Αναπαραγωγή Μαλωμα ζευγαριου, ειναι φυσιολογικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
καλησπερα. ρε παιδια εχω βαλει ενα ζευγαρι στην ζευγαρωστρα μου για αναπαραγωγη αλλα αυτα τα ατιμα ολο μαλωνουν. Αυτο ειναι φυσιολογικο;
 
Τα είχες χωριστά για αρκετό καιρό ώστε να γνωριστούμε μεταξύ τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Yπαρχουν ζευγαρια που τσακωνονται, θα του περασει λογικα και μενα ετσι εκαναν.Ισως τα βρουν εισαι σιγουρος οτι ειναι και τα δυο ετοιμα για αναπαραγωγη;
 
Πώς τα έβαλες μαζί; Έλα εδώ εσύ, έλα εδώ και εσύ, μπείτε εδώ μαζί;

Έχεις κάνει προετοιμασία στα πουλιά; Τα έχεις βάλει σε ζευγαρώστρα με χώρισμα για να δεις αν ταιριάζουν, αν μπορούν να κάνουν ζευγάρι;
 
μου τα εδωσε ενας φίλος. Τα ειχε σε μεγαλη κλουβα με αλλα μαζι και τα βαλαμε κατευθείαν στην ζευγαρωστρα
 
καλησπερα. ρε παιδια εχω βαλει ενα ζευγαρι στην ζευγαρωστρα μου για αναπαραγωγη αλλα αυτα τα ατιμα ολο μαλωνουν. Αυτο ειναι φυσιολογικο;

Oταν λέμε..."ζευγάρι"... Τι σημαίνει;

Σημαίνει πως έχουμε.. Έναν αρσενικό και μία θηλυκιά.

Αν όντως αυτό συμβαίνει είναι δύσκολο να τσακώνονται.

Εχω την εντύπωση πως έχεις βάλει δύο αρσενικά πουλάκια να ζευγαρώσουν.

Βάλε ένα τυφλό χώρισμα και θα δεις ότι θα σου κελαηδάει μια χαρά και το θηλυκό (κατ εσένα).
 
Δεν είναι δύσκολο Βασίλη να τσακώνονται 2 άγνωστα πουλιά. Τα πουλιά μπήκαν μαζί, χωρίς να έχει γίνει έστω και υποτυπωδώς, προετοιμασία.
Δύσκολα δεν ''ταιριάζει'' ζευγάρι. Εμείς τα οδηγούμε να ταιριάξουν. Όσον αφορά δε τα καναρίνια, αυτό δεν είναι καθόλου δύσκολο. Αρκεί να έχουμε κάνει τα βασικά, ώστε η συγκατοίκηση και μετέπειτα το πάντρεμα, να γίνει όσο το δυνατόν πιο ομαλά.
Γιώργο, αν διάβασες τις βασικές οδηγίες ζευγαρώματος, νομίζω ότι έχεις καταλάβει το ανορθόδοξο του εγχειρήματός σου. Ξεκίνα πάλι αυτή τη φορά σωστά και θα νοιώσεις και συ κι αυτά, τη διαφορά.
 
Γιώργο ψάξε να βρεις και δύο θηλυκά να έχεις δύο ζευγαράκια.

Είμαι σίγουρος ότι είναι και τα δύο αρσενικά.

😛
 
ρε παιδια δεν παιζει να ειναι αρσενικα γιατι η θυληκια εχει κανει αλλη 1 γεννα και ο αρσενικος εχει ζευγαρωσει κανονικα με μια αλλη θυληκια και ολα πηγαν καλα. Το ατομο που τα ειχε τα εχει ξαναζευγαρωσει αλλα με αλλη θυληκια και με αλλον αρσενικο μαλλον δεν ταιριαξαν ακομα
 
Απλά τα έβαλες αμέσως μαζί και δεν συνήθισαν το ένα το άλλο και γι αυτό μαλώνουν... Απολύτως φυσιολογικό!

Να τα χωρίσεις και να κάνεις προετοιμασία...
 
Mάλλον δεν με κατάλαβες Γιώργο. Αν είναι αντιθέτου φύλου, το έντονο μάλωμα γίνεται γιατί δεν τους έδωσες το χρόνο να γνωριστούν... Ούτε καν συνοικέσιο με ένα χώρισμα δεν έκανες.
 
Να σας πω και γω 2 παραδείγματα με δικα μου πουλια.2 ζευγαρια κιτρινα λιποχρωμικα που εχω μαλλωναν συνεχεια.Αλλαξα τις θυληκιες και ταιριαξαν αμεσως. Μου εχουν κανει ηδη και απο μια γεννα. Μπορει αν τα αλλαξεις ταιρι να ταιριαξουν με το αλλο καλύτερα. Επισης ενα ζευγαρι ασπρα που εχω αν και έχουν και 2 νεοσσους 11 ημερων τις τελευταιες 2 μερες μαλλωνουν συνεχεια δε ξερω το γιατι. Το μαλωμα ειναι συνηθισμένο νομιζω στα ζευγαρια αν ομως κρατα για αρκετες μερες ισως κατι δε παει καλα.
 
θα αλλάξω τον αρσενικο να δω πως θα πάει και θα τα βαλω στην αρχη με χώρισμα αλλα να βλεπονται (καγκελακι)ποσο καιρο να αφησω το χώρισμα κανα 2 εβδομαδες φτανει; λεω να βαλω στο ιδιο μερος που τα εχω και ιθαγενή πουλακια λετε να χαλάσει το κελάηδημα απο τα καναρινια;σκεφτομαι να βαλω 2 καρδερινες και 1 σκαθακι να αναφερω οτι ολα τα πουλακια ειναι το καθενα στο κλουβακι του.
 
Το πόσο θα αφήσεις το κάγκελο δεν είναι στάνταρ. Όταν θα είναι χωρισμένα θα κάνεις διατροφική προετοιμασία και μετά όταν τα δεις πυρωμένα, να ταίζονται από το καγκελο, να κελαιδάει το αρσενικό προς το θηλυκό το οποίο θα στήνεται δίνεις νήμα και φωλιά στη θηλυκιά. Αν στρώσει τη φωλιά, λίγο πριν την τελειοποιήσει τότε βγάζεις το χώρισμα. :)
 
Back
Top