Ασθένειες Μαύρα σημάδια στην κοιλιά και πλάτη κανάρας

ΙΩΑΝΝΗΣ@

Canaries Expert
Εγγραφή
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
4.746
Πόλη
Περιστέρι
Εχω μία κανάρα κίτρινη λιποχρωμική εδώ και δύο χρόνια σε εξωτερική εκτροφή (μπαλκόνι), το 2016 μου έδωσε 4 υπέροχους νεοσσούς.
Η τροφή της είναι συσκευασμένη (versele laga premium prestige), αυγοτροφή (orlux gold patee), καναβούρι, μήλο και μπρόκολο.
Καθημερινά παρέχεται φρέσκο νερό και μπάνιο, το κλουβί της είναι ευρύχωρο με ξύλινες πατήθρες.
Φέτος η κανάρα πύρωσε αρκετά νωρίς, μέσα Ιανουαρίου, και άρχισε να μαδάει τα φτερά στο κάτω μέρος της πλάτης της, επειδή φοβήθηκα για παράσιτα της ψέκασα με spray της beaphar.
Την έβαλα να ζευγαρώσει και έκανε δύο άσπορες γέννες, μετά απο αυτό την απομάκρυνα απο τον κάναρο και την έβαλα σε καραντίνα για να σταματήσει το πύρωμα και η διατροφή της περιλαμβάνει μόνο σπόρους, μήλο, μπρόκολο.
Σήμερα την έπιασα για να την ελέγξω και είδα αυτα τα μαύρα σημάδια που φάινονται στις φωτογραφίες
Η συμπεριφορά της κανάρας είναι φυσιολογική ζωηρή και ακόμα ξεσηκώνεται όταν ακόυσει τα αρσενικά απο το μπαλκόνι.
θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων εκτροφέων και φίλων, μήπως το spray που χρησιμοποίησα της δημιούργησε πρόβλήμα ή συμβαίνει κάτι άλλο;

ευχαριστώ εκ των προτέρων !

100_1367.webp 100_1379.webp 100_1384.webp πλατη αρ. φτερο.webp πλατη δε. φτερο.webp 100_1387.webp
 
Κι εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα πέραν του πάχους και του ότι η κανάρα είναι πυρωμένη. Μήπως να τη βάλεις άμεσα με τον αρσενικό;
 
Την έβαλα να ζευγαρώσει και έκανε δύο άσπορες γέννες,
Αναμενόμενο μετά από τόσο λίπος στο κορμί της.
Θα πρότεινα να μπει άμεσα σε δίαιτα με μείγμα σπόρων ενισχυμένο με κεχρί...
είδα αυτα τα μαύρα σημάδια που φάινονται στις φωτογραφίες
Εγώ δεν μπορώ να διακρίνω αυτά τα "μαύρα" σημάδια...
Και γενικά δεν μπορώ να βρω κάτι ανησυχητικό στο πουλί εκτός φυσικά από το υπέρμετρα πολύ πάχος.
Φέτος η κανάρα πύρωσε αρκετά νωρίς, μέσα Ιανουαρίου, και άρχισε να μαδάει τα φτερά στο κάτω μέρος της πλάτης της, επειδή φοβήθηκα για παράσιτα της ψέκασα με spray της beaphar.
Πιστεύω πως σε όλα αυτό έγινε λάθος ανάγνωση και λάθος παρέμβαση στο πουλί...
Η λύση φυσικά για μένα είναι η αυστηρή (για 2-3 βδομάδες) δίαιτα με διατροφή που περιέχει μόνο σπόρους εμπλουτισμένους κατά 30% με κεχρί και τίποτε περισσότερο.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.
από αύριο ξεκινάμε δίαιτα όπως πρότεινε ο κος misalouris.
Σχετικά με την δίαιτα θα ήθελα να ρωτήσω μπορούμε να δίνουμε μήλο ή μπρόκολο μιά ή δυό φορες την εβδομάδα;
 
Σχετικά με την δίαιτα θα ήθελα να ρωτήσω μπορούμε να δίνουμε μήλο ή μπρόκολο μιά ή δυό φορες την εβδομάδα;
Εγώ θα έδινα μόνο σπόρους... Τίποτε άλλο μέχρι η μπάλα λίπους να γίνει καναρίνι...
Κι από εμπειρία εικάζω πως μόνο μετά από 2-3 βδομάδες θα αρχίσει να "καθαρίζει"...
 
Back
Top