Γενικά Μαλακή αυγοτροφή, τι εννοούμε;

Εμμανουήλ

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
106
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας, ψάχνοντας να βρω προβιοτικό και πρεβιοτικό σκεύασμα είδα της orlux που μάλιστα έχει και παρουσίαση εδω μέσα. Διαβάζοντας το είδα οτι χορηγήτε σε ΄μαλακή αυγοτροφή΄ η οποία δεν ξερω τι ακριβώς είναι; Πόσα είδη αυγοτροφής υπάρχουν;Εγω χρησιμοποιώ αυγοτροφή της cede αυτήν που είναι σε κομματάκια μικρά.Thanks:)
 
τα ειδη αυγοτροφης ειναι 2 η ξηρη και πατε. η πατε ειναι πιο μαλακη αυγοτροφη και δινεται κατευθειαν στα πουλια. η ξηρη καλο ειναι να προσθετουμε η λιγο νερο η λιγο χυμο απο πορτοκαλι πριν το δωσουμε στα πουλια
 
Μπορείς να φτιάξεις ο ίδιος μαλακή αβγοτροφή και μέσω αυτής
να περάσεις στα καναρίνια σου οτιδήποτε χρήσιμο για την υγεία
τους ανά περίσταση.Βάλε ρασκ στην αναζήτηση και πάρε χρήσιμες
πληροφορίες από τα θέματα εκεί.
 
Σας ευχαριστώ πολύ να στε καλά.Λέγοντας η orlux μαλακή αυγοτροφή εννόει απο οτι κατάλαβα την πατέ, αυτήν που δίνουμε κατευθείαν στα πουλιά και είναι αυτή που χρησιμοποιώ και εγω απλά δεν ήξερα οτι την λένε έτσι. Για τον τρόπο χρήσης τώρα βάζω την συνιστώμενη δοσολογία και την ανακατεύω με την αυγοτροφή την έτοιμη;Thanks:)
 
Λέγοντας η orlux μαλακή αυγοτροφή εννόει απο οτι κατάλαβα την πατέ, αυτήν που δίνουμε κατευθείαν στα πουλιά και είναι αυτή που χρησιμοποιώ και εγω απλά δεν ήξερα οτι την λένε έτσι.
Όχι. Ο όρος "μαλακή αβγοτροφή" χρησιμοποιείται ίσως καταχρηστικά (softbill eggfood). Αυτό που σημαίνει στην πράξη, είναι αυτό που προκύπτει από την παρασκευή μιας τρφής με μαλακή υφή που έχει σαν βάση την "ξηρή" αβγοτροφή του εμπορίου ή/και το αβγό. Παραθέτω μερικά παραδείγματα.

https://community.petbirds.gr/threads/Η-αυγοτροφή-μου.767/
Παρασκευή αυγοτροφής για καναρίνια
Φτιάξτε τη δική σας αβγοτροφή για καναρίνια
https://community.petbirds.gr/threads/Αυγοτροφή-εναλλακτική-πρόταση.2503/
Αυγοτροφή με τη χρήση κουσκούς (couscous)
 
Καλησπέρα, παίδες sorry αλλά ακόμα δεν εχω καταλάβει μερικά πράγματα.Βασικά διάβασα όλες τις συνταγές για αυγοτροφή και είδα οτι αν τη παρασκευάζουμε μόνοι μας μπορούμε να βάλουμε μέσα αρκέτα προιόντα.Αυτό που θέλω να μάθω είναι το εξής:
1:στην αυγοτροφή που αγοράζουμε έτοιμη και είναι και έτοιμη, δηλαδή δεν χρειάζεται νερό ή χυμό πορτοκάλι, εκεί δεν μπορώ να βάλω πχ, προβιοτικά, γύρη κτλ;
2:η orlux στον τρόπο χρήσης τι τύπου αυγοτροφή εννοεί:παραγωγής μας, πάτε ή ξηρού τύπου;
Τύπου πατέ είναι αυτή που βάζουμε κατευθείαν και τύπου ξηρή αυτή που θέλει αραίωμα και κάποιο υγρο, σωστά;
THANKS:)
 
Ολες τις έτοιμες αυγοτροφές μπορείς να τις προσφέρεις στην μορφή που πουλιούνται.
Δεν υπάρχει κάποιο λάθος σ' αυτό. Πολλές φορές όμως π.χ στο τάισμα των νεοσσών
χρειάζεται η αυγοτροφή μας να είναι πολύ μαλακιά, γι' αυτό και οι μέν εταιρείες φτιάχνουν
την πατέ οι δε "τρελλαμένοι" ΕΜΕΙΣ φτιάχνουμε με ράσκ τις δικές μας συνταγές.
Βέβαια και μπορείς να πάρεις, ένα μικρό μέρος της ξηρής αυγοτροφής που έχεις,
και να τις προσθέσεις λίγο νερό ή πορτοκάλι στο οποίο θα έχεις διαλύσει το προβιωτικό
ή τις βιαταμίνες που θέλεις. Μόνον που αυτό θα πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε 24 ώρες απο τα πουλιά.
Δεν πρέπει να μένει περισσότερο χρόνο στην ταίστρα.
 
Back
Top