Διατροφή Μείγμα σπόρων για την πτερόρροια

Σέρκος

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ένα μιγμί σπορων για την πτεροροια; Επειδή φτιάχνω μόνος το μίγμα θα ήθελα την έμπειρη γνώμη σας.
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά όπως είπα και παραπάνω επειδή φτιάχνω μόνος μου το μείγμα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει σε γραμμάρια η σε ποσοστό της %. Εχω ένα τιμπραντο.
 
επειδή φτιάχνω μόνος μου το μείγμα
Δεν είναι πολύ "εξεζητημένο" αυτό?
Κερδίζεις κάτι με το να φτιάξεις εσύ το μείγμα σπόρων;
Δεν εμπιστεύεσαι τα έτοιμα ή είναι και θέμα κόστους;
Εμπιστεύεσαι τους σπόρους που φτιάχνεις το μείγμα;
 
Δεν εμπιστεύεσαι τα έτοιμα ή είναι και θέμα κόστους;
Εμπιστεύεσαι τους σπόρους που φτιάχνεις το μείγμα;
Μα αν είναι για ένα πουλάκι μόνο το κόστος είναι μεγαλύτερο έτσι πάρα αν πάρεις έτοιμο μείγμα 👎
 
Αυτές τις τροφές τις προτείνετε για ολη την διάρκεια του έτους;
Εσύ δεν ρώτησες για την περίοδο της πτερόρροιας;
Τέσπα, εγώ αυτά τα μείγματα δίνω όλον τον χρόνο, αν και δεν είναι τα πλέον κατάλληλα για τις φάσεις ξεκούρασης των πτηνών.
 
Τα μείγματα μπορούν χωριστούν σε δυο κατηγορίες.
Στα μείγματα συντήρησης..
Και στα μείγματα απαιτήσεων όπως της αναπαραγωγής και της πτερόρροιας. Συνήθως τα πρώτα καλύπτουν και τη δεύτερη περίοδο, αυτή της πτερόρροιας.
Αν βλέπουμε να καλύπτονται ή αισθανόμαστε πως χρειάζονται κάτι παραπάνω προσφέρουμε extra σπόρους από περίλλα, κία, κλπ (συνήθως δίνουμε όπως και να χει), για να καλύψουμε αυτές τις ανασφάλειές μας.
Η δημιουργία μείγματος για μένα προαπαιτεί γνώσεις και μετρήσεις που σε καμία περίπτωση εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε ώστε να παίρνουμε και την ευθύνη για το "δικό" μας μείγμα.
Πέρα απ' όλα όμως... Οι χύμα σπόροι (έστω κάποιοι από αυτούς) που καταφεύγουμε για να δημιουργήσουμε το δικό μας μείγμα σπόρων είναι απείρως χειρότεροι σε ποιότητα από ένα κακό μείγμα σπόρων.
Στα πολύ παλιά χρόνια... έφτιαχνα για οικονομία το μείγμα μου...
Τελικά ήταν πολύ ακριβότερο από τα έτοιμα... και το ξεπλήρωνα με ζωές.
Εδώ και δυο δεκαετίες δεν τολμώ να ξαναμπώ σε αυτή τη λογική...
Επώνυμο, καλό και φρέσκο μείγμα για τα πουλιά... και έχω το κεφάλι μου έστω και "μερικώς" ήσυχο!

Τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω κολλήσει για τις περιόδους υψηλών απαιτήσεων στο μείγμα της Quiko το Canary breeder plus
 
Ναι για την πτεροροια ρωτησα.Αν δώσω αυτή της μανιτομπα για την για την πτεροροια χρειάζεται και έξτρα πολυβιταμινες;(εκτός του αυγού).

Το μείγμα της quiko που είπες το προτείνεις και για την πτεροροια; Παιδιά συγγνώμη που σας κουράζω από την ασχετοσυνη μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν δώσω αυτή της μανιτομπα για την για την πτεροροια χρειάζεται και έξτρα πολυβιταμινες;(εκτός του αυγού).
Αν δίνεις λαχανικά και χορταρικά, όχι, δεν χρειάζεται έξτρα βιταμίνες.
 
Έχω την πεποίθηση πως όλα τα extra καλύπτουν μόνο τη δική μας ανασφάλεια και όχι τις ανάγκες των πουλιών...
Επειδή όμως θέλω να είμαι τίμιος απέναντί σας.. κι εγώ έτσι καταπνίγω τις δικές μου ανασφάλειες.
Μια φορά για τρεις μέρες πολυβιταμίνη στο νερό για το καλοκαίρι.. και μια φορά τη βδομάδα λίγους extra σπόρους.
Έτσι για να λέμε πως κάναμε τα "πάντα" για τα πουλιά μας.
 
Από την άλλη μεριά, προσωπικά επειδή ανησυχώ για τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματα της επίπτωσης συνθετικών βιταμινών στο ήπαρ και πιθανά σε άλλα όργανα, τα οποία πιστεύω ότι δεν έχουν μελετηθεί ακόμα καλά ούτε και στον άνθρωπο, αποφεύγω να δίνω σκευάσματα βιταμινών καθόλη τη διάρκεια του έτους. Όχι ότι δεν έχω δώσει ποτέ, αλλά δεν διαπίστωσα τη χρονιά που τις πρόσφερα καμία διαφορά π.χ. στην αποπεράτωση της πτερόρροιας, στη σμίκρυνση της διάρκειάς της ή έστω στην οπτική βελτιώση του φτερώματος των πτηνών μου. Από την άλλη μεριά δεν θα δίσταζα καθόλου μα καθόλου να χορηγήσω βιταμίνες σε ένα άρρωστο πουλάκι ή ακόμα και αντιβίωση. Αυτό το τελευταίο το αναφέρω για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι γενικά είμαι κατά της...χημείας. Απλά θεωρώ ότι κάθε τι θα πρέπει να προσφέρεται όσο χρειάζεται και όταν χρειάζεται και όχι για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους ή ανασφάλειες.
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας... κατάλαβα ακριβώς τι γίνεται... ευτυχώς μου δωσατε τα φώτα σας... Να είστε ολοι καλά.
Και για ό,τι άλλο σε απασχολήσει... Εδώ είμαστε.
 
Back
Top