Γενικά Μαλωνουν τα παπαγαλάκια

Thalia159

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2018
Μηνύματα
28
Πόλη
Πλάτανος
Γεια σε ολους.. Έβαλα το αρσενικό παπαγαλακι μαζί με το θηλυκό,ήταν σε χωριστά κλουβιά, κ το θηλυκό φαίνεται να μην τον θέλει... Τον κυνηγούσε συνέχεια κ τον τσιμπουσε, ανέβαινε πάνω του, κ δεν τον άφηνε να φάει... Κ τα ξαναχωρισα. Γιατί συμβαίνει αυτό; νόμιζα τα μπατζι θέλουν παρέα...
 
Ποιό είχες πρώτο; Ποσων ετών είναι το καθένα;
Και τα δικά μου παρ' ολο που πλεον συζουν μαζί εξω με "σχετική" ανεση (παντα μαλώνουν) για να μπουν στο ίδιο κλουβι δε γινεται λογος με τιποτα.
Το καθε πουλι εχει το χαρακτήρα του και τα θηλυκα μπατζι είναι εξαιρετικά κυριαρχικά. Ισως "θίχτηκε" ο χώρος της και τον διεκδικεί. Δεν μπορείς ποτέ να είσαι βέβαιος οτι ενα ζευγάρι "θα τα βρει" οπως και με τους ανθρώπους. Εφ' οσον μαλώνουν ίσως να μην είναι έτοιμα να ζήσουν μαζί.
 
Δυστυχως ποτε δε μπορουμε να ξερουμε πως θα αντιδρασουν! αλλα μπορει να τα βρουν αλλα οχι! Εφοσον μαλωνουν θα τα αφηνα σε ξεχωριστα κλουβια για καποιο διαστημα και θα ξαναπροσπαθουσα! αν παλι τα ιδια θα σου ελεγα να τα εχεις το καθενα στο κλουβι του!
 
Έβαλα το αρσενικό στο κλουβί του θηλυκού... Κ τα δύο είναι νεαρά σε ηλικία.. Το θηλυκό είναι λίγο μεγαλύτερο ξεχωρίζει η κόρη του ματιού,το αρσενικό έχει μαύρα ματάκια... Το θηλυκό το εχω 4 μήνες,το αρσενικό το εχω 2μήνες... Να ξανακάνω προσπάθεια μετά από καιρό;
 
Εμένα αυτή είναι η άποψή μου να περιμένεις καμποσο καιρο (αρκετό) και μετά να ξανακάνεις προσπάθεια αν φυσικά δεις οτι τα πανε καλύτερα. Τα βγαζεις καθόλου έξω; Αν όχι θα είναι ακόμα πιο δύσκολο να τα βρουν μεταξύ τους.
 
Έβαλα το αρσενικό στο κλουβί του θηλυκού... Κ τα δύο είναι νεαρά σε ηλικία.. Το θηλυκό είναι λίγο μεγαλύτερο ξεχωρίζει η κόρη του ματιού,το αρσενικό έχει μαύρα ματάκια... Το θηλυκό το εχω 4 μήνες,το αρσενικό το εχω 2μήνες... Να ξανακάνω προσπάθεια μετά από καιρό;
Λογικό τότε είναι που το κυνήγαγε. Προστάτευε το χώρο του. Την ίδια συμπεριφορά μπορεί να είχε το αρσενικό αν έκανες το αντίστροφο.Αν το κλουβί είναι ζευγαρώστρα με χώρισμα, βάλε το χώρισμα και άστα καμιά εβδομάδα να γνωριστούν.
 
Μόνο το θηλυκό βγαίνει... Το αρσενικό δεν εξημερώνετε με τίποτα... Είχα για δύο βδομάδες τα κλουβιά δίπλα δίπλα κ φαινόταν ότι ήθελε το ένα το άλλο... Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας μ.. Σάς Ευχαριστώ!
 
Back
Top