Διατροφή Μαλακή τροφή με φρούτα

@Giorgos_finches Εμένα Γιώργο και τα 3 παραδείσιακια τρελαίνονται για φρούτα/λαχανικά(ειδικά ο κοινωνικός). Εγώ στα ζεμπράκια στην αρχή τους έβαζα λίγο κεχρι πάνω στα ψιλοκομμένα λαχανικά και τα πελεκαγανε!
 
@PanagiotisAgrinio εδώ λέω για γκούλντιαν. Φημίζονται για το ότι είναι κακοφαγα. Βέβαια πάει και με τον χαρακτήρα. Σε άλλα δεν έχω βάλει ακόμα την πρασινάδα καλά καλά και πέφτουν με τα μούτρα. Ενώ αλλά πιο πολύ την φοβούνται. Φυσικά θα συνεχίσω να προσπαθώ, αλλά μέχρι τότε τουλάχιστον να παίρνουν κάτι από την μαλακή τροφή.
 
Tα gouldian δεν είναι λαίμαργα πουλιά όπως τα καναρίνια. Είναι διστακτικά πολλές φορές με ότι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν δοκιμάσει. Θα πρέπει να δίνεται αρχικά κάτι που θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον (κεχρί) και στην συνέχεια να επιμένουμε με κάτι εύκολο και απλό καθημερινά. Άμα δίνουμε πχ κάθε μέρα μαρούλι κάποια στιγμή θα του κεντρισουμε το ενδιαφέρον και δεν θα αργήσει να δοκιμάσει. Πιο εύκολα μαθαίνουν να τρώνε όταν βλέπουν - παρακολουθούν κάποιο άλλο πουλί που γνωρίζει τα τρόφιμα.
 
Tα gouldian δεν είναι λαίμαργα πουλιά όπως τα καναρίνια. Είναι διστακτικά πολλές φορές με ότι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν δοκιμάσει. Θα πρέπει να δίνεται αρχικά κάτι που θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον (κεχρί) και στην συνέχεια να επιμένουμε με κάτι εύκολο και απλό καθημερινά. Άμα δίνουμε πχ κάθε μέρα μαρούλι κάποια στιγμή θα του κεντρισουμε το ενδιαφέρον και δεν θα αργήσει να δοκιμάσει. Πιο εύκολα μαθαίνουν να τρώνε όταν βλέπουν - παρακολουθούν κάποιο άλλο πουλί που γνωρίζει τα τρόφιμα.
Ναι το γνωρίζω. Έτσι κι αλλιώς τους βάζω σπόρους από φρέσκο κεχρί στην τροφή τους και βότανα και τρωνε. Οπότε δεν πίστεψα ποτέ πως δεν θα αρχίσουν κάποια στιγμή να τρώνε και πρασινάδα απευθείας. Επίσης η μαλακή τροφή έχει και φρούτα, τα οποία δεν τα έτρωγε ποτέ, κανένα πουλί που είχα. Οπότε κάτι κερδίζω πιστεύω.
 
Καλά τώρα αυτές οι τροφές πεταμένα λεφτά είναι. Τα φρούτα έχουν ένα πολύ μικρό ποσοστό στην διατροφή τους και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι υγιεινή μια τέτοια διατροφή με σάκχαρα και ζάχαρη. Γενικά ποτέ δεν θα την έπαιρνα αυτή την τροφή. Άμα δεν τρώνε λαχανικά τι να σου κάνει και αυτή.
 
Back
Top