Φροντίδα Μαυροσταχτάρα, φροντίδα και απελευθέρωση

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
440
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυτή η μαυροσταχταρα βρέθηκε στα χέρια μου μετά από μια δημοσίευση που είδα σε ομάδα στο Facebook. Ήταν για πολλές ώρες απλα μαζεμένη απ' το έδαφος σε ένα κλουβί με νερό. Φυσικά τη ζήτησα απευθείας καθώς έχω ξαναφροντισει άτομα του είδους αυτού στο παρελθόν! Την παρέλαβα με κλειστά ματάκια ,ληθαργικη και άτονη. Μετά από φροντίδα ,αγάπη και προδερμ (😅😅😅) η ψυχούλα απελευθερώθηκε ♥️ δυστυχώς δεν μπορώ ν ανεβάσω το βίντεο της μάλλον λόγω μεγέθους ! Ο γιος μου βοήθησε όπως πάντα στη φροντίδα οποιοδήποτε ζωντανού στο σπίτι μας αλλά στην απελευθέρωση έκλαιγε με λυγμούς καθώς δεν περίμενε να πετάξει😅 Του είπα όμως ότι έρχεται κρυφά και μας βλέπει με την οικογένειά της και μας φροντίζει τρώγοντας τα κουνούπια γύρω απ' το σπίτι ♥️ Ας γράψω και μερικές πληροφορίες γι αυτό το φανταστικό πλάσμα για όποιον ενδιαφέρεται 😁
Λέγεται αλλιώς και πετροχελιδονο αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα χελιδόνια !Είναι ένα πουλί που ζει 10 μήνες το χρόνο στον αέρα ,πιάνει ταχύτητες άνω των 100χλμ/ώρα και φτιάχνει τις φωλιές του σε βράχους και κάθετες επιφάνειες.. τα ποδαρακια τους είναι πολύ κοντά και σχεδόν ατροφικα γι αυτό και δεν μπορούν να σταθούν σε κλαδάκια ή να απογειωθούν απ' το έδαφος ...θέλουν ώθηση για να πετάξουν!
Οπότε αν ποτέ δείτε μια στο έδαφος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι τραυματισμένη,ίσως απλά να θέλει λίγη βοήθεια ! Απ' τα αγαπημένα μου είδη ♥️💕IMG_20220716_110706.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20220716_110728.webp
    IMG_20220716_110728.webp
    93,4 KB · Προβολές: 45
  • IMG_20220716_110706.webp
    IMG_20220716_110706.webp
    49,8 KB · Προβολές: 43
  • IMG_20220716_110714.webp
    IMG_20220716_110714.webp
    60,9 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20220716_110644.webp
    IMG_20220716_110644.webp
    54,8 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20220716_110634.webp
    IMG_20220716_110634.webp
    74,3 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20220716_110623.webp
    IMG_20220716_110623.webp
    40,1 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20220716_110738.webp
    IMG_20220716_110738.webp
    98,2 KB · Προβολές: 50
Στην αρχή τρόμαξα με το "η ψυχούλα απελευθερώθηκε! " Εννοείς την απελευθέρωσες αφού την φρόντισες κ επανήλθε, σωστά; Υπέροχη ιστορία! Κ μπράβο σου για τον σεβασμό κ την αγάπη για τα ζωακια που έχεις περάσει στο παιδάκι σου. Εχεις δίκιο είναι πολύ όμορφο πουλάκι. Η φατσούλα του μοιάζει μικρού γερακιού! Να είστε καλά κ πάλι μπράβο 🥰
 
Αν τα σποροφαγα είναι δύσκολα 10 τα εντομοφάγα είναι 100 ΕΥΓΕ αυτό θα πει skills , συγχαρητήρια για την ενέργεια σού (και του γιου σου) για την φροντίδα του πουλιού και την απελευθέρωση του 🤗
 
δεν μπορώ ν ανεβάσω το βίντεο της μάλλον λόγω μεγέθους !
Μετά από πολλά πολλά πειράματα, κατέβασα την εφαρμογή από το play store video panda compress κ έτσι μείωσα την χωρητικότητα του video κ μπόρεσα να το ανεβάσω.
 
Συγχαρητήρια που το ανέλαβες και φυσικά που το έσωσες και το απελευθέρωσες.
Πες μας όποτε έχεις τον χρόνο αναλυτικά για τις κινήσεις σου, πού το έβαλες, τι το τάιζες, πόσο καιρό το φρόντιζες, πως κατάλαβες ότι είχε έρθει η ώρα της ελευθερίας....
 
@MARY58 σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια 😚 απελευθερώθηκε εννοώ κανονικά ,πέταξε στον ουρανό 😅😅
[automerge]1658092775[/automerge]
@meniam η αλήθεια είναι ότι τα έχω μια αδυναμία παραπάνω..σ ευχαριστώ πολύ 😁
[automerge]1658092903[/automerge]
@Akanthillis ευχαριστώ πολύ για το όμορφο σχόλιο , ασχολήθηκα πολύ αλλά άξιζε τον κόπο ♥️
[automerge]1658092934[/automerge]
@MARY58 ευχαριστώ πολύ,θα το δοκιμάσω!
[automerge]1658092954[/automerge]
@kika ευχαριστώ πολύ ♥️
[automerge]1658093329[/automerge]
@ianos καλησπέρα ! Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το δώσω ηλεκτρολύτες,ήταν αφυδατωμένο και ταλαιπωρημένο..το είχα σε κουτί παπουτσιών ανοιχτό και μέσα έβαλα δύο πέτρες όπως γατζωνονται από βράχους στη φυση (καθώς ζουν στον αέρα και κάνουν φωλιές η πιάνονται μόνο από κάθετες επιφάνειες ).. το τάιζα μουλιασμένη ξηρή τροφή ανάπτυξης για γάτες μέσα σε σύριγγα κάθε 2-3 ώρες...το πρώτο βράδυ είχα ξυπνητήρι κάθε δύο ώρες για να το ταισω γιατί ήταν πάρα πολλές ώρες νηστικό..απ' το δεύτερο βράδυ και μετά τάιζα κατά τη διάρκεια της ημέρας μονάχα. Όταν οι φτερούγες του περνούσαν 2 εκατοστά σε μήκος την ουρά του ήταν έτοιμο πια για να φύγει. Πηγα στο δάσος που έχω απέναντι απ' το σπίτι ,σε ανοιχτό σημείο με χορτάρι κάτω,του έδωσα ωθηση και εξαφανίστηκε ! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το βίντεο της απελευθέρωσης του για να το δείτε 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν οι φτερούγες του περνούσαν 2 εκατοστά σε μήκος την ουρά του ήταν έτοιμο πια για να φύγει.
έκανε ήδη πτήσεις μέσα στο σπίτι;
(τι όμορφο που είναι...ειλικρινά, δεν χορταίνω να το βλέπω)
 
@ianos όχι ,αυτά τα πουλιά δεν πετάνε έτσι όπως τα υπόλοιπα. Αν δεν τα δώσουμε ώθηση δεν μπορούν να πετάξουν καθώς τα πόδια τους είναι ατροφικα και δεν μπορούν να απογειωθούν! Η ώθηση πρέπει να δοθεί σε ανοιχτό χώρο ,ποτέ μέσα σε σπίτι,πιάνουν ταχύτητες 100χλμ,είναι ανέφικτο να γίνει οπουδήποτε αλλού 😅
 
@Irene chatzimichail συγχαρητήρια για την πραξη σου! Χίλια Μπράβο! 🥰Το είχες καιρό?
Και εγω πριν χρονια είχα βρει ένα ίδιο διπλα στο σπιτι μου και μετά από μερικές μέρες όταν ήταν έτοιμο, του έδωσα ώθηση ψηλά και έφυγε 🙂
Πετάνε εντυπωσιακα γρήγορα⚡
 
@Irene chatzimichail , καλημέρα. Χωρίς τη διάθεση να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου πάνω στο συγκεκριμένο είδος, διάβασα πρόσφατα ότι η αδυναμία τους να απογειωθούν από τη γη, χωρίς ώθηση, αποτελεί μύθο, απλώς αποφεύγουν την προσγείωση στο έδαφος, καθώς εκεί καθίστανται ευάλωτα σε θηρευτές.
Contrary to common belief, swifts can take flight from level ground
 
@ianos είσαι εντελώς λάθος. Καμια σταχταρα δεν μπορεί να απογειωθεί από το έδαφος χωρίς ώθηση ,οι περισσότερες που βρίσκονται στο έδαφος δεν είναι καν τραυματισμένες. Το μόνο που θέλουν είναι ώθηση για να πετάξουν. Επικοινώνησε με κάποιο κέντρο άγριας ζωής για να το επιβεβαιώσεις γιατί αμφισβητείς κάτι που ισχύει σ αυτα τα πουλιά αιώνες τωρα. Η φύλαξη τους γίνεται σε κουτιά που δεν χρειάζεται καν να τα κλείσεις με κάτι από πάνω αφού δεν μπορούν να απογειωθουν παρά μόνο να σέρνονται χτυπώντας τα φτερά. Αν ποτέ δεις καμιά από κοντά θα καταλάβεις. Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο.
 
@Irene chatzimichail διαβάζοντας το άρθρο φαίνεται ότι έχει να κάνει με το εάν είναι υγιές το πουλάκι κ τα φτερά του εντάξει. Σύμφωνα πάντα με την ίδια πηγή, το πουλάκι μπορεί εάν είναι εντάξει, αλλιώς χρειάζεται βοήθεια ώστε να φροντιστεί κ να μπορέσει.
Είναι πάντως τόσο εντυπωσιακό πουλάκι! Μπορεί κ κοιμάται ενώ πετάει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 ακόμη και υγιη πουλιά του είδους δεν μπορούν να απογειωθούν ,δεν ήταν η πρώτη φορά που φρόντισα τέτοιο πουλί ,μου έτυχε φέτος πάλι κιόλας στο έδαφος χωρίς καν να το πάρω στο σπίτι,απλά του έδωσα ωθηση επιτόπου κι έφυγε! Το πουλί αν βλέπατε το βίντεο της απελευθέρωσης του (αν έχετε φεησμπουκ μπορείτε να μπείτε στο προφίλ μου να το δείτε) το εχω ελεύθερο πάνω στο χέρι μου και δεν μπορουσε να φύγει πάρα μόνο όταν το πέταξα ψηλά ! Όσες φορές περιέθαλψα τα είχα μέσα σε κουτιά στο σπίτι ανοιχτα,δεν μπορούν να κάνουν καμία κίνηση να φύγουν ακόμη και υγιη!
 
@Irene chatzimichail δεν έχω κορίτσι μου Facebook, δεν είμαι φαν του (ολίγον μονοχνωτη) 🙄. Δεν αναφέρομαι στο εάν είσαι λάθος, αλλά αυτά που αναφέρει το άρθρο. Πάντως αλλού αναφέρεται αυτό που λες, αλλά μετά αναφέρεται κ αυτό σε bold.

A healthy bird is quite capable of taking off from level ground. Swifts are complex birds and many factors could have caused the bird to ground. Gently pick up the grounded swift and place in a suitable box on some warm fabric.

Εάν δεν ισχύει κ πώς έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα, δεν ξέρω.
Όσα μπράβο κ να σου πω είναι λιγα, που τα φροντίζεις κ τα βοηθάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos είσαι εντελώς λάθος
Μπορεί και να είμαι λάθος. Ένα δεδομένο από το διαδίκτυο έβαλα, και από αυτά που μας λες πιθανά και να μην ισχύει, δλδ ότι το είχες σε ανοικτό κουτί και δεν πέταξε. Παρόλα αυτά, αναρωτιέμαι διάφορα όπως: πώς παίρνουν ώθηση όταν φεύγουν από τη φωλιά τους; Πηδούν στο κενό; Αλλά ακόμα και αυτό χρειάζεται ώθηση από τα πόδια τους. Και επιπρόσθετα το να είναι σε ανοικτό κουτί σημαίνει ότι για να πετάξουν πρέπει είτε διαγώνια να εκτοξευτούν είτε κατακόρυφα είτε είναι γατζωμένα πάνω σε πέτρα είτε όχι...το οποίο και αυτό χρειάζεται ώθηση.
Και για να μην θεωρείς ότι "σε κοντράρω" θα αναφέρω πιο αναλυτικά ότι το ποστ 14, όπως και όσα γράφω σε αυτό, αποτελούν στοιχεία για γόνιμη συζήτηση και δεν πρέπει να λαμβάνονται ως αμφισβήτηση στις γνώσεις και στις εμπειρίες σου.
Και κάτι ακόμα: προφανώς μπορούν να περπατήσουν λιγάκι, έχεις παρατηρήσει ή ξέρεις αν ισχύει αυτό; ή έστω να κάνουν κάποια μικρά πηδηματάκια;
 
Παρόλα αυτά, αναρωτιέμαι διάφορα όπως: πώς παίρνουν ώθηση όταν φεύγουν από τη φωλιά τους; Πηδούν στο κενό; Αλλά ακόμα και αυτό χρειάζεται ώθηση από τα πόδια τους
Δεδομένου ότι κάνουν τις φωλιές τους σε βράχους ή απόκρημνα σημεία, υποθέτω ότι πέφτουν για λίγο από το σημείο που βρίσκονται και στη συνέχεια ανακτούν ύψος πετώντας.
 
Back
Top