Φροντίδα Μείον 8 δίνει για σήμερα, ανησυχώ για τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα φίλοι μου σήμερα χιόνισε όπως στις περισσότερες περιοχές και για το βράδυ δίνει έως μείον οκτώ. Ανησυχώ γιατί τα καναρίνια μου τα έχω έξω. Έχω καλύψει όλο το εξωτερικό με μάλλον και έχω μέσα δύο 60 άρες λάμπες θέρμανσης. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Βέβαια αυτά κελαηδάνε οπότε το λαμβάνω ως ένδειξη ότι είναι καλά.

img_20210116_101656.webp
 
@StathisS έτσι όπως βλέπω την κατασκευή σου, πιστεύω ότι κόβει τουλάχιστον δέκα βαθμούς από την θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος συν οι λάμπες είσαι εντάξει νομίζω μην ανησυχείς.Αύριο το πρωί τσεκάρησε την θερμοκρασία για να βγάλεις συμπεράσματα.😁
 
Έχω καλύψει όλο το εξωτερικό με μάλλον και έχω μέσα δύο 60 άρες λάμπες θέρμανσης
Δίνε επιπλέον λιπαρούς σπόρους όπως καναβούρι.
Τα πουλιά που ζουν σε εξωτερικούς χώρους έχουν προετοιμαστεί και προσαρμοστεί για τις καιρικές συνθήκες.
 
@Vada αντε να δουμε!
[automerge]1610816643[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τι κάνεις φίλε καλή χρονιά! Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ζωηρά και χαρούμενα. Πριν από λίγες μέρες τους έβαλα να κάνουν και μπάνιο και το κατά χαρηκαν. Αντε να δούμε!
[automerge]1610816904[/automerge]
Πάντως παιδια από ότι είδα και περσι, οι λάμπες δεν έκαναν σπουδαία πραγματα. Πέρσι σε μικρότερο χώρο δεν έκανε μεγάλη διαφορά το μέσα από το έξω. Νομίζω ότι τις λάμπες αυτές πρεπει να έχεις μια για κάθε καναρίνι και να κάθονται από κάτω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@StathisS καλή χρονιά, έχεις απόλυτο δίκιο για τις λάμπες, το έχω δοκιμάσει παλαιότερα παρακολουθώντας τις θερμοκρασίες με θερμόμετρα και διαπίστωσα ότι η διαφορά εξωτερικού - εσωτερικού χώρου ήταν 2 βαθμοί Κελσίου.
Οι λάμπες μάλλον βοηθάνε περισσότερο την δική μας ψυχολογία και τους φόβους μας.
Η προσαρμογή στον εξωτερικό χώρο και η πλούσια διατροφή εμπλουτισμένη με λιπαρούς σπόρους τα βοηθάει να αντεπεξέλθουν.
Προσωπικά ανησυχώ περισσότερο για την υπερβολική ζέστη σε καύσωνα παρά για το κρύο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έτσι είναι. Και περσι ανησυχούσα απλά η αλήθεια είναι ότι περσι δεν έκανε και πολύ κρύο. Ούτε φέτος έκανε εκτός από τώρα που χιόνισε. Αντε να περασει ο χειμώνας και μόλις ανοίξει ο καιρός θα γίνουν αναπροσαρμογές στην κλούβα.
 
Μην ανησυχείς καθόλου, αντέχουν και περισσότερο. Μια χαρά είναι έτσι όπως τα έχεις και δε χρειάζονται και οι λάμπες.

Τις ποτίστρες να τσεκάρεις συχνά μήπως παγώνουν.
 
Μια χαρά είναι, μη τα φοβάσε, αν για κάποιο λόγο θελεις μια πηγή θερμότητας το καλύτερο πιστεύω είναι το κερί, τύπου ρεσό, λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος. Ανεβάζει αρκετά τη θερμοκρασία και μειώνει την υγρασία
Βασικό βέβαια να υπάρχει αερισμός συνεχής και να μην υπάρχει κίνδύνος ανάφλεξης νάϊλον ή πλαστικών τμημάτων κλουβιών. Απ οτι βλέπω υπάρχει αρκετός χώρος. Οι λάμπες για μένα δε χρειαζονται γιατί δε κάνουν και δουλειά. Οι θερμαντικές (σαν αυτές που εχουν στα ταχειφαγεία, οι κόκκινες είναι οι κατάλληλες) είναι ακριβές, καταναλώνουν πολύ ρεύμα και θέλουν μεταλλικό ντουί. Δεν ταιριάζουν νομίζω και στη κατασκειή σου.
Μπορείς επιπρόσθετα να επενδύσεις και με νάϊλον συσκευασίας, αυτό με τις φούσκες αέρα για έξτρα μόνωση.
 
Οι θερμαντικές (σαν αυτές που εχουν στα ταχειφαγεία, οι κόκκινες είναι οι κατάλληλες)
Υπάρχουν και οι κεραμικές που δε βγάζουν φως, μόνο θερμότητα.
Τις είδα πριν λίγο στο φόρουμ τυχαία, αλλα δε γνωρίζω κάτι παραπάνω.
 
@M.G Από αυτές έχω τις χωρίς φως και μόνο θερμότητα αλλά δεν κάνουν πολυ δουλειά.
[automerge]1610866906[/automerge]
@Vada -5 έχει τώρα έξω. Θα πάω να δώ σε λίγο. Βασικά το έχω σε σημείο που με το που βγεί ο ήλιος χτυπάει κατευθείαν και είπα μην παω αμέσως να άφησε λίγο να ανέβει η θερμοκρασία και έξω και μέσα στην κλουβιά. Ας δουλέψει λίγο ως θερμοκήπιο.
 
Τις είδα πριν λίγο στο φόρουμ τυχαία, αλλα δε γνωρίζω κάτι παραπάνω.
Γρηγόρη μάλλον σε αυτές αναφέρεσαι:

Νομίζω ότι αυτές δεν θα κάνουν δουλειά στο χώρο του Στάθη. Είναι καλές για ένα μικρό κλουβάκι ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιείς σε εσωτερικό χώρο ως κλουβί νοσοκομείο όταν υπάρχει ανάγκη αλλά δεν κάνει για μεγαλύτερους χώρους.
 
@Stavros αυτές ακριβώς έχω και δεν κάνουν τίποτα. Τίποτα όμως και σκέψου περσι τις είχα σε μικρότερο χώρο.
[automerge]1610870960[/automerge]
Λοιπόν όλα καλά χτυπάει και ο ήλιος τώρα το πρωι και όντως το νάιλον κάνει δουλειά. Το μόνο που ήταν τα νερά που παγωσαν τα οποία τα άλλαξα και νομίζω όσο χτυπάει ήλιος δεν θα παγωσουν. Κατά τα λοιπά τα καναρίνια κελαηδουσαν
 
Να συνεχίσω εδώ και να κάνω μια ερώτηση. Αφού μου έφυγε το άγχος και τα πήγαν καλά με το κρύο σήμερα παρατήρησα ότι ένα αρσενικό χάνει πουπουλα λες και ξεκίνησε πτερόρροια. Να σκεφτείτε ότι τα έχω έξω. Τα έχω κλείσει με νάιλον αλλά μιλάμε για έναν χώρο 300χ150χ60cm. Και μάλιστα με επαρκή αριθμό. Υπάρχει περοπτωση ο πρωινος ο ήλιος να ανεβάζει τόσο πολύ τη θερμοκρασία μέσα ώστε να ξεκίνησε την πτερορροια;
 
Υπάρχει περοπτωση ο πρωινος ο ήλιος να ανεβάζει τόσο πολύ τη θερμοκρασία μέσα ώστε να ξεκίνησε την πτερορροια;
Όχι δεν μπορεί να είναι από αυτό.

Είναι το μόνο πουλί που του πέφτουν πούπουλα;
 
Ναι αλλά πραγματικα σαν να έχει πτερορροια. Δηλαδή σαν νορμαλ διαδικασία.
 
Καλησπέρα @StathisS .
Πτερορροια τέτοιο καιρό σε πουλιά εξωτερικού χώρου είναι δύσκολο.
Αλλού πρέπει να εστιάσεις για να εντοπίσεις το πρόβλημα. Το πουλί είναι μόνο του στο κλουβί;
 
Back
Top