Διατροφή Μας ανησυχει το χειμωνα το λιπος αν ειναι τα καναρινια εξω;

Kingdiamond

Πρώην κουτζας μοσχονας
Εγγραφή
22 Μαϊ 2008
Μηνύματα
29
Πόλη
Μενίδι
εχω 9 καναρια σε μια κλουβα (1.00χ90χ70). Εχθες τους εκανα ενα τσεκαρισμα για το λιπος στην κοιλιά τουσ. Ολα ειχαν σημάδια λιπουσ αλλα δυο απο αυτα ηταν σε υπερβολικό βαθμό. Τους δινω στην τροφη τουσ λιγο παραπανω καναβουρι επειδη τα εχω στο μπαλκονι ωστε να τρεφωνται και να ενισχυοντε στο κρυο. Το χειμωνα αν ειναι τακαναρινια εξω μας ανυσηχει το παραπανισιο λιπος;η μηπως να τους αρχησω διαιτα; Παντως δεν περιμενα να βρω λιπος αφου στην κλουβα που βρισκονται ριχνουν πολυ πεταγμα. Απο την αλλη η καρινα σε ολα τους ηταν αρκετα διακρητη στη αφη. Εχω μπερδευτεί.
 
Τα πουλια αυυη την εποχη αν ειναι εξω πρεπει να εχουν λιγο παραπανο λιπος.Αλλα λιπος και καρινα δεν πανε μαζι. 😉
 
δηλαδη κατι ενδιαμεσο ειναι φυσιολογικό! Ασε που το φαι τους το τσακίζουν στην κυριολεξία.σε 2 μερες τελειώνουν 2 μεσαιες ταιστρες(δηλδη σαν 3 μονες γεματες. Μενουν μεσα μονο τα φλουδια. Δηλαδη μπορει και να μην τους φτανει.
 
Αν έχεις τα πουλια σε εσωτερικό χώρο...
-Θα σου έλεγα να βάλεις 4-5 ή και ακόμη περισσότερες
θέσεις ταίσματος,έτσι ώστε να μήν υπάρχει συνεχής διεκδίκηση
φαγητού. Να αραιώσεις με ασπούρι την τροφή που παρέχεις και
να τοποθετήσεις τις πατήθρες σε όσον το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση
την μία απο την άλλη,ώστε ο χώρος για πέταγμα να γίνει
οσο το δυνατόν, μεγαλύτερος.
-Το στέρνο είναι πάντα διακριτό στην αφή. Οταν όμως ο μυώδης
ιστός γύρο απο αυτό είναι ελάχιστος, τότε, η περιοχή, πέρνει το
σχήμα της καρίνας(αδυναμία) 😉
 
σε ευχαριστω φιλε
-πατηθρες εχω 3, 2 επανω και μια στο κατω μερος, ηδη τωρα τους βαζω ακομα 2 ταιστρες και θα βρω αλλες 2. Παντως καμια σχεση οταν τρωνε καναρια με μια κλουβα και οταν τρωνε σε κλουβι. Μιλαμε για διαφορα στην ποσοτητα
- ντινο τι εννοεις λιπος και καρινα δεν πανε μαζι;
οτι αν εχει λοιπος δεν θα εχει και καρινα
ή οτι δεν σχετιζονται μεταξυ τους;
 
Back
Top