Ασθένειες Μαμα καναρα αρρωστη

yannis-arta

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2014
Μηνύματα
76
εχω 3 μικρα το μικροτερο 2 εβδομαδων
παρατηρησα οτη η μαμα δεν ταιζει καθολου αλλα ειναι ζωηρη κ τρωει πολυ
σημερα που εχω χρονο την κοιταξα κ δε νομιζω οτι ειναι καλα
τη χωρισα αλλα δεν ξερω αν ειναι αργα. Πως θα καταλαβω οτι αρρωστησαν τα μικρα κ τι μπορω να κάνω;
ποιος θα παει το βραδυ μεσα να ζαστανει τα μικρα;

DSC_0050.webp DSC_0054.webp
 
Τα μικρά δύο εβδομάδων είναι πολύ νωρίς να μείνουν μόνα, εκτός αν αναλάβει κάποιος τη διατροφή τους αποκλειστικά. Ακόμη εξαρτώνται από τη μητέρα τους σε αυτό το κομμάτι.

Η κουτσουλιά δεν είναι καλή όντως. Επίσης φαίνεται αδυνατισμένη. Χρειάζεται μια καθαρή φωτογραφία ακόμη στην περιοχή της κοιλιάς, από το (στέρνο μέχρι την αρχή της ουράς) που θα φαίνεται καθαρά το δέρμα.
 
ο μπαμπας ταιζε ως τωρα ασταματητα, δε νομιζω να βοηθουσε πολυ
μονο για να τα ζεστανει πηγαινε μεσα το βραδυ, για αυτο ανυσηχω

στελνω αλλες δυο επεξεργασμενες συγγνωμη αλλα ειμαι ατσαλος να την ξανπιασω, ηδη της ματωσα το φτερο

DSC_0050_3.webp DSC_0052_2.webp
 
Ίσως να είναι ταλαιπωρημενη από την γέννα και την. Ανατροφή των μικρών... Βάλτε μόνη της, άσε τον αρσενικό να ταΐζει και δίνε της αυγό βραστό καθημερινά, σπόρους και βιταμίνες στο νερό...
 
δεν ειναι εντονα πεταγμενο το κοκαλο; Ειναι κ μαυρο το δερμα.η κουτσουλια δε σε ανυσηχει;
 
Ταλαιπωρημενη ειναι.. Αν δεν ειχε πουλακια στην φωλια εγω θα την εβαζα μονη της σε αλλο κλουβι. Θα της εβαζα πολυβιταμινες στο νερο, μερα παρα μερα αυγο και που και που μπροκολο.. Δεν θα την εβαζα για αναπαραγωγη. Αυτες τις συμβουλες μου τις εδωσε ενας φιλος στο φορουμ για το δικο μου καναρινι..

Το προβλημα ειναι οτι το βραδυ θα πρεπει να καθεται στην φωλια με τα μικρα.. ☹
 
Δυό εβδομάδων μικρά, και μάλιστα, τρία στην φωλιά, δεν έχουν ανάγκη απο την παρουσία της μαμάς το βράδυ 😉
Θα τα "βγάλει" στο κλαρί ο αρσενικός αν ταίζει σωστά. Το θηλυκό έχει πρόβλημα και πρέπει να απομονωθεί σε ήσυχο σημείο με καλή διατροφή και μπάνια (και μια σταγώνα SCATT , Pulmosan ή FRONTLINE στο σβέρκο για αποκλεισμό κάθε ενόχλησης απο εξωπαράσιτα).
 
τι εννοειται μπανια;
το μονο που εχω προς το παρον ειναι το viomicine, να το δωσω ή να παρω ενα απο αυτα αυριο;
απο αυτα που μου λετε ειναι οτι φοβαστε για σκουλικακι
 
Εννοώ μπανάκι για πλύσιμο και περιποίηση του πτερώματος και ένα απο τα φάρμακα που αναφέρω για την απαλλαγή απο πιθανά ακάρεα ή ψείρες.
 
πηρα ψειροσκονη χθες για τη φωλια, να βαλω κ στο πουλακι; θα βαλω μπανιερα σημερα κιολας απλα φοβομουν μη κρυωσει
εχει αδυνατησει οφειλω να παραδεχθω αλλα ειναι ζωηρη στο κλουβι κ οταν πλησιαζω πεταριζεται πολυ, εχω που εχω το φοβο να την πιασω,τρελαινεται κ αυτη, σκηνικο πολεμου λεμε
δε φενεται κατι σοβαρο ε; ευχαρσιστω για την απαντηση
 
Από τη στιγμή που συμμετέχει ο αρσενικός στην ανατροφή των μικρών, είναι καλύτερα να χωρίσεις το θηλυκό. Φρόντισε να της δίνεις μόνο σπόρους καλής ποιότητας, μια επώνυμη συσκευασμένη τροφή για καναρίνια. Τίποτε άλλο, μόνο σπόρους.

Να διατηρείς το χώρο της καθαρό αλλάζοντας καθημερινά το χαρτί στον πάτο. Προσπάθησε να μη την αναστατώνεις πολύ.

Τα φάρμακα που σου πρότεινε ο Μάκης είναι για τα εξωπαράσιτα και τα ακάρεα. Στην προκειμένη περίπτωση το Frontline θα ήταν προτιμότερο από την ψειρόσκονη. Επίσης το Pulmosan, εφόσον εφαρμοστεί σωστά, περιορίζει πιθανό πρόβλημα με ακάρεα και έτσι συνεχίζεις να την παρακολουθείς προσπαθώντας να αποκλείσεις ένα ένα τα προβλήματα που μπορεί να την ταλαιπωρούν.
 
λοιπον παιδια, δε βλεπω κ πολυ βελτιωση
συνεχιζει να ειναι αδυνατη αλλα πολυ ζωηρη
δεν τρωει ομως πολυ, ουτε σπορους ουτε αυγο
της εδωσα να κανει φωλια, παιζει με το νημα αλλα καθεται μεσα

οι κουτσουλιες της ειναι οπως σας τις εδειξα, αραιες
 
Τότε κάπως της έδωσες φωλιά και νήμα... Θα προχωρήσεις σε αναπαραγωγή;
 
εβαζα τον αρσενικο καθε πρωι για να τη βατευει για να μη τσιμπαει τα μικρα μιας κ τα ταιζε μονος, οχι οτιτα τσιμπησε καμια φορα, αλλα λειπω το πρωι κ δεν ξερω τι γινεται. Μιας κ τη βλεπω ζωηρη, λεω να κανω μια αποπειρα αν κ ειπατε οτι αντεδικνειται αλλα χαρηκα που πηγαν καλα με τη πρωτη. σας βαζω φωτο σημερινη
 

Συνημμένα

  • 0062.webp
    0062.webp
    17,1 KB · Προβολές: 59
Κακώς! Πολύ κακώς! Δεν τρώει, δεν πίνει, κάνει τέτοιες κουτσουλιές και είναι ΚΑΙ αδύνατη.. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα αντέξει την ωοτοκία, το κλώσημα και την ανατροφή των νεοσσών; Το ξέρεις ότι θα την χάσεις, έτσι; Όχι μόνο θα την χάσεις, αλλά θα μείνεις ή με αυγά ή με νεοσσούς που θα πεθάνουν από ασιτία... Οπότε γιατί το κάνεις αυτό;

Κατά την γνώμη μου πρέπει να μπει σε ένα κλουβί μόνη της σε ζεστό και ήσυχο μέρος με πολύ καλή διατροφή και βιταμίνες στο νερό να δυναμώσει...
 
η ζωηραδα με οδηγησε σε αυτο. Αυγο δεν τρωει, τι αλλο περιλαμβανει μια καλη διατροφη; φρουτα; λαχανικα; δεν ενισχυω τη διαροια;
 
Το ότι είναι ζωηρή δε σημαίνει ότι θα αντέξει κιόλας την όλη διαδικασία... Ούτε έτοιμη αυγοτροφή τρώει; Προφανώς τα φρούτα και τα λαχανικά ενισχύουν τη διάρροια...
 
Δυό εβδομάδων μικρά, και μάλιστα, τρία στην φωλιά, δεν έχουν ανάγκη απο την παρουσία της μαμάς το βράδυ 😉
Θα τα "βγάλει" στο κλαρί ο αρσενικός αν ταίζει σωστά. Το θηλυκό έχει πρόβλημα και πρέπει να απομονωθεί σε ήσυχο σημείο με καλή διατροφή και μπάνια (και μια σταγώνα SCATT , Pulmosan ή FRONTLINE στο σβέρκο για αποκλεισμό κάθε ενόχλησης απο εξωπαράσιτα).

Διαβασε αυτό με προσοχή και πράξε ανάλογα. Μην ταλαιπωρείς άλλο το πουλί.
 
Back
Top