Γενικά Μαλινουά φωνή;

dikatgreece

PB Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
704
Πόλη
Αθήνα
Βάζω αρχείο με φωνή καναρινιού που έχω που μου μοιάζει μαλινουά. Είναι όντως ή όχι;
 
Οκ και εγώ το ίδιο πιστεύω. Πως γίνεται όμως αχάτης κόκκινο μαύρο έντονο να έχει φωνή μαλινουά και μάλιστα να είναι χαμηλόφωνος; Μήπως ξέρει κανείς; Υπάρχει περίπτωση να είναι διασταύρωση αχάτη - μαλινουά;
 
Μας τρέλλανες τώρα! Μαλινουά αχάτη δεν έχω ξαναδεί :) (πέρα απο την πλάκα ξεχνάμε τον όρο μαλινουα για αυτό το πουλί) Μπορείς να ανεβάσεις ένα βίντεο; Θέλω να δω αν φουσκώνει τον λαιμό του.
 
Ναι φουσκώνει τον λαιμό και κελαϊδά με κλειστό ράμφος. Θα προσπαθήσω για βίντεο αλλά φοβάται ακόμη και όταν με βλέπει σταματά να κελαϊδά
 
Απάντηση: Μαλινουά φωνή;

Μου φαίνεται εντελώς περιέργο :) Αν μπορείς έστω ανέβασε ήχο αλλά λίγο πιο δυνατό να ακούσουμε τι ακριβώς φωνές έχει.

edit
Το νέο μου ιζαμπέλ είναι το ίδιο πουλί με το πόστ?
 
-Η ερώτηση ήταν παγίδα.Φαντάζομαι κανείς δεν
θα απαντούσε Μαλινουά, αν του δείχναμε την φωτό.
Εγινε όμως φανερό οτι δεν
είναι δυνατόν να εκφράσεις γνώμη για το είδος
του καναρινιού(φωνής), αν δεν έχεις μεγάλη εξοικίωση με το
τραγούδι του.
 
Παραθέτω κάποια σύντομα δείγματα τραγουδιού Μαλινουά.
 
Και εμενα περιεργο μου φανηκε να εχει τετοιους ηχους το μαλινουα. Μολις το ακουσα μου φανηκε για κοινο καναρινι. Απλα ακουγεται χαμηλοφωνα γιατι ειναι μακρια το μικροφωνο που ηχογραφει.
 
Αρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να παγιδέψω κάποιον. Απλώς αν είχα φωτό του πουλιύ σίγουρα όλοι θα λέγατε απλό καναρίνι. Φίλος όμως (ο οποίος έχει μαλινουά) είπε ότι τραγουδά σαν αυθεντικό μαλινουά.😕 Και εκεί ήταν που μου μπήκαν ιδέες.
Τέλος ναι Γρηγόρη αυτό είναι και ανεβάζω και βίντεο που τράβηξα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Και εμενα περιεργο μου φανηκε να εχει τετοιους ηχους το μαλινουα. Μολις το ακουσα μου φανηκε για κοινο καναρινι. Απλα ακουγεται χαμηλοφωνα γιατι ειναι μακρια το ακουστηκο που ηχογραφει.


Εμείς καλά δεν ακούσαμε σωστά, εσύ όμως που άκουσες καλά γιατί δεν τοποθετήθηκες;

κ. Μάκη συμφωνώ τα τελευταία δευτερόλεπτα όμως θυμίζουν έντονα μαλινουά.
 
Παιδιά δεν έχω εμπειρία σε μαλινουά. Η ηχογράφηση έγινε με κινητό από τα 3μ ενώ το βίντεο από το 0,5μ με κάμερα. Υπάρχει περίπτωση να μεγάλωσε κοντά σε μαλινουά και να έχει μάθει φωνές τους; Πάντως από την αρχή η ένταση της φωνής του δεν ήταν το ίδιο δυνατά όσο τα κοινά καναρίνια. Γιαυτό παρασύρθηκα
 
μπορει να μοιαζει ο ηχος με μαλινουα αλλα μη ξεχναμε οτι εχουν καλο χαρακτηριστικο ειναι χαμηλοφωνα. Σιγουρα ηταν παγιδα αυτο που εβαλες αλλα καποια πουλια ημιαιμα μπορει να τραγουδουν σαν μαλινουα. Εχω κιτρινο καναρινι με πρασινες φουντες σε σημεια που καμια μαλινουα εχουν τις βουλες. Ειναι χαμηλοφωνο με φωνη παραπλισια του μαλινουα χωρις κλοκ.Λογω ελειψης καλον μαλινουα στην πολη μου το αγορασα να το ζευγαρωσω με μαλινουα και τη γενια f1 παλι με μαλινουα την f2 το ιδιο και ουκ το καθεξις εως ουτο φτασω στο ποθητο.
 
εχω ιδιο αχατη κοκκινο που κελαηδαει ετσι, επισης και ενα ιζαμπελ κοκκινο κα ιενα κοκκινο λιποχρωμικο, εοπειδη εχω κα ιμαλινουα κα ιειναι στο ιδιο δωματιοο,{τα μαλινουα ειναι μεγαλυτερα στην ηλικια}μαλλον προσπαθουν να τα μιμηθουν τα μαλινουα οι αχατες κα ιαπλα ειναι μια μετρια απομιμηση τιποτα παραπανω,το μαλινουα και το χαρτζ ξεχωριζουν βασικα απο το κλοκ τους παιδια, ποσο βαθυ ειναι{προσφατα το εμαθα αυτο 😀}
 
Λευτέρη τι είναι το κλοκ😕
Και ξαναυπενθυμίζω δεν είχα σκοπό να παγιδέψω, αλλά να μάθω. Βάζωντας φωτό του πουλιού σίγουρα θα λέγατε όλοι απλό κοινό.
 
Ευχαριστώ για την κατανόηση και επιλέον για τα χαρακτηριστικά φωνής μαλινουά.
 
Back
Top