Ασθένειες Μακρύ και σπασμένο από το πλάι ράμφος σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλημερα
Πριν λιγο μου εφεραν δωρο ενα νεο παπαγαλακι, αλλα δυστυχως εχει προβλημα στο ραμφος, στο πλαι απο τη μια μερια φαινεται να ειναι σπασμενο, κ ειναι επισης πολυ μακρυ
Η πρωτη μου σκεψη να το παω πισω
Αλλα ειπα να ζητησω τη γνωμη σας
Αν του κοψω το ραμφος θα ειναι ενταξει;
Υπαρχει περιπτωση να ειναι αρρωστο;
Ελπιζω οι φωτο να βοηθησουν
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Συνημμένα

  • DSC02170.webp
    DSC02170.webp
    47 KB · Προβολές: 114
  • DSC02172.webp
    DSC02172.webp
    37,2 KB · Προβολές: 106
Φαινεται να ειναι πολυ ασχημα το μικρο!
Δεν ειμαι ειδικη σε αυτα τα θεματα και ουτε το παιζω εξυπνη. Τα παιδια που γνωριζουν θα σου πουνε τι μπορει να εχει και μακαρι να μην ειναι PΒFD. Υπαρχουν και συζητησεις γι'αυτο το προβλημα.
 
Distixos stis Fotografies den fenete kala.

Iparxoune tria periptoseis gia ena ramfos pou einai toso megalo.

1. Akaria, afto pou sou grafei o Anesti. Tote pano sto ramfos prepei na blepeis mikres tripoules pou kanoune ta Akaria, kai ligo aspri "krusta" giro stis tripes. An den blepeis kala exei tripoules i oxi, boithai ena megenthitiko fako.

2. Kai afto pistebo ego. To pouli exei logo lathos diatrofi problima me to sikoti kai to metabolismo. An to ikseres ti trofi dinane mexri tora, mipos boroume na sou poume ligo para pano.

3. PBFD, omos den pistebo na einai PBFD giati ta Budgies dixnoune proto ta symptomata sta ftera kai meta sto ramfos. Ta ftera omos fenounte kala.

Krata ton omos mexri ksereis ti einai makria apo ala poulia na min kolane.
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα να το παω πισω αυριο το πρωι, δεν ξερω μπορει να ακουστει σκληρο, αλλα δεν μπορω να μπω παλι σε μια διαδικασια κ μετα απο λιγο να το χασω, εχω χασει πολλα παπαγαλακια φετος
αυτο ειναι καινουριο, σημερα μου το εφεραν, αν επροκειτο για ενα πουλι που ηδη ειχα, σαφως κ θα εκανα οτι μπορουσα
Ευχαριστω κ παλι☹
 
Back
Top