Ασθένειες Μαύρο μαμούνι στο κοκατίλ μου

Ο Φοίβος

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηρακλειο
Καλησπέρα. Έχω περίπου ένα μήνα τον Φοίβο. Κοκατιλ περίπου τεσσάρων μηνών, πριν μια εβδομάδα παρατήρησα ότι πέφτουν φτερά και πούπουλα και ότι κάποια τα βγάζει ο ίδιος ενώ ξύνεται. Στο πετ σοπ μου έδωσαν σταγόνες για το στρες λόγω αλλαγής περιβάλλοντος που τις χορηγώ κάθε μέρα στο νερό του για μια εβδομάδα, είδα διαφορά στο μάδημα και υπέθεσα ότι ήταν από αυτό. Σήμερα όμως παρατήρησα πάνω του ένα μαύρο λεπτό στενόμακρο μαμούνι. Βρήκα αντίστοιχο θέμα εδώ μέσα και είδα ότι δεν είναι ψείρα. Είχα προμηθευτεί προληπτικά το σπρέι της φωτογραφίας που είναι για το κλουβί αλλά μου είπαν ότι είναι φυτικό και μπορώ να το χρησιμοποιώ και πάνω στο πουλί (κάτω από τα φτερά και πίσω από λαιμό) 3 φορές την εβδομάδα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το σπρέι και επίσης το πρόβλημα είναι οτι ακόμα δεν μπορώ να πιάσω τον Φοίβο στα χέρια μου για να του βάλω το σπρέι(εφόσον είναι κατάλληλο), μόνο στο κεφάλι με αφήνει να τον χαϊδεύω που και που. Πως να το κάνω; Επίσης πως μπορεί να βρέθηκε το μαμούνι; Η καθαριότητα του είναι συχνή και σχολαστική. Ευχαριστώ! 🥲
 

Συνημμένα

  • 6EBCF3E6-7AA3-441A-A3A2-EF6D9AA5B83E.webp
    6EBCF3E6-7AA3-441A-A3A2-EF6D9AA5B83E.webp
    22,4 KB · Προβολές: 215
Καλημέρα! Το να πέφτουν πούπουλα είναι φυσιολογικό . Όμως το να τα βγάζει δείχνει στρες ή ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν ξέρω για το ζωύφιο. Αν τα έριξε μια φορά όταν καθαρίζεται δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Back
Top