Γενικά Μακάο Αρλεκίνος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariad

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2014
Μηνύματα
26
Μακάο... Κακάο... Νεσκουίκ...όπως είπε κ μια ψυχή. 🙂


102_9812.jpg

Ο Ακίρα 20 ημερών...


102_9818.jpg



102_9953.jpg



102_9959.jpg


102_9960_2.jpg


κ το ξενύχτι πάει σύννεφο, σα να είχα βρέφος.. Τάιζα επί 3 μήνες κ κάτι 4 φορές την ημέρα το 10% του βάρους του.. Καθημερινό ζύγισμα... Κτλ... Κτλ...

103_0277_2-1.jpg


το καμάρι μου όπως είναι σήμερα...χαλάλι τα ξενύχτια...
ποιο πρόσφατη φωτο δεν έχω...η ουρά του μόνο είναι 60 cm πλέον. 🙂 κ έχει αρχίσει κ μιλάει...
 
Κούκλος ζωγραφιστός φτου φτου φτου, να τον χαίρεσαι Μαράκι χαλάλι όντως!
 
Άλλος κρατάει τη σύριγγα όταν είναι 20 ημερών... Να τα λέμε όλα...😀 .
Είναι απίστευτος και εντυπωσιακά όμορφος...

%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%81%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1.jpg
 
τι να πω! Δεν υπάρχουν λόγια, οι πιο όμορφες φωτογραφίες που έχω δει ποτέ συγχαρητήρια!

μετά απο αυτό που είδα, θα με κανεις να πάρω και παπαγάλο!
 
ος κρατάει τη σύριγγα όταν είναι 20 ημερών... Να τα λέμε όλα...😀 .
Είναι απίστευτος και εντυπωσιακά όμορφος...

%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%81%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1.jpg


Ναι.. Ναι... Ο δασκαλος μου εδειχνε πως να τον ταΐζω. 🙂
 
Μαρία, αν και δε με τρελαίνουν οι παπαγάλοι, κάθε φορά που βλέπω σε φωτογραφίες του @Φοίβος και πολλών άλλων και τώρα στις δικές σου, τη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στα πουλιά και τους ιδιοκτήτες τους, ζηλεύω λίγο (αγαθά).

Να τον χαίρεστε, είναι πολύ όμορφος!
 
Σας ευχαριστώ όλους...
Ζητούν κ δίνουν πολύ στοργή... Κ αυτό το πάρε-δώσε είναι πολύ πιο έντονο από το να έχεις σκύλο ή γάτα.. Έχω σκύλο μέσα στο σπίτι κ όταν με βλέπει ο μακάο να χαΐδεύω το σκυλί, αυτος ζηλεύει κ ορμάει... Κ φυσικά κοιτάω να προστατέψω τον σκύλο, δεν μπορείτε να φανταστήτε τι μπορεί να κάνει αυτό το ράμφος... με μεγάλη ευκολία σπάει τα κλειστά αμύγδαλα για να τα φάει...
 
Πολυ ομορφο πουλι Μαρια, να τον χαιρεσαι!

Απο ποιον εκτροφεα ειναι; Εχετε κανει DNA για το φυλο; Σε τι κλουβι τον εχεις, τι τρωει; Αντε πες τιποτα... με το σταγονομετρο θα μας τα λες; :D

Σταυρο, αμα νιωθεις κενο χωρις παπαγαλο, να στο καλυψουμε! 😉
 
Πολυ ομορφο πουλι Μαρια, να τον χαιρεσαι!

Απο ποιον εκτροφεα ειναι; Εχετε κανει DNA για το φυλο; Σε τι κλουβι τον εχεις, τι τρωει; Αντε πες τιποτα... με το σταγονομετρο θα μας τα λες; :D

Σταυρο, αμα νιωθεις κενο χωρις παπαγαλο, να στο καλυψουμε! 😉

Το έβγαλε ο κουμπάρος μου απ το Λουτράκι... Περυσι πήρε δυο γέννες απο 3 αυγά η καθεμία αλλά εκκολάφθηκε ένα πουλί σε κάθε γέννα..;oταν τους αφαίρεσε την φωλιά η παπαγαλίνα (blue and gold makaw) έκανε κ 3η γέννα στο πάτωμα της κλούβας.. Τεστ DNA δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά σε σύγκριση με το 1ο αδερφάκι ο δικός μου είναι αρσενικός κ το άλλο θηλυκό... Το κλουβί είναι 1mx1mx1,8 ύψος... Θα ήθελα μεγαλύτερο αλλά τον έχω μέσα στο σαλόνι όποτε καταλαβαίνεις ότι είναι λίγο δύσκολο... Βέβαια όλη την ημέρα είναι ή στο σταντ ή ελεύθερος έξω στο μαγαζί... (του έχω ψαλιδίσει τα φτερά).. Τρώει xtra vital ,vitakraft κ πολλά φρούτα κυρίως μπανάνες (1 στην καθισιά του..):)
Εσύ τι παπαγάλους έχεις;
 
Όχι.. Το δικό μου ήταν της 2ης γέννας.. Το μεγάλωσε η μαμά του μέχρι 20 ημερών όπου το πήρα κ το τάισα στο χέρι... Τα αυγά της 3ης γέννας γεννήθηκαν στο πάτωμα κ πήγαν τσάμπα μιας κ ο κουμπάρος αφαίρεσε την φωλιά μη περιμένοντας 3η γέννα μέσα στο χειμώνα...
 
Άλλος κρατάει τη σύριγγα όταν είναι 20 ημερών... Να τα λέμε όλα


103_0623.jpg
τελευταία δεν κρατάει καμία σύριγγα Νίκο... Τώρα έμαθε κ την κόρη. 🙂
ο "τούφας" (έτσι τον ονόμασε η κόρη μου από τα χνούδια που έχει στο κεφάλι του), είναι το ποιο λαίμαργο κ αχόρταγο πουλάκι που έχω μεγαλώσει ποτέ!😱

103_0618.jpg
 
Να τον χαίρεσαι! Είναι κούκλος! :D

Γιατί το πήρες από 20 ημερών και δεν το άφησες πρώτα να απογαλακτιστει από τους γονείς του; Όσο να ναι το τάισμα στο χέρι είναι ρίσκο!
 
Αν τον έπαιρνα απογαλακτισμένο δεν θα είχαμε αυτό το δέσιμο κ θα ήταν πολύ αγριος.. Αν τηρηθούν θερμοκρασία θερμοκοιτίδας, θερμοκρασία τροφής, σωστές ποσότητες, αποστηρώσεις κτλ. Δεν είναι ρίσκο το τάΐσμα στο χέρι... Βέβαια ότι είναι καλύτερο να έχει ταΐσει η μαμα, θα συμφωνήσω μαζί σου.
 
Αν τον έπαιρνα απογαλακτισμένο δεν θα είχαμε αυτό το δέσιμο...
Σε καλό σας! το λέω με κάθε καλή διάθεση, διότι αυτού του είδους τα δεσίματα εμένα με τρομάζουν... Πολλές φορές (τις περισσότερες μπορώ να πω απ΄όσο γνωρίζω) δεν έχουν ''καλή'' κατάληξη.
Αυτά δε είναι προβλήματα που ξεκινούν μετά την ενηλικίωση. Εύχομαι όλα να πηγαίνουν πάντα καλά για εσάς!
 
Back
Top