Διατροφή Μείγμα σπόρων για καναρίνι φωνής (τιμπράντο)

Nektarios Timbrado

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2022
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!
Θα ήθελα την βοήθεια σας και την εμπειρία σας σχετικά με την ετήσια διατροφή.
Τι διατροφή (μείγμα σπόρων εμπορίου ) προτείνετε για τα καναρίνια φωνής.. άνοιξη - καλοκαίρι και τι για χειμώνα...;
Αν έχετε να προτείνετε καποια συσκευασία σφραγισμένη και όχι χύμα, ευπρόσδεκτη.
Υ.Γ έχω μικρό αριθμό καναρινιών.
 
Δίνω όλο το χρόνο την Manitoba T3 Platino, πρόσφατα πήρα και την Vadigran Breeder Plus, και οι δυο είναι χωρίς ρούπσεν.
έχω μικρό αριθμό καναρινιών.
Πόσα έχεις ?
 
Έχω διαβάσει ότι τον χειμώνα θα πρέπει να δίνουμε τροφή φτωχότερη σε θερμίδες... ισχύει;
Προσωπικά δεν το κάνω, δίνω την ίδια τροφή συνέχεια, όταν θέλω να ελαφρύνω το μείγμα προσθέτω κεχρί, επίσης αραιώνω την συχνότητα χορήγησης αυγού ή αυγοτροφής, λαχανικά δίνω με την ίδια συχνότητα.
Τον Χειμώνα όταν κάνει πολύ κρύο δίνω έξτρα καναβούρι (η εκτροφή μου είναι εξωτερική).
 
Manitoba t3 platino με περιλλα
Versele Laga Breeding Χωρίς Ρούπσεν Mε Περίλλα
Versele Laga Prestige Premium

King Canary Premium Χωρίς Ρούπσεν

Royal Vogelfutter Canary Supreme No 63

Μπορείς να τις δίνεις όλο το χρόνο.
Προφανώς υπάρχουν και άλλες αν ψάξεις.
 
Η manitoba t3 platino ειναι αρκετα δυσεύρετη πλεον..αν βρεις απο στοκ καποιο σακι.πλεον φερνουν t3 oro (χωρις περιλα) και αυτη μονο σε μεγαλο σακι.παει το εύχρηστο 5κιλο για μας με τα μικρα κουμασια ☹️.
 
πλεον φερνουν t3 oro (χωρις περιλα) και αυτη μονο σε μεγαλο σακι
Όντως. Βέβαια, όσοι χρησιμοποιούσατε την T3 PLATINO (καναρινόσπορος, νίζερ, περίλλα, λιναρόσπορος, καναβούρι) το κάνατε κυρίως για την περίλλα της, σωστά; Τώρα που υπάρχει η σκεπή T3 (καναρινόσπορος, νίζερ, λιναρόσπορος, καναβούρι) εξακολουθεί να σας ενδιαφέρει ως τροφή;
 
@Stavros λιγο υπερτιμημένη για εμενα Σταύρο.βγαζει εναν 'ακριβο' σπορο αλλα η τιμη της εξακολουθει να ειναι ψηλα.εγω ψαχνομαι πριν τελειωσει να βρω μιγμα για backup.
 
Eνα σταθερό μείγμα απο άποψη ποιότητας με αρκετά μεγάλη ποικιλία βρώσιμων σπόρων.
 
Τώρα που υπάρχει η σκεπή T3 (καναρινόσπορος, νίζερ, λιναρόσπορος, καναβούρι) εξακολουθεί να σας ενδιαφέρει ως τροφή;
Όχι, αν και υπάρχει πάντα η δυνατότητα να την εμπλουτίσεις με περίλλα αγοράζοντας μια συσκευασία του κιλού.
Πρόσφατα πήρα από τον Σπύρο @TZANNSPY την Vadigran Breeder Plus που είναι σχεδόν ίδια.
Λόγω της κατάστασης που επικρατεί στο εμπόριο και στις μεταφορές θα χρειαστεί να είμαστε προνοητικοί και ευέλικτοι στις επιλογές μας.
 
Είναι καλή από άποψη διατροφικής αξίας.

Περίλλα - Perilla seed​

Ελαιούχος σπόρος με μεγάλη περιεκτικότητα πρωτεϊνών υψηλής βιολογικής αξίας, αφομοιώσιμες πολύ γρήγορα, με σημαντικά ποσοστά ω3 - ω6 - ω9 λιπαρών οξέων. Πολύ σημαντικός σπόρος, ιδίως κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή και κατά την πτερόρροια.

Προσθήκη στο μείγμα κατά την πτερόρροια έως 7%, τον υπόλοιπο χρόνο έως 5%.
 
-Οσοι αγοράζουν συσκευασμένα μείγματα είναι καλόν να μην τα διαφοροποιούν προσθέτοντας μικροποσότητες απο χύμα σπόρους. Οι έξτρα σπόροι πρέπει να δίδονται σαν ένα νέο, δικό μας μείγμα, σαν "κέρασμα" . Αυτό το μείγμα πρέπει να φτιάχνεται πάντα σε μικροποσότητες. Να υπάρχει σαφής αντίληψη για την ποιότητα (φρεσκάδα) των σπορικών και συνεχής παρακολούθηση για τον τρόπο κατανάλωσής του.
Υ.Γ Μια φορά κι' έναν καιρό, εμφανίστηκε Περίλα, με τιμή κάπως μειωμένη. Όσοι σπεύσαμε , να μη ...χάσουμε την ευκαιρία , καλοπεράσαμε. Σε λίγες μέρες έβγαζε φέλα(πεταλούδα) και γέμιζε με αυγά του εντόμου. Ηταν για πέταμα ! Οσοι πήραμε και την χρησιμοποιήσαμε σαν κέρασμα , χάσαμε μόνον την αξία της. Πολλοί όμως αναγκάστηκαν να πετάξουν πολλά κιλά μείγματος μιας την είχαν ανακατέψει.
 
Back
Top