνέχεια προς το μέρος της με κατεβασμένα φτερά, η θυληκιά κόβει εφημερίδες απο τον πάτο του κλουβιού) τότε τα βάζουμε μαζί και... καλούς απογόνους
ΠΟΟ al 86
 
Τα ζευγάρια έχουν ζευγαρώσει ξανά πέρυσι επιτυχημένα αλλά με την ορθή διαδικασία (δηλαδή σε ζευγαρώστρα με χώρισμα και όλες τις προετοιμασίες). Άπό τον Σεπτέμβριο βρίσκονταν σε κλούβα πτήσης μαζί με άλλα καναρίνια και τα έβαλα μαζί προχθές. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
κοιτα το μονο προβλημα που θα υπαρξει ειναι οτι τα αρσενικα θα τσακωνονται μεταξυ τους δεν και θα ασκολουντε με τα θηλυκα. Γιατι δεν φτιαχνεις χωρισμα εσυ μονος σου με χαρτονι η κατι τετοιο.
 
Τα ζευγάρια έχουν ζευγαρώσει ξανά πέρυσι επιτυχημένα αλλά με την ορθή διαδικασία (δηλαδή σε ζευγαρώστρα με χώρισμα και όλες τις προετοιμασίες). Άπό τον Σεπτέμβριο βρίσκονταν σε κλούβα πτήσης μαζί με άλλα καναρίνια και τα έβαλα μαζί προχθές. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
αφου τα ζευγαρια σου ξαναζευγαρωσανε και περισυ και σε μονοκλουβα να τα βαλεις θα ζευγαρωσουν
 
Back
Top