Γενικά Μαύρη ιζαμπέλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dreil
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dreil

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Αθήνα
Εχθές περασα απ το pet shop να αγορασω βιταμινες και μια φωλια για τα ζεβρακια μου που πλεον ειναι 2😛. Το θεμα ειναι οτι μου εδειξε ενα μαυρο καναρινι το οποιο μου ειπε οτι ειναι μαυρη ιζαμπελα και μου ειπε οτι ειναι αρκετα σπανιο. Μου το δινει φιλικη τιμη 50 Ε βεβαια δεν εχει δαχτυλιδι αλλα μου ειπε οτι ειναι ευκαιρια... Τι λετε εσεις;Ειναι οντως σπανιο αξιζει τα λεφτα του;(το καναρινι ειναι αρσενικο).
 
Μ Α Κ Ρ Υ Α!
Αν είναι του 2004 πουλάκι πώς θα το ξέρεις;
 
Τι να πω; 😕Αν ειχες καμια φωτο να το βλεπαμε κ λιγο... Παντως, σπανιο καναρινι κ αδακτυλιδωτο σπανια, κ σπανια θα το δινε καποιος. Εγω ειμαι της αποψης οτι το καναρινακι αυτο, με αλλα πιθανως, ειναι αποτελεσμα ζευγαρωματος καναρινιων του ιδιου του μαγαζατορα η φιλου του, που τα βαζει στο μαγαζι, κ κολλα το θεμα της "σπανιοτητας" για να το δωσει 10-20Ε παραπανω, ενω κανει πχ 20Ε.Αν ο μαγαζατορας ειναι κ μεγαλης ηλικιας, κ ιδιως αν το παιζει κ εμπειρογνωμων, μιλωντας κοφτα, γρηγορα κ αποτομα, να αρχισεις να ανησυχεις. Μιλω κρινοντας εξ ιδιων.

Υ. Γ. Μηπως το πουλακι το χει "βαμμενο"; Το χεις αγγιξει;

Φιλικα
 
Βασικα του συγκεκριμενου μαγαζατορα του χω εμπιστοσύνη, δεν ρωτησα καν για καναρινια απλα ξερει οτι εχω πολλα και διαθετω καποιες γνωσεις πανω στο θεμα και γι αυτο μου προτεινε να το αγορασω... Το πουλακι το κοιταξα προσεκτικα απο κοντα ηταν σαν τις συνιθισμενες ιζαμπελες μονο που αντι για κοκκινο ηταν μαυρο. Το θεμα της σπανιοτητας απο αποψη χρωματος ισχυει;
 
Προσωπικα,ιζαμπελα κ μαυρο, πρωτη φορα τ ακουω. Οσο για το μαγαζατορα, αν δεν τον ξερεις πολυ καιρο κ καλα, μην εισαι ποτε σιγουρος. Ετσι νομιζα κ εγω με καποιον εδω, αλλα μολις του πα οτι ειχε ακριβα τα καρδερινια του,την επομενη δε θυμοταν πως με λενε!

Φιλικα
 
Μαύρη Ιζαμπέλα ΔΕΝ υπάρχει. Η μετάλλαξη Ιζαμπέλα αφορά την αραίωση του καφέ χρώματος. Μάλλον ο άνθρωπος είναι άσχετος και επινόησε μια εντυπωσιακή ορολογία για να εντυπωσιάσει. Και μόνο η αναφορά "μαύρη ισαμπέλα" δείχνει ότι δεν είναι γνώστης των καναρινιών χρώματος.
 
Υπαρχει καποιος που να χει φωτο ενος μαυρου καναρινιου;
 
Να βοηθήσω λίγο
"http://www.canariculturaenpuertorico.com/index_files/Page914.htm"
 
"http://www.apdcanari.com/index.php/?p28"

Απο το γαλλικο σαιτ που μας ανεφερε καποιος φιλος σε αλλο ποστ αυτο το μαυριδερουτσικο τι ειναι;
Απο χρωματα μονο Βερνιλακ ξερω

ΜΦΧ
Πανος
 
Μήπως μιλάμε για το Μαύρο Άσπρο Υπολειπόμενο;
 

Συνημμένα

  • images.webp
    images.webp
    1,6 KB · Προβολές: 207
Back
Top